Okładka książki Kryminalna historia chrześcijaństwa. Tom III. Kościół pierwotny: fałszerstwa, ogłupianie, wyzysk, zniszczenie Karlheinz Deschner
Karlheinz Deschner Wydawnictwo: Uraeus Seria: Biblioteka Club Voltaire religia
2000-01-01
2000-01-01
Antoni Baniukiewicz
historia racjonalizm religia chrzescijaństwo

Trzeci tom „Kryminalnej historii chrześcijaństwa” to kolejna potężna dawka wiedzy o antycznych dziejach tejże religii w ujęciu krytycznym. Tym razem Karlheinz Deschner wziął na tapetę takie tematy jak: chrześcijańskie fałszerstwa w starożytności, kult cudów i relikwii, zjawisko pielgrzymek, ogłupianie, wyzysk oraz zniszczenie. Problematyka ta stanowi niejako uzupełnienie treści zawartych w dwóch pierwszych tomach opus magnum autora. W odróżnieniu od nich nie ma tu chronologicznego opisu wydarzeń historycznych, zamiast tego dostajemy wyczerpującą analizę ww. zagadnień. Książka jest przebogata faktograficznie, zawiera niezliczoną ilość ciekawych informacji podanych jak zwykle w ostry sposób, i tak jak w przypadku tomów 1 i 2 - niełatwa w odbiorze. Dla kogoś kto nie orientuje się w historii starożytnej oraz nie przeczytał dwóch pierwszych części „Kryminalnej...”, tom ten może okazać się mocno niestrawny. Z tego też powodu nie ma sensu czytać go jako pierwszy. Zjawiska opisane w pracy są oczywiście szerzej nie znane, gdyż – mówiąc wprost – oficjalne czynniki kościelne albo starają się je przemilczeć, bądź, jeśli już ktoś jest na tyle dociekliwy, przekazać w przeinaczony sposób. Z tego też względu czytelnik, który nigdy nie miał do czynienia z żadną krytyczną literaturą dotyczącą Kościoła katolickiego, czy szerzej – chrześcijaństwa, może być bardzo zdumiony, jeśli nie wprost skonsternowany. Niemniej jednak warto zapoznać się z trzecim tomem wybitnego dzieła niemieckiego krytyka Kościoła, nawet jeśliby to była jedyna część, po którą się sięgnie. Warto wiedzieć co nieco o genezie religii którą się wyznaje, lub chociażby z którą (siłą rzeczy) styka się prawie na co dzień. A jest tu sporo niespodzianek: począwszy od tego, iż chrześcijaństwo jest zupełnie odtwórcze wobec wcześniejszych religii (nic co w nim występuje nie jest żadną nowością – wiara ta jest kompilacją wcześniejszych tradycji i prądów myślowych),skończywszy na zdewastowaniu przez nią swych pogańskich poprzedników.
Dla każdego kto chce nie tylko wierzyć, ale też wiedzieć.

Z pierwszych trzech zdecydowanie najlepsza, Deschner robi w niej prawdziwą miazgę z chrześcijaństwa, szczególnie w kwestii jego dogmatycznych podstaw. Najbardziej utkwiły mi w pamięci podrozdziały o żydowskim wychowaniu które de facto jest również chrześcijańskim wychowaniem oraz o chrześcijańskim banksterstwie.

Zachęcam do zapoznania się z przekłamaniami.

Zachęcam do zapoznania się z przekłamaniami.

• [ 400 - 499 ]
  • 'Posiadam