Kadisz

Wydawnictwo: Znak
83-7006-195-8
literatura żydowska
Adam B

"Kadisz" rozpoczyna się od przedstawionej skrótowo historii ojczyma - Uszera, którego Grynberg opisał już we wcześniejszych powieściach.Ojczym jest właścicielem sklepu z alkoholem, gdzie pracuje przez siedem dni w tygodniu. Nie przestrzega więc szabatu, a odpoczywa jedynie w dzień wyborów. Jego liquor-store mieści się w dzielnicy niskich ruder, a klientela sklepu jest na ogół biedna i groźna. Uszer - ocaleniec z Mauthausen, potrafi sobie z nią radzić, nie ryzykując niepotrzebnie i naciskając guzik alarmu dopiero po wyjściu bandyty. Poza tym czuje się bezpiecznie w wolnym kraju, do którego trafił po traumatycznych przeżyciach:

AryaSnow | 2016-11-03
Na półkach: Filologia, Przeczytane

Żydowski pomnik. Imigranci w Ameryce a kwestia znikającej pamięci.

Maura | 2017-01-04
monika_katarzyna | 2017-01-02