Podróż do Ixtlan (1972)

Okładka książki Podróż do Ixtlan (1972) Carlos Castaneda
Okładka książki Podróż do Ixtlan (1972)
Carlos Castaneda Wydawnictwo: Rebis Cykl: Don Juan (tom 3) literatura piękna
2010-01-01
Zbigniew Zagajewski, Monika Pilarska
Ezoteryka Carlos Castaneda don Juan magia antropologia szamanizm

Na półkach: , , , , , , ,

Kolejna fascynująca przeprawa Castenedy w "duchu" nauk don Juana. To zapis wydarzeń z okresu pomiędzy "pracą" z roślinami , co znajdujemy w obu poprzednich książkach. To kontynuacja i dopełnienie , jednakże bez użycia "mocy" roślin. W pełnej świadomości autor odkrywa świat inny - niezwykły , równoległy, świat mocy i ducha, przy zastosowaniu technik swojego nauczyciela - czarownika. To próba dojścia do momentu ZATRZYMANIA ŚWIATA-co jest kluczem do jego poznania. To wejście w świat postrzegany przez prawdziwych czarowników.
Mądrość i zrozumienie tych nauk jest ogromna, niewiarygodna, pełna i głęboko budząca. Jest też trudna do uchwycenia. Pozostaje w zamyśleniu po lekturze. Końcówka dosłownie "rozbija bank". Oczywiście sięgam po więcej, po kolejną :)

Trzecia książka Castanedy, którą przeczytałam i uważam, że do tej pory wszystkie są rewelacyjne. Castaneda, amerykański antropolog, uczeń indiańskiego czarownika, który nie potrafi uwierzyć w nic, czego nie da się rozumowo/naukowo wytłumaczyć, racjonalizuje każde swoje doświadczenie, uparcie wierzy, że nie potrafi robić pewnych rzeczy, wciąż wraca do tego samego miejsca, a przynajmniej tak mu się wydaje. Jego nauczyciel, szaman, by go czegoś nauczyć stosuje najrozmaitsze podstępy, pułapki i złośliwości. Polecam :)

Każda książka Castanedy jest niezwykła.

Każda książka Castanedy jest niezwykła.

Ja lubię jak mnie jakiś chłopak jeszcze umie zaskoczyć. Pierwsze 40% to taki truchcik rozgrzewka drugie 40% to jakieś biegi na przełaj a te 20% na końcu to robi niezłe salto w tył. Taka jazda gdzie poszczególne zdania nie mają fasonu, ale konstrukcja żelazna.

Ten tom to kompletna zapchaj dziura.. już dwa pierwsze były grubymi nićmi szyte, a ten to już w ogóle... żadnych konkretów, wszystko jakby wymyślane na bieżąco, pan Carlos z jednej strony niedowiarek a z drugiej gdy tylko historia zbliża się do końca, nagle udaje mu się doświadczyć czegoś "magicznego". Szczerze mówiąc ciężko określić na czym opierała się ta książka, o co w niej chodziło? Ktoś poniżej słusznie porównał autora do Danikena. Przedstawiona historia w ogóle nie miała by prawa się wydarzyć, ponieważ prawdziwy Indianin nie pozwolił by zbliżyć się do siebie obcemu, nie mówiąc o udzielaniu nauk. Za przeproszeniem Carlos i jego nauczyciel Don Juan to na prawdę para dwóch głupków, a ich dialogi potrafią często zdenerwować.

Carlos Castaneda z pewnością był oszustem. Wystarczy spojrzeć jak opisywał świat don Juana. Z antropologią mamy do czynienia tylko na początku książki. Bardzo bym chciał, żeby książki antropologiczne były pisane w ten sposób, ale w ten prawdziwy, nie zmyślony. Castaneda powinien być pisarzem fantastyki lub SF, doskonale się do tego nadawał. Spryt wykorzystał w inny sposób.

Gdybym czytała to 3 lata wcześniej możliwe że wyrzuciłabym tą książkę do kosza. Książki nie polecam. Podobała mi się bardzo. Szalona i fascynująca ale literacko kiepska.

Zacznę od zasadniczej sprawy: w jakim stopniu mamy do czynienia z fikcją? W Wikipedii czytam:

"Juan Matus - jeden z głównych bohaterów serii książek napisanych przez Carlosa Castanedę. Według Castanedy, Juan Matus miał być Indianinem z plemienia Yaqui, którego autor spotykał podczas podróży z USA do Meksyku w celu prowadzenia badań antropologicznych. Podczas jednej z pierwszych wizyt Indianin miał wyjaśnić Castanedzie, że jest szamanem z prastarej linii i zaczął uczyć go toteckiej magii...
...Realne istnienie Juana Matusa, podobnie jak wiarygodność ws\ystkich 12 książek Castanedy, jest przez środowisko antropologów podważane, a socjolog Marcello Tuzzi nazwał legendę o Juanie Matusie 'największym oszustwem w antropologii od czasów człowieka z Piltdown..' ."

Casteneda (1925 -1998),guru hippiesów; wszystko wskazuje, że to nowy Erich von Daeniken, którego mity dominowały w czasach mojej młodości. Z koncepcją oszusta dziwnie współgrają fakty z życia autora. W Wikipedii czytam:
"...Castaneda twierdził, że urodził się 25 grudnia 1931 w Sao Paulo, jednak z dokumentów imigracyjnych wynika data o 6 lat wcześniejsza.."
A w wersji anglojęzycznej Wikipedii mamy:
"..It is unclear whether Carlos and Margaret were divorced in 1960, 1973, or not at all, and his death certificate even stated he had never been married.." ("Nie ma jasności czy Carlos i Margaret rozwiedli się w 1960, 1973 czy też w ogóle, a jego certyfikat zgonu stanowił nawet, że on nigdy nie był żonaty").
Tamże - szerokie omówienie opinii światowych uczonych o wiarygodności Castanedy.
Przyznacie, Państwo, że wokół autora dziwny "smrodek" powstaje. Na LC mamy opinie jego 13 książek (12, bo jedna poprawiona),ogółem 29 opinii, ale średnia bardzo wysoka - grubo powyżej 7.
W tej sytuacji moja negatywna opinia nie wpłynie zasadniczo na średnią i pozostanie jedynie świadectwem mojej dezaprobaty dla tego typu literatury.

Dziwna, ale intrygująca. Tak w największym skrócie można opisać tą część opowieści o Don Juanie. Czy opisy były autentyczne? To całkowicie bez znaczenia, ponieważ bez względu na tą autentyczność jeden znajdzie w tą książce przewodnik do zmiany życia na spokojniejsze i bardziej beztroskie, a drugi ciekawy i barwny opis narkotycznego świata po pejotlu.

Inny świat, inna kultura... zderzenie zupełnie innych światopoglądów...
Piękna książka która pomaga spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy. Nie zawsze z nią się zgadzam... Nie jestem pewny stu procentowej autentyczności wydarzeń...
Ale jednak porusza mnie i zmusza do myślenia.

Inny świat, inna kultura... zderzenie zupełnie innych światopoglądów...
Ale jednak porusza mnie i zmusza do myślenia.

• Carlos Castaneda
  • Ezoteryka