Okładka książki Pieśń imion

978-83-7799-100-8
typ
papier
Ag2S
6,19 (43 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Zachwycająca powieść o muzyce i bólu rozstania, ukazująca żydowskie życie w Londynie. Ojciec Martina Simmondsa ostrzegał go: "Nigdy nie ufaj muzykowi, gdy mówi o miłości." Porada przychodzi za późno. Martin zaangażował się w związek z Dovidlem Rapoportem, niezwykle utalentowanym polskim chłopcem cudem uratowanym z Holokaustu. Chłopców łączy niesamowita więź – są sobie bliżsi niż bracia. Pod okiem ojca Martina Dovidl rozwija niezwykłe zdolności muzyczne. I nagle, w dniu pierwszego koncertu, chłopiec znika… Dopiero 40 lat później Martin dostanie odpowiedź, co się z nim stało... Ta opowieść o miłości i zazdrości, przyjaźni i zemście zdobyła nagrodę Whitbread Book Award i jest ekranizowana z Anthonym Hopkinsem i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/piesn-imion-norman-lebrecht,p90081506.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
tajus | 2012-03-12
Przeczytana: 12 marca 2012

Kiedy patrzę na będącą odzwierciedleniem subtelności, a zarazem prostoty okładkę "Pieśni imion", czuję coś w rodzaju spokoju, czuję i słyszę muzykę, choć nie mogę powiedzieć, że należę do zagorzałych wielbicieli muzyki poważnej. Powieść Normana Lebrechta sama w sobie jest muzyką. Pieśnią, która ma swoje dobre i gorsze brzmienia, wywołujące u słuchaczy - a w tym przypadku oczywiście czytelników - rozmaite emocje, wielokrotnie przeobrażające pozorny spokój w przerażenie, strach, żal i przygnębienie.

Gdybym przed lekturą tej książki nie zapoznała się z notką o autorze, informującą, że "Pieśń imion" to debiutancka powieść Lebrechta, ze względu na jego inteligentny, profesjonalny, pełen wyszukanych zwrotów i pojęć język, nie wpadłabym na to. Lebrecht to brytyjski dziennikarz muzyczny, który wie, co robi, i sprawia wrażenie pisarza mającego w swoim dorobku literackim już co najmniej kilka książek. Język, jakim się posługuje, jest na swój sposób oryginalny, ale przez to t...

Arabesque | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pieśń imion wpadła w moje dłonie całkowitym przypadkiem. Dziękuje losowi za takie zdarzenia, każda przeczytana książka coś wnosi do naszego życia. Tym razem była to historia o niezwykłej przyjaźni, miłości, zaufaniu, zaangażowaniu. Do tego kawałeczek fascynującego elitarnego świata muzyki klasycznej. Czego chcieć więcej?
Nie będę udawać, że oprawa graficzna książki nie przyciągnęła mnie do niej. Skrzypce mają w sobie mistyczną moc, są szlachetne. Mało kto umie opanować ten instrument, dzikość jaką niesie ten prosty, wydawałoby się w budowie wytwór lutniczy, powoduje że człowiek zachwyca się nim od setek lat. W książce autor ukazuje człowieka, który urodził się z niezwykłym talentem. Jest nadzieją ówczesnego świata muzycznego. Jednak jest on bohaterem drugiego planu, bo cała historia toczy się wokół jego przyjaciela, który z muzyką ma wspólnego tyle, że jego ojciec posiada firmę zajmującą się organizowaniem koncertów i sprzedażą nut. Muzyk pojawia się w życiu głównego bohatera w smutny...

Natalia | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Akcja książki zdaje się być nieco rozwlekła, dłużąca się, pod sam koniec dopiero nabiera tempa. Ciekawe opisy przedwojennych i wojennych Warszawy i Londynu. Interesujące opisy kultury ortodoksyjnych Żydów.

Chain | 2012-12-04
Przeczytana: 19 października 2012

Co tu dużo mówić, wzruszające. Chociaż nie mogę przeboleć zakończenia.

MariannaJ | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Debiutancka powieść brytyjskiego dziennikarza muzycznego przedstawia zawikłane losy dwóch przyjaciół. Dovidl Rapoport, polski Żyd z Warszawy, pojawia się w życiu 9-letniego Martina Simmondsa niespodziewanie w przededniu wybuchu II wojny światowej i natychmiast staje się jego najbliższym, a właściwie jedynym przyjacielem. Dovidl jest geniuszem skrzypiec i pod opieką ojca Martina ma rozwijać swój talent. Martin przyjmuje rolę wspólnika i pomocnika genialnego chłopca, lecz ich więź jest niezwykle mocna i wykracza poza zwyczajną przyjaźń: są od siebie całkowicie zależni, jeden nie wyobraża sobie życia bez drugiego. Wojna na zawsze oddziela Dovidla od rodziny w Warszawie i ta trauma będzie miała wpływ na dalsze jego losy. W dniu wielkiego debiutu młody skrzypek znika bez śladu i minie 40 lat, zanim Martin znajdzie odpowiedź na pytanie, co się stało z jego przyjacielem.

Pierwsze dwa rozdziały czytało mi się niezbyt łatwo. Poznajemy w nich narratora, Martina, starszego już pana, kontynuujące...

Iwona | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

W tym roku ma powstać ekranizacja powieści z czego bardzo się cieszę, ponieważ czytając książkę od razu pomyślałam, że powstał by niesamowity film na jej podstawie. Autor nie tylko pokazuje wielką miłość i pasje do muzyki poważnej ale też namiętność, przyjaźń i skomplikowane życie artysty, który nie chce być artystą. Wszystko to pod wodzą skrzypiec, które nadają powieście większego znaczenia. Przyjaźń, ile jest warta? Ile warte jest zadość uczynienie? Wiara: w dobro,w miłość? Na te wszystkie pytania próbuję odpowiedzieć Norman Lebrecht.

asenata | 2014-01-09
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2012

Zachwyciła mnie ta książka i mój zachwyt nie przemija... Wspaniała, polecam.

alienacja | 2014-10-14

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica