Najpierw książka, później film (15.10.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.10.2019

Dzisiejszy przegląd wiadomości książkowo-filmowych stoi pod znakiem „Podróży Doktora Dolittle”, w których ekranizacji zobaczymy między innymi Roberta Downeya Jr. i Antonia Banderasa. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komiksów oraz prozy Stephena Kinga. Zapraszamy!

Najpierw książka, później film (15.10.2019)

„Podróże Doktora Dolittle”, Hugh Lofting (wyd. Zysk i S-ka)

Powoli nadchodzi premiera adaptacji „Podróży Doktora Dolittle”. Powoli, gdyż pierwotną datą premiery był kwiecień… 2019 roku. W wyniku perturbacji na planie filmowym, do pomocy Stephenowi Gaghanowi przy reżyserii widowiska studio Universal Pictures musiało zatrudnić dodatkowo Chrisa McKaya i Jonathana Liebesmana. W efekcie ekranizacja książki Hugh Loftinga wejdzie do kin dopiero w styczniu 2020 roku (polska premiera: 17 stycznia).

W gwiazdorskiej obsadzie znajdziemy takie nazwiska, jak Robert Downey Jr., Antonio Banderas, Michael Sheen, a głosów zwierzętom użyczyły między innymi Selena Gomez i Emma Thompson.

„Historia Lisey”, Stephen King (wyd. Prószyński i S-ka)

Sam pisarz mówi, że to jedna z jego ulubionych książek. „Historia Lisey” Mistrza Grozy zostanie zekranizowana na potrzeby nowo powstającej platformy Apple Plus. Scenariusz ośmioodcinkowego serialu został już napisany – zrobił to oczywiście sam King. Oprócz scenarzysty znamy również nazwisko producenta, którym jest J.J. Abrams, odpowiedzialny między innymi za sukcesy takich telewizyjnych serii, jak „Zagubieni”, „Biuro” czy „Pan i Pani Bloom”. Do obsady serialu, z grającą główną rolę Julianne Moore, dołączył znany z „Planu doskonałego” Clive Owen.

„Szukając Alaski”, John Green (wyd. Bukowy Las)

Już w tę sobotę, 19 października, w serwisie HBO GO będzie miał swoją premierę serial „Szukając Alaski”, zrealizowany na podstawie literackiego debiutu Johna Greena pod tym samym tytułem. W centrum historii jest tu Miles „Pudge” Halter (w tej roli Charlie Plummer) – nastolatek, który wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie stara się lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Chłopak zakochuje się w Alasce Young (Kristine Froseth, znana między innymi z „The Society”) i znajduje grupę lojalnych przyjaciół. Po niespodziewanej tragedii Miles i jego najbliżsi próbują zrozumieć, dlaczego sprawy potoczyły się w taki, a nie inny sposób.
 

„Dylan Dog”, Tiziano Sclavi, Mauro Marcheselli, Giampiero Casertano (wyd. Egmont Polska)

Chociaż ukazujący się we Włoszech co miesiąc od 1986 roku komiks doczekał się już filmowej adaptacji w reżyserii Kevina Munroe, z Brandonem Routhem w tytułowej roli detektywa, to należące do Jamesa Wana studio Atomic Monster postanowiło przygotować również serial. Dziesięcioodcinkowa fabularna seria będzie opowiadać przygody detektywa tropiącego wilkołaki, potwory i inne monstra (niejednokrotnie okazujące się… ludźmi). Okraszony elementami komediowymi komiks grozy przypadł do gustu samemu Umbertowi Eco, który jak sam mówił, może całymi dniami czytać Homera, Biblię i „Dylana Doga”.
Warto przy okazji zauważyć, że nie jest to jedyna ekranizacja, którą zajmuje się w tej chwili studio Jamesa Wana. Twórca „Aquamana” pracuje również nad adaptacją „Gideon Falls” Jeffa Lemire'a i Andrei Sorrentino.

„Pieśń imion”, Norman Lebrecht (wyd. Świat Książki)

„Pieśń imion” to powieść o muzyce i bólu rozstania, ukazująca żydowskie życie w Londynie. Ojciec Martina Simmondsa (w tej roli Tim Roth) ostrzegał go: „Nigdy nie ufaj muzykowi, gdy mówi o miłości”. Porada przychodzi za późno. Martin zaangażował się w związek z Dovidlem Rapoportem (Clive Owen), niezwykle utalentowanym polskim chłopcem, cudem uratowanym z Holokaustu. Łączy ich niesamowita więź – są sobie bliżsi niż bracia. Pod okiem ojca Martina Dovidl rozwija niezwykłe zdolności muzyczne. I nagle, w dniu pierwszego koncertu, chłopiec znika. Dopiero 40 lat później Martin dowie się, co się z nim stało.

W obsadzie znajdziemy również polski akcent, gdyż w rolę Anny wcieliła się Magdalena Cielecka. Światowa premiera filmu będzie miała miejsce 25 grudnia.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
World_Trade_Center 22.10.2019 12:45
Bibliotekarz

Jest Pączek.
Jest też Pułkownik.
Jest również Alaska.


I jest mam wrażenie doskonała adaptacja książki Johna Greena - Szukając Alaski. Piszę mam wrażenie, bo książka nie jest mi znana, jednak ten doskonale zagrany serial ujął mnie bez reszty. Prosta, pięknie opowiedziana historia o poszukiwaniu pierwszej młodzieńczej miłości i sensu życia. Nie dziwi ocena 8.3 na branżowym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
World_Trade_Center 16.10.2019 21:38
Bibliotekarz

Redakcja nabrała wody w usta. Szkoda, że tak się dzieje, liczę jednak, że moje pytanie zyska odpowiedź... bo jest istotne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BlueSugar 18.10.2019 10:26
Czytelniczka

Redakcja i tak ci nie odpowie. W wielu przeznaczonych do tego wątkach były prośby o wiele potrzebnych funkcji jak np. czwarta półka m. in na książki, które posiadamy ale nie chcemy ich przeczytać, ale nikt nigdy się tym nie zajął.

A opinię o książce można edytować w biblioteczce, posty na forum też można edytować. Chyba że miałeś/aś coś innego na myśli, gdyż "swobodną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
World_Trade_Center 18.10.2019 14:07
Bibliotekarz

@bluesugar opinie owszem można edytować, ale... no właśnie, ale... cytaty, wtrącenia, odniesienia, to w opiniach, aby wyglądały tak, jak powinny wylgądać, czyli czytelnie i przejrzyście... tego od zawsze mi brakuje... skoro tutaj mogę wzmocnić ten lub inny fragment wypowiedzi to, co stoi na przeszkodzie, aby ten sam script użyć w opiniach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 15.10.2019 18:27
Czytelnik

Dolittle tylko to mnie ciekawe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
World_Trade_Center 15.10.2019 13:35
Bibliotekarz

Pieśń imion zapowiada się obiecująco, chwilę przyjdzie nam jeszcze poczekać na jego premierę. Z drugiej strony Szukając Alaski już za moment na HBO Go, jak miło ;)

Na marginesie, nadal nie wiem, dlaczego najważniejsze miejsce tego portalu, czyli Opinie nie mogą mieć takiego skryptu. Co stoi na przeszkodzie, aby była możliwa swobodna edycja tekstu?
Zapewne nie jestem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 14.10.2019 10:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post