Dom pod Lutnią

Okładka książki Dom pod Lutnią
Kazimierz Orłoś Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
257 str. 4 godz. 17 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2012-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-01
Liczba stron:
257
Czas czytania
4 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04906-8
Tagi:
literatura polska Mazury szczęście Mazurzy
Inne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Ocena 0,0
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Mazurska siła spokoju



124 2 6

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
309 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

Napisana pięknym językiem, ciepła, nastrojowa, mądra powieść, której akcja rozgrywa się po drugiej wojnie światowej na Mazurach.
Do tego świata, w którym spotykają się różne kultury, trafia mały Tomek, który dotąd mieszkał w Warszawie. Matka odwozi go do swojego ojca, gdyż boi się, że w razie jej aresztowania przez komunistów, chłopiec może trafić do domu dziecka.

Początkowo Tomek tęskni za mamą i chce wrócić do Warszawy. Szybko jednak przyzwyczaja się do wiejskiej codzienności, poznaje swoich rówieśników i znajomych dziadka, uczy się świata i życia, bawi się, ale przeżywa też niebezpieczne przygody... Jak stwierdza na końcu powieści dziadek, tutaj chłopiec ma swój czarowny świat.

Mazurska rzeczywistość to jednak nie tylko beztroska, dobra i zdrowa kuchnia, domowe zwierzęta, czyste jezioro i uśmiechnięci, życzliwi, uczciwi sąsiedzi.
To również tygiel kultur, których przedstawiciele nie zawsze się rozumieją; to świat dawnych i świeżych zatargów między Polakami, Niemcami, Ukraińcami... To także niezrozumiały dla wielu nowy ustrój, reprezentowany przez prymitywnych ubeków-karierowiczów, z którymi stara się walczyć miejscowa partyzantka...

Nie ma w tej książce wartkiej akcji - płynie ona powoli, niczym kropla miodu ściekająca ze słoika. A jednak trudno oderwać się od lektury, gdyż świat stworzony przez Orłosia jest ciekawy, inspirujący, pełen ciepła i emocji.
Autor udowodnił, że piękno może tkwić w wyznaczanej przez pory roku codzienności, w domowych obowiązkach, ciężkiej pracy i jej satysfakcjonujących owocach, w wieczornych spotkaniach na werandzie, prostych rozrywkach, zwykłej, ale pełnej smaków i aromatów kuchni.
To świat, w którym - mimo ubóstwa i ciężkich wojennych wspomnień - jest miejsce na przyjaźń, czułość i miłość, których podstawą są szeroko pojęta tolerancja, wzajemne zrozumienie i szacunek.

Miękki i głęboki głos czytającego książkę Adama Ferency to na pewno także zaleta audiobooka.

Napisana pięknym językiem, ciepła, nastrojowa, mądra powieść, której akcja rozgrywa się po drugiej wojnie światowej na Mazurach.
Do tego świata, w którym spotykają się różne kultury, trafia mały Tomek, który dotąd mieszkał w Warszawie. Matka odwozi go do swojego ojca, gdyż boi się, że w razie jej aresztowania przez komunistów, chłopiec może trafić do domu dziecka....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    372
  • Chcę przeczytać
    268
  • Posiadam
    69
  • Ulubione
    13
  • 2012
    8
  • 2013
    8
  • Audiobooki
    8
  • Audiobook
    8
  • Z biblioteki
    6
  • 2014
    5

Cytaty

Więcej
Kazimierz Orłoś Dom pod Lutnią Zobacz więcej
Kazimierz Orłoś Dom pod Lutnią Zobacz więcej
Kazimierz Orłoś Dom pod Lutnią Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także