Polskie biblioteki gimnazjalne w województwie śląskim w latach 1922-1939 oraz ich rola w kształtowaniu kultury czytelniczej młodzieży

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
978-83-226-1626-2
historia
Wilczek

W prezentowanej publikacji zobrazowano proces kształtowania się polskich księgozbiorów szkolnych na terenach, na których wcześniej funkcjonowały biblioteki gromadzące piśmiennictwo niemieckie. Zasięg terytorialny i chronologiczny wyznaczają granice województwa śląskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zbiory niemieckie charakteryzowane są jedynie w celach porównawczych, przede wszystkim w rozdziałach poruszających kwestie stanu ilościowego bibliotek szkolnych.
W części poświęconej polityce gromadzenia zbiorów można wyróżnić trzy grupy zagadnień: wytyczne ministerialne i wojewódzkie (śląskie) kształtujące proces gromadzenia, źródła finansowania księgozbiorów szkolnych w dwudziestoleciu międzywojennym i sposoby pozyskiwania materiałów bibliotecznych do bibliotek szkolnych. Analizie poddano także poziom opracowania formalnego i rzeczowego zbiorów, ich stan ilościowy oraz zawartość treściową. Starano się wykazać zależność pomiędzy różnorodnością stosowanych form udostępniania a popularyzacją biblioteki i słowa pisanego, realizowaną z wykorzystaniem różnorodnych metod i środków. W ostatniej części monografii przedstawiono wpływ księgozbiorów na kształtowanie kultury czytelniczej uczniów.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie