Najpierw książka, później film (15.10.2019)

LubimyCzytać
15.10.2019

Dzisiejszy przegląd wiadomości książkowo-filmowych stoi pod znakiem „Podróży Doktora Dolittle”, w których ekranizacji zobaczymy między innymi Roberta Downeya Jr. i Antonia Banderasa. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komiksów oraz prozy Stephena Kinga. Zapraszamy!

Najpierw książka, później film (15.10.2019)

„Podróże Doktora Dolittle”, Hugh Lofting (wyd. Zysk i S-ka)

Powoli nadchodzi premiera adaptacji „Podróży Doktora Dolittle”. Powoli, gdyż pierwotną datą premiery był kwiecień… 2019 roku. W wyniku perturbacji na planie filmowym, do pomocy Stephenowi Gaghanowi przy reżyserii widowiska studio Universal Pictures musiało zatrudnić dodatkowo Chrisa McKaya i Jonathana Liebesmana. W efekcie ekranizacja książki Hugh Loftinga wejdzie do kin dopiero w styczniu 2020 roku (polska premiera: 17 stycznia).

W gwiazdorskiej obsadzie znajdziemy takie nazwiska, jak Robert Downey Jr., Antonio Banderas, Michael Sheen, a głosów zwierzętom użyczyły między innymi Selena Gomez i Emma Thompson.

„Historia Lisey”, Stephen King (wyd. Prószyński i S-ka)

Sam pisarz mówi, że to jedna z jego ulubionych książek. „Historia Lisey” Mistrza Grozy zostanie zekranizowana na potrzeby nowo powstającej platformy Apple Plus. Scenariusz ośmioodcinkowego serialu został już napisany – zrobił to oczywiście sam King. Oprócz scenarzysty znamy również nazwisko producenta, którym jest J.J. Abrams, odpowiedzialny między innymi za sukcesy takich telewizyjnych serii, jak „Zagubieni”, „Biuro” czy „Pan i Pani Bloom”. Do obsady serialu, z grającą główną rolę Julianne Moore, dołączył znany z „Planu doskonałego” Clive Owen.

„Szukając Alaski”, John Green (wyd. Bukowy Las)

Już w tę sobotę, 19 października, w serwisie HBO GO będzie miał swoją premierę serial „Szukając Alaski”, zrealizowany na podstawie literackiego debiutu Johna Greena pod tym samym tytułem. W centrum historii jest tu Miles „Pudge” Halter (w tej roli Charlie Plummer) – nastolatek, który wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie stara się lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Chłopak zakochuje się w Alasce Young (Kristine Froseth, znana między innymi z „The Society”) i znajduje grupę lojalnych przyjaciół. Po niespodziewanej tragedii Miles i jego najbliżsi próbują zrozumieć, dlaczego sprawy potoczyły się w taki, a nie inny sposób.
 

„Dylan Dog”, Tiziano Sclavi, Mauro Marcheselli, Giampiero Casertano (wyd. Egmont Polska)

Chociaż ukazujący się we Włoszech co miesiąc od 1986 roku komiks doczekał się już filmowej adaptacji w reżyserii Kevina Munroe, z Brandonem Routhem w tytułowej roli detektywa, to należące do Jamesa Wana studio Atomic Monster postanowiło przygotować również serial. Dziesięcioodcinkowa fabularna seria będzie opowiadać przygody detektywa tropiącego wilkołaki, potwory i inne monstra (niejednokrotnie okazujące się… ludźmi). Okraszony elementami komediowymi komiks grozy przypadł do gustu samemu Umbertowi Eco, który jak sam mówił, może całymi dniami czytać Homera, Biblię i „Dylana Doga”.
Warto przy okazji zauważyć, że nie jest to jedyna ekranizacja, którą zajmuje się w tej chwili studio Jamesa Wana. Twórca „Aquamana” pracuje również nad adaptacją „Gideon Falls” Jeffa Lemire'a i Andrei Sorrentino.

„Pieśń imion”, Norman Lebrecht (wyd. Świat Książki)

„Pieśń imion” to powieść o muzyce i bólu rozstania, ukazująca żydowskie życie w Londynie. Ojciec Martina Simmondsa (w tej roli Tim Roth) ostrzegał go: „Nigdy nie ufaj muzykowi, gdy mówi o miłości”. Porada przychodzi za późno. Martin zaangażował się w związek z Dovidlem Rapoportem (Clive Owen), niezwykle utalentowanym polskim chłopcem, cudem uratowanym z Holokaustu. Łączy ich niesamowita więź – są sobie bliżsi niż bracia. Pod okiem ojca Martina Dovidl rozwija niezwykłe zdolności muzyczne. I nagle, w dniu pierwszego koncertu, chłopiec znika. Dopiero 40 lat później Martin dowie się, co się z nim stało.

W obsadzie znajdziemy również polski akcent, gdyż w rolę Anny wcieliła się Magdalena Cielecka. Światowa premiera filmu będzie miała miejsce 25 grudnia.

Reklama

komentarze [7]

Sortuj:
327
323
22.10.2019 12:45

Jest Pączek.
Jest też Pułkownik.
Jest również Alaska.


I jest mam wrażenie doskonała adaptacja książki Johna Greena - Szukając Alaski. Piszę mam wrażenie, bo książka nie jest mi znana, jednak ten doskonale zagrany serial ujął mnie bez reszty. Prosta, pięknie opowiedziana historia o poszukiwaniu pierwszej młodzieńczej miłości i sensu życia. Nie dziwi ocena 8.3 na branżowym...

więcej

327
323
16.10.2019 21:38

Redakcja nabrała wody w usta. Szkoda, że tak się dzieje, liczę jednak, że moje pytanie zyska odpowiedź... bo jest istotne.


1514
13
18.10.2019 10:26

Redakcja i tak ci nie odpowie. W wielu przeznaczonych do tego wątkach były prośby o wiele potrzebnych funkcji jak np. czwarta półka m. in na książki, które posiadamy ale nie chcemy ich przeczytać, ale nikt nigdy się tym nie zajął.

A opinię o książce można edytować w biblioteczce, posty na forum też można edytować. Chyba że miałeś/aś coś innego na myśli, gdyż "swobodną...

więcej

327
323
18.10.2019 14:07

@bluesugar opinie owszem można edytować, ale... no właśnie, ale... cytaty, wtrącenia, odniesienia, to w opiniach, aby wyglądały tak, jak powinny wylgądać, czyli czytelnie i przejrzyście... tego od zawsze mi brakuje... skoro tutaj mogę wzmocnić ten lub inny fragment wypowiedzi to, co stoi na przeszkodzie, aby ten sam script użyć w opiniach ;)


4196
3956
15.10.2019 18:27

Dolittle tylko to mnie ciekawe


Reklama
327
323
15.10.2019 13:35

Pieśń imion zapowiada się obiecująco, chwilę przyjdzie nam jeszcze poczekać na jego premierę. Z drugiej strony Szukając Alaski już za moment na HBO Go, jak miło ;)

Na marginesie, nadal nie wiem, dlaczego najważniejsze miejsce tego portalu, czyli Opinie nie mogą mieć takiego skryptu. Co stoi na przeszkodzie, aby była możliwa swobodna edycja tekstu?
Zapewne nie jestem...

więcej

3007
4
14.10.2019 10:04

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd