Jeden z wyklętych. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jeden z wyklętych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-280-1
Krzysiek W

Biografia jednego z najsłynniejszych "żołnierzy wyklętych"; zawodowego oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii polskiej 1939 r., dowódcy 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK. Wsławiony bojami z niemieckim okupantem, obrońca ludności cywilnej na Wileńszczyźnie przed zagrożeniem ze strony oddziałów litewskich oraz partyzantki sowieckiej, w 1945 r. stał się jednym z największych zagrożeń dla nowej...

Wsławiony bojami z niemieckim okupantem, obrońca ludności cywilnej na Wileńszczyźnie przed zagrożeniem ze strony oddziałów litewskich oraz partyzantki sowieckiej, w 1945 r. stał się jednym z największych zagrożeń dla nowej władzy. Mjr "Łupaszko" odtworzył 5 a następnie 6 Wileńskie Brygady Partyzanckie działające w pasie od Podlasia, poprzez Białostocczyznę, Warmię i Mazury do Pomorza. Ujęty przez UB 20 listopada 1950 r., został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na osiemnastokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w wiezieniu mokotowskim.

Kapitan | 2014-05-25
Przeczytana: 17 czerwca 2014