Biedronki są ważne

Wydawnictwo: Miniatura
978-83-7606-331-7
miauczyńska

Książka pt Biedronki są ważne to zbiór miniatur prozatorskich, których tematyka obraca się wokół miłości, macierzyństwa i śmierci. Te krótkie teksty zapadają głęboko w pamięć, drążą duszę, nierzadko wymuszając zastanowienie się nad swoim życiem. Autorka porusza się sprawnie na gruncie języka brutalnego, dosadnego, jednak nieobca jest jej też delikatność i liryka. Książka została pieknie wydana...

Książka została pieknie wydana przez Wydawnictwo Miniatura, znakomicie zilustrowana malarstwem Henri Rousseau. Doskonały pomysł na prezent dla siebie i nie tylko.
Książka do zakupienia w wydawnictwie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Filiżanka kawy espresso – bardzo mocna, bardzo mała, o bogatym aromacie i głębokim smaku. Niepozorna, ale dająca wielkiego kopa energetycznego. Podnosi ciśnienie, przyspiesza krążenie, stawia na nogi, pobudzająca do myślenia i działania fizycznego oraz intelektualnego. Piszę nie na temat? Nic bardziej mylnego. "Filiżanka kawy espresso" proszę zastąpić "Biedronki są ważne".

Ta niepozorna książka autorstwa Joanny Sykat to zbiór krótkich form literackich, myśli ubrane w słowa. Ubrane w liryczne, subtelne kreacje, lekkie jak chmurka, delikatne jak jedwab. Ale nie tylko. Mamy tez ciężkie buciory, flauszowy płaszcz słów dosadnych i toporne dekoracje w postaci wulgaryzmów balansujących na granicy dobrego smaku. Ale Autorka to kobieta o doskonałym zmyśle estetycznym, balansuje – ale nie spada, dotyka poezji – ale poezji nie pisze. Wizjonerka, kreatorka mody słów. Jej mini-opowiadania to wysublimowane kreacje, doskonałe w swym minimalizmie i delikatne w brutalności przekazu. Skomplikowane?...

Dorota Partyka | 2014-06-23
Przeczytana: październik 2013

Trzymam w dłoni małą, niepozorną książeczkę, niewiele większą od dziecięcego modlitewnika, który, pokryty kurzem, leży gdzieś w moim domu rodzinnym. W przeciwieństwie do wspomnianego wyżej, jest ona dość cienka. Tak naprawdę ma raptem kilkadziesiąt stron. Nazwa oficyny, której nakładem się ukazała, nie mogła być trafniejsza. Opublikowało ją bowiem wydawnictwo Miniatura.

„Biedronki są ważne” to literacki debiut znanej mi z książek „Wszystko dla Ciebie” i „Jesteś tylko mój” Joanny Sykat, który wydany został pod nazwiskiem Zakrzewska. Na tle okładki w ceglastym kolorze wyróżnia się umieszczony tam fragment obrazu Henri’ego Rousseau pt. „Nieprzyjemna niespodzianka”. Przestawia on nagą kobietę, stojącą o zachodzie słońca pod rozłożystym drzewem i atakowaną przez zwierzęcą bestię. Obrazy tego francuskiego malarza naiwnego znajdują się również na kartach publikacji. Moim zdaniem wybór tych ilustracji to wspaniały pomysł, który dodatkowo podnosi wartość artystyczną tej książki.

To małe...

| 2013-05-30

Niezbędnik kobiety. Kobiety dojrzałej w sensie emocjonalnym, intelektualnym, kobiety pełnowartościowej. Myślę, że to książka, którą powinno się nosić w torebce lub trzymać w pobliżu łóżka (mały format sprzyja takiemu "szufladkowaniu"). To zbiór miniatur prozatorskich, dzięki którym czas nagle się zatrzymuje. Przez chwilę można się przyjrzeć temu, co nas otacza, a równocześnie omija. Czego nie jesteśmy w stanie uchwycić w doczesnym życiu. Czego unikamy, obawiając się zderzenia z prawdą, niepotrzebnego rozdrapywania ran. Strupów, ktore jednak uwierają i czynią skórę szorstką. Tego nie da się ukryć, choć tak nakazywałaby przyzwoitość. Poruszone w opowiadaniach tematy można śmiało uznać za filozoficzne, etyczne, ale przede wszystkim prawdziwe (bez tabu), uniwersalne, odwieczne. W tej skromnej objętościowo książce znajdziemy wszelkie oblicza macierzyństwa i etapy ludzkiego życia. I tutaj brawa dla autorki za odwagę. Jest mowa o tęsknocie, potrzebie posiadania dziecka. Jest mowa o...

MonikaOrłowska | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Książka - klejnocik. A jeszcze lepiej - bombonierka z wykwintnymi czekoladkami. Sięgam po pierwszą z brzegu. Pali. Pieprzna. A więc kolejna, o, z mlecznym nadzieniem. Pieści język słodyczą, aż tu w połowie, nieoczekiwanie ujawnia gorzkie jądro. No to może następna, na chybił trafił? Proszę bardzo, jest i różana galaretka, i pomarszczona śliwka, a nawet swojska okowita w wytrawnej skorupce. Prawie dwa tuziny czekoladek. Każda jest inna, każda stanowi swój własny mikrokosmos. I każda jest grzechu warta, choć akurat te czekoladki nie idą w biodra i nie zalegają na wątrobie. Zapadają jednak w serce i poruszają mózg, powodując - jak tamte - uzależnienie.
Dlatego przestrzegam przed łykaniem całej bombonierki naraz. Miniatury należy smakować pojedynczo, z odpowiednimi przerwami na przemyślenie, przetrawienie tematu. Kieszonkowy rozmiar książki sprzyja temu, by nosić ją wszędzie i w samym środku zabieganego dnia pozwolić sobie na dziesięć minut duchowej uczty.
Amatorów literackich...

aga | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Ktoś mi powiedział " Czemu czytasz mini książki "

Książka wielkością jest mini ale to co jest w niej zawarta to dla mnie perła literacka, jest to klejnot który skrywam w mojej torebce.

Iliana | 2014-09-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Życie jest wielobarwnym motylem unoszącym cały ogrom jego sinusoidy. Wszystkie wydarzenia, sytuacje dzieją się po Coś. I to właśnie Coś wrzyna się w tętno pulsującej w żyłach krwi, bijącego serca. Nie ma żadnych przypadkowości. Gra świateł, emocji, pełnej czary, magii, zapachów i zatykających dech w piersiach widoków.

Porozmawiajmy o tym, czym jest życie.
Życie, to bez wątpienia cud. Nieprzejednane zjawisko, które czasami zwycięża, czasami przegrywa. Ale życie, to przede wszystkim bezwzględna i wartościowa nić, która może w każdej chwili się urwać. Oby nie. Bo życie jest po prostu piękne.

I o jego bezwarunkowej, cennej wartości opowiedziała mi Joanna Sykat w „Biedronki są ważne”. Zbiór niezwykle kontrastujących ze sobą opowiadań. Każde z nich jest wyjątkowe, indywidualne i zupełnie odmienne od każdego następnego. Taka jest właśnie twórczość Joasi Sykat. Za każdym razem, gdy sięgam po Jej pozycję wiem, że się nie zawiodę, że mnie zaskoczy. Jak na razie Joasia zbiera u mnie same...

AgataMiniaturka | 2015-02-06

Warto przeczytać.