Kryminalna historia chrześcijaństwa. Tom II. Późna Starożytność: od katolickich "cesarzy dzieci" do wytępienia ariańskich Wandalów i Ostrogotów za Justyniana

Tłumaczenie: Marek Zeller
Seria: Biblioteka Club Voltaire
Wydawnictwo: Uraeus
Kriminalgeschichte des Christentums
religia
Grabik

Tom drugi rozpoczyna się podziałem Cesarstwa Rzymskiego w 395 r. Jego głównymi bohaterami są nadużywający swej władzy książęta Kościoła i władcy świeccy, przede wszystkim papież Leon I i cesarz Justynian Wielki, którzy w ścisłym sojuszu doprowadzają do wytępienia wyznających arianizm Wandalów i Ostrogotów.

źródło opisu: Uraeus, 1999

źródło okładki: http://web.archive.org/web/20070117155510/http://w...»

Przeczytana: 2009 rok

Trudno ocenić tą pozycję. Z jednej strony jest bardzo dobrze podbudowana źródłowo, przytaczane wydarzenia z historii chrześcijaństwa są wiarygodne, wiele z nich jest dość sensacyjnych. Są tam opisane wydarzenia o których wcale nie mówi się w popularnych mediach.
Z drugiej jednak strony ta wyliczanka zbrodni chrześcijan robi się z czasem nudna, bo ileż można czytać o spiskach biskupów, intrygach papiestwa, pogromach, kupczeniu dogmatami itp

Łukasz | 2017-02-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całej serii należy się najwyższa ocena jednak ten tom, określiłbym jako dobry i przejściowy pomiędzy bardzo dobrym pierwszym i zdecydowanie najlepszym tomem trzecim.

książek: 2052
Marcin | 2018-10-16