Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” 1910-1951

Okładka książki Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” 1910-1951 Patryk Kozłowski
Okładka książki Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” 1910-1951
Patryk Kozłowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
210 str. 3 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
210
Czas czytania
3 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7399-441-6
Tagi:
Żołnierzy Wyklęci podziemie niepodległościowe AK Łupaszko walka z komunizmem
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
885
583

Na półkach:

Patryk Kozłowski w swojej książce przybliżył osobę majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki". Szendzielarz to jeden z Żołnierzy Wyklętych, postać kontrowersyjna z powodu czarnej legendy ,którą w czasie prl-u podtrzymywały władze ludowe. Łupaszko to bohater niezłomny, walczący nie tylko z Niemcami, ale i z sowieckimi okupantami . Aresztowany w 1948 roku przez UB został skazany na karę śmierci. Szendzielarzowi postawiono zarzuty współpracy z Niemcami (!) niesubordynacji wobec władzy ludowej , zdrady, samowolnych likwidacji członków MO, NKWD, SB. Zamordowano go strzałem w tył głowy, miał 41 lat.....
Co do książki Patryka Kozłowskiego mam tylko jedną uwagę, autor skupił się przede wszystkim na bitwach i akcjach zbrojnych oddziału Łupaszki, natomiast czuję niedosyt informacji o samym Szendzielarzu i jego życiu, mimo to uważam,że książka godna jest polecenia.

Patryk Kozłowski w swojej książce przybliżył osobę majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki". Szendzielarz to jeden z Żołnierzy Wyklętych, postać kontrowersyjna z powodu czarnej legendy ,którą w czasie prl-u podtrzymywały władze ludowe. Łupaszko to bohater niezłomny, walczący nie tylko z Niemcami, ale i z sowieckimi okupantami . Aresztowany w 1948 roku przez UB został...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1167
260

Na półkach: , , ,

Książka nie jest zła, ale nie wnosi NIC nowego poza książkę Fikusa. Czyli albo to albo to, nie warto mieć dwóch na półce.

Książka nie jest zła, ale nie wnosi NIC nowego poza książkę Fikusa. Czyli albo to albo to, nie warto mieć dwóch na półce.

Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach: ,

„ Niech mnie historia osądzi, ale nie chcę, żeby kiedykolwiek nasi żołnierze byli wieszani na murach i bramach Wilna”.

8 lutego minęła kolejna rocznica śmierci majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszko”, jednej z najsławniejszych i jednocześnie najbardziej tragicznych postaci polskiego podziemia niepodległościowego. Legendarnego dowódcę 5, a później 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, wsławionego bojami z niemieckim i sowieckim okupantem, oraz obrońcą polskiej ludności cywilnej przed atakami litewskich oddziałów paramilitarnych i radzieckiej partyzantki. Niezłomnego i bezkompromisowego żołnierza walczącego o wolność, niepodległość i niezawisłość swojej Ojczyzny. Odrzucającego kolejne amnestie i bezpośrednie propozycje (samego Ministra Bezpieczeństwa Publicznego Stanisława Radkiewicza) bezpiecznego wyjazdu za granicę, w zamian za rozpuszczenie podległych mu oddziałów i zaprzestanie akcji zbrojnych.

Człowieka, który na zawsze stać się miał symbolem, walki i męczeństwa wszystkich „żołnierzy wyklętych”, do końca walczących z komunistyczną dyktaturą. Ginących z bronią w ręku, umierających w więziennych celach, konających podczas tortur, mordowanych strzałem w potylice w ubeckich „powiatówkach”, leśnych ostępach, czy zaginionych bez wieści.

Jego dramatyczne historia, to odbicie losów wielu z nich…

Książka Patryka Kozłowskiego składa się z krótkiego wprowadzenia, pięciu podzielonych rozdziałów dokumentujących niezwykłe życie i działalność Zygmunta Szendzielarza. Od dzieciństwa, młodości i początków służby wojskowej, poprzez całą działalność konspiracyjną czasów II wojny światowej i walki w ramach Okręgu AK i AKO Białystok, akcje zbrojne wymierzone przecie komunistycznym władzom Polski w latach 1945-1947, aż po aresztowanie, publiczny proces (w którym skazano go na osiemnastokrotną karę śmierci) i egzekucję 8 lutego 1951 roku. Dalej oczywiście zakończenie bardzo pomocna bibliografia, wykaz skrótów, indeks nazwisk oraz aneks.

Autor kreśli szerokie rys historyczny, polityczny i społeczny dotyczący tamtych czasów i to, jak przekładało się to na konspiracyjną działalność niepodległościowego podziemia.

Wyłania się z niej obraz wielkiego polskiego patrioty, zdolnego stratega, ( przypomina mi trochę dawnych kresowych zagończyków),człowieka o silnym charakterze, niezachwianym moralnym kręgosłupie i wierze w słuszność swojej sprawy. Obdarzonego prawdziwym zaufaniem, szacunkiem i podziwem podwładnych. Ukazany jest również osobisty dramat człowieka, jego bliskich, podwładnych i ich rodzin, dla których nowe władze nie miały zrozumienia ani litości, oraz czarna legenda przez dziesięciolecia głoszona przez historyków i publicystów doby PRL-u, czyniącą z tej postaci: kolaboranta, zdrajcę, bandytę, krwawego herszta i imperialistycznego szpiega.

Książka Patryka Kozłowskiego jest bardzo dobrze napisana, prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Doskonale udokumentowana i przygotowana pod względem merytorycznym, widać dużą znajomość zagadnienia i realiów rządzących opisywanym okresem. W publikacji wykorzystano całą dostępną dokumentację z Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnego Archiwum Wojskowego, emigracyjnych książek i publikacji naukowych, akt procesowych, oraz bezpośrednich zeznań uczestników i świadków wydarzeń. Całość uzupełniona jest unikalnymi zdjęciami i kopiami ważnych dokumentów.

10 grudnia 1993 roku Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej unieważnił wyroki śmierci wydane na majora Zygmunta Szendzielarza, zaś w roku 2006 Sejm uczcił specjalną uchwałą rocznicę jego śmierci.

My, jego rodacy winniśmy mu chociaż pamięć i trwałe miejsce w zbiorowe polskiej historycznej świadomości…

Tyle, i aż tyle…

Gorąco polecam!!!!

„ Niech mnie historia osądzi, ale nie chcę, żeby kiedykolwiek nasi żołnierze byli wieszani na murach i bramach Wilna”.

8 lutego minęła kolejna rocznica śmierci majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszko”, jednej z najsławniejszych i jednocześnie najbardziej tragicznych postaci polskiego podziemia niepodległościowego. Legendarnego dowódcę 5, a później 6 Wileńskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Chcę przeczytać
    31
  • Posiadam
    12
  • Chcę w prezencie
    3
  • Żołnierze Wyklęci
    2
  • 2014
    2
  • Biografie
    2
  • II wojna światowa
    1
  • 06. 1918-1960
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” 1910-1951


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne