Al Capone. Gangi i jazz

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sensacje XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wołoszański
Al Capone Gangstern och den amerikanska drommen
978-83-61232-13-1
Al Capone, prohibicja, gangster, mafia, jazz
literatura faktu
Rewolwerowiec

Czy Al Capone rzeczywiście był największym gangsterem Chicago w czasach prohibicji? Henrik Höjer w swojej pasjonującej książce próbuje pokazać, że Al Capone nie pasował do mitu o złych gangsterach. Pisarz chce odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób gangster doszedł na sam szczyt świata przestępczego; dlaczego jako przywódca gangu stał się wrogiem publicznym numer jeden i co przyczyniło się do...

Henrik Höjer w swojej pasjonującej książce próbuje pokazać, że Al Capone nie pasował do mitu o złych gangsterach. Pisarz chce odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób gangster doszedł na sam szczyt świata przestępczego; dlaczego jako przywódca gangu stał się wrogiem publicznym numer jeden i co przyczyniło się do jego szybkiego upadku. Książka Höjera nie jest tylko opowieścią o największym gangsterze Chicago, nielegalnym handlu alkoholem i strzelaninach urządzanych na ulicach w biały dzień. Autor opowiada przede wszystkim o świecie przestępczym, który w oparach dymu i przy dźwiękach nowo powstałego brzmienia muzyki - jazzu - świetnie prosperował w ówczesnym społeczeństwie.

źródło opisu: Wydawnictwo Wołoszański, 2012.

źródło okładki: http://www.woloszanski.pl/i.php5/ksiazka,1,93,7.html

Meszuge | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Al Capone, Chicago, lata dwudzieste, gangsterzy, prohibicja, masakra w dniu św. Walentego… ale o co chodzi z tym jazzem? Owszem, raz czy drugi pojawiają się w książce wypowiedzi Mezza Mezzrowa, klarnecisty i saksofonisty jazzowego z Chicago, ale nie wydają się one aż tak istotne. Czy rzeczywiście w latach dwudziestych w Ameryce muzyka jazzowa była symbolem, wizytówką lokalu, w którym podawano alkohol (zakazany), i grano go początkowo tylko i wyłącznie w takich miejscach? Może… w każdym razie tak twierdzi Höjer.

Henrik Höjer, szwedzki pisarz i historyk, jako jeden z bardzo wielu, stara się w swojej pracy przybliżyć realną postać Ala Capone (i całej gromady innych gangsterów) oraz czasów i warunków, w których żył i działał. Próbuje wyjaśnić, jak z gangstera, jednego z wielu i to wcale nie najważniejszego, w ciągu zaledwie kilku lat Capone „awansował” na wroga publicznego numer jeden całej Ameryki, i kto tej transformacji tak naprawdę dokonał, bo nawet jeśli brał w tym udział Al., to...

Jagna | 2012-06-01
Przeczytana: 31 maja 2012

Pamiętam, jak po obejrzeniu "Wrogów publicznych" i oczarowana kreacją Johnnego Deppa jako Johna Dillingera, świat mafijny mnie pochłonął i ta fascynacja trwa do dzisiaj. Ameryka lat 20. i 30. jawi mi się pełna gangsterów ubranych w drogie garnitury z cygarem trzymanym w dłoni, jeżdżących cadillacami i karabinem maszynowym pod ręką. Można doszukać się wiele nazwisk, które obrosły w legendę. Najsłynniejszym chicagowskim przestępcą, działającym w czasie prohibicji, był z pewnością Al Capone. Jak wyglądała jego droga do zajęcia pierwszego miejsca na liście wrogów publicznych w 1930 roku?

Höjer prezentuje obraz Chicago – miasta niebezpiecznego i pełnego przemocy, ale również prężnie rozwijającego się. Liczba zabójstw stale rosła, a odgłosy strzałów na ulicy nikogo nie dziwiły. Za każdym rogiem czyhało niebezpieczeństwo, przeciętny obywatel w każdej chwili mógł znaleźć się w środku walki gangów. Szerzyła się przestępczość i nawet zwykły przechodzień miał w kieszeni broń, aby mieć...

Dociekliwy_Kotek | 2014-12-05
Przeczytana: listopad 2014

Nie wiem, może to po prostu specyfika tej dziedziny - druga książka, jaką czytam na temat gangów w czasie prohibicji i druga, w której wszystko sprowadza się do kto kiedy zabił kogo, zaczynam więc podejrzewać, że nie jest to problem zależny od umiejętności autorów, a raczej od tematu.
Książka Hojera nie jest zła: sporo tu wiadomości o światku przestępczym Chicago, o strefach wpływów, a przede wszystkim dużo tu samego Ala Capone nie traktowanego jako legenda albo symbol, ale raczej demaskowanego być może najsłynniejszy, ale niekoniecznie najskuteczniejszy albo najbardziej wpływowy gangster tamtych czasów. Autor przedstawia obrazowo kult jednostki, jaki otaczał wówczas Capone, jego flirt z prasą, niesamowity cynizm całej tej społecznej sytuacji.
Bogu dzięki, w przeciwieństwie do Paula Shermana, oszczędza czytelnikowi jakichś poronionych powieściowych wstawek, natomiast zastanawia mnie, co, u licha, robi w tej książce jazz? Fragmenty poświęcone tej muzyce nijak się mają do całości,...

Beata | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Kopalnia wiedzy o gangsterach i Chicago lat 20 tych. Po przeczytaniu myślę o Alu Capone z większym zrozumieniem i nawet mimo wszystko z sympatią.
Nie chcę,żeby ktoś pomyślał, że popieram przestępczość. Po prostu rozumiem motywy jakimi się kierował wybierając taki styl życia.

voler1 | 2014-12-18
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mega nudna i pogmatwana. Za dużo dat i nazwisko, żeby cokolwiek ogarnąć.

Mario93 | 2018-08-16
marta_ | 2018-01-17