Z bogiem i faszystami

Okładka książki Z bogiem i faszystami Karlheinz Deschner
Okładka książki Z bogiem i faszystami
Karlheinz Deschner Wydawnictwo: Ahriman International historia
historia
Ahriman International
2013-01-01
2013-01-01
religia chrześcijaństwo Rzesza II Wojna

Obrzydliwy paszkwil wybielający zbrodnie czerwonych w Hiszpanii i Rosji, a przypisujący niecne czyny Kościołowi i Papieżowi

Książka obnażająca haniebną rolę Kościoła przed i podczas II Wojny Światowej . Te i inne książki Deschnera warto przeczytać choćby po to, by przekonać się (ze smutkiem),że gnicie tej instytucji to nie tylko kwestia ostatnich kilku lat i skandali seksualnych, lecz proces trwający od lat i obejmujący rożne dziedziny. W czasach gdy trwa niesamowita nagonka lewactwa na Kościół, w poszukiwaniu rzetelnej wiedzy lektury trzeba wybierać bardzo ostrożnie, jednak książki Deschnera, oparte na niesamowitym bogactwie źródeł, fakt, że Kościół wytoczył mu w Niemczech proces o zniesławienie i przegrał , oraz fakt, że nigdy żaden kościelny hierarcha nie przyjął jego zaproszenia do dyskusji powoduje, że akurat książki tego autora wzbudzają moje zaufanie.

Książka "Z Bogiem i faszystami Przymierze Watykanu z Mussolinim, Franco, Hitlerem i Pavelićem" Karlheinza Deshnera to bardzo rzeczowa, nafaszerowana udokumentowanymi faktami pozycja. Przedstawia polityczną symbiozę papiestwa i rodzących się totalitaryzmów zachodniej Europy. Po zjednoczeniu Włoch i likwidacji Państwa Kościelnego kolejni biskupi Rzymu poczynając od Piusa IX nazywanego więźniem Watykanu znaleźli się w wysoce niekomfortowym położeniu. Z drugiej strony młode, faszystowskie państwo Mussoliniego czy wkrótce III Rzesza Hitlera potrzebowały wsparcia Watykanu zarówno na arenie międzynarodowej (konkordat był pierwszym międzypaństwowym porozumieniem zawartym przez niemieckich nazistów) jak i wewnętrznie by przekonać masy do słuszności obranego kierunku i utrzymać je w tym przekonaniu zagłuszając sumienia ludzi stających się trybikami w maszynach zbrodni.

Książka obejmuje pontyfikat Piusa XI (okres międzywojenny) i Piusa XII (czas II Wojny Światowej). Pokazuje bezwzględność z jaką realizowana była polityka mająca na celu rozszerzenie wpływów Watykanu. Fetowanie sukcesów Hitlera wyrażane przez listy gratulacyjne i nakaz bicia we wszystkie kościelne dzwony z jednoczesnym milczącym przyzwoleniem na masakry i eksterminację ludności na nieznaną dotąd skalę. Tak wyrażała się pozorna neutralność Kościoła wobec mordowanych ludzi - w tym katolików. Pius XI wspierał wojnę domową generała Franco jak również wojnę Mussoliniego w Abisynii. Pius XII był cichym sojusznikiem Hitlera. Popierał powstałe w wyniku niemieckiej interwencji państwo Chorwackie Pavelića i jego masowe zbrodnie na Serbach. Papież przez całą wojnę jednym słowem nie skrytykował holokaustu. Skrycie zachęcał też Hitlera do uderzenia na Związek Radziecki. Niemiecka agresja na katolicką przecież Polskę była w najlepszym razie złem koniecznym, ofiarą którą Pius XII godził się ponieść.

Niezależnie od polityki Watykanu identyczne stanowisko wyrażał episkopat. Deschner prezentuje tu postawy biskupów niemieckich oraz austriackich choć jak podaje autor nawet na terenach okupowanych dostojników Kościoła nie spotkał los przeznaczony dla ich "owieczek". Biskupi niemieccy wręcz prześcigali się w adorowaniu wodza III Rzeszy. Jeszcze w 1945 roku zdarzały się słowa poparcia ze strony kościelnych hierarchów lecz wraz z klęską Hitlera diametralnie zmienili sens swoich wypowiedzi. Nie przeszkodziło to Kościołowi udzielać ochrony wojennym zbrodniarzom, którzy po wojnie znajdowali bezpieczny azyl w klasztorach.

Oczywiście Hitler realizował własną politykę i samodzielne trzymał ster prowadząc III Rzeszę a wraz z nią Europę i świat ku katastrofie. Watykan był jednak wiatrem wiejącym w jego żagle. Uważam, że dobrym nawiązaniem do tej książki jest cytat z polskiego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, który powiedział "Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła Katolickiego."

Książka Deschner jest jak zawsze na bardzo wysokim poziomie. Masa wiedzy historycznej w połączeniu z niezwykłą umiejętnością autora do punktowania pewnych patologicznych zachowań konkretnych grup społecznych daje książkę rewelacyjną. Dodatkowo jest to historia wciąż aktualna, a niestety interpretowana wielokrotnie przy pomocy "prawdy politycznej". Polecam wszystkim którzy chcą sami przekonać się o stosunkach Kościoła Katolickiego do grup faszystowskich.

• Historyczne
  • Polityka
  • Religia i okolice
  • Antyklerykalne
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Z bogiem i faszystami