Kuchnia duchów

Okładka książki Kuchnia duchów
Jael McHenry Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Kochaj i gotuj literatura piękna
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kochaj i gotuj
Tytuł oryginału:
The Kitchen Daughter
Wydawnictwo:
Bukowy Las
Data wydania:
2012-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362478552
Tłumacz:
Beata Hrycak-Domke
Tagi:
powieść obyczajowa
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
211 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
916
71

Na półkach: , ,

Powieściowy debiut amerykańskiej blogerki kulinarnej Jael McHenry – „Kuchnia Duchów” – w niedługim czasie od swojej premiery doczekał się przekładu na sześć języków. Fakt ten nie zaskakuje już po kilku stronach lektury, gdy czytelnik zaczyna wraz z główną bohaterką eksplorować znane i nieznane szlaki w kulinarnej historii rodziny. I nie jest w stanie się oderwać.

To doskonale zbalansowana historia oddziaływująca wielowymiarowo na zmysły – trudno oprzeć się pokusie natychmiastowego udania się do kuchni celem ugotowania zupy z chleba, przyrządzenia ekspresowej gorącej czekolady czy upieczenia czekoladowego ciasta. To taka książka, która wypełnia świat wyobraźni smakowitymi zapachami, wzbudza niezwykle silne emocje i sprawia, że czytelnik przestaje wstydzić się łez – zarówno tych radosnych jak i pełnych bólu. Gdy raz zaczynamy podążać śladami Ginny i wchodzimy wspólnie na trakt emocjonalnego dojrzewania, odkrywania trudnych sekretów rodzinnych i prób zrozumienia samej siebie, jest z niego bardzo trudno zawrócić po prostu zamykając książkę. Brak mi podstawowej instrukcji na początku książki – że najlepiej zasiąść do niej z kawałkiem ciasta na podorędziu, w bardzo leniwe niedzielne przedpołudnie. I zarezerwować dla niej resztę dnia.

Ginny poznajemy w dniu pogrzebu jej rodziców – oboje zginęli niespodziewanie i zdecydowanie zbyt wcześnie. Ginny ma dwadzieścia sześć lat, kulinarny talent i coś, co nazywa Osobowością, a co według diagnozy jej siostry jest zespołem Aspergera. W stan posiadania wlicza się też pokaźny księgozbiór, najcenniejsza puszka z zapisanymi ręcznie przepisami przodków, pudła z pamiątkami…i kilka nierozwiązanych rodzinnych sekretów, które zdawałoby się – po śmierci rodziców już nigdy się nie wyjaśnią. Poprzez swoje lęki i niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, Ginny nie pozostaje nic innego poza zamknięciem się w świecie zapachów i smaków. Stanowcza postawa własnej siostry zmusza ją jednak do podjęcia walki; w sposób nieświadomy stacza batalię w obronie samej siebie i tego, na czym najbardziej jej zależy, pokonując własne ograniczenia. Szybko okazuje się również, że smykałka do gotowania nie jest jedynym talentem Ginny – przygotowując pewne potrawy potrafi przywołać duchy zmarłych. Z kim uda jej się porozmawiać?

Autorka książki poprzez poszukiwania głównej bohaterki próbuje znaleźć odpowiedź na niezwykle trudne pytanie – czym jest tak naprawdę normalność? To coś więcej niż po prostu smakowita opowieść, choć gotowanie jest tu kluczowym składnikiem magii, której poddaje się Ginny – to doskonale wyważona kompozycja trudów zrozumienia samej siebie, łatwości zatapiania się w prostocie czynności kulinarnych, magii, smutku i niespodziewanych sposobów na odnalezienie własnej drogi w nowym, samodzielnym życiu. Jest jeszcze jedna szczypta magii w tej powieści – poprzez charakterystyczny styl, krótkie, urywane zdania, lapidarność wypowiedzi przy równocześnie występujących wyjątkowo bogatych opisach przeżyć wewnętrznych bohaterki McHenry odkrywa tak często wypierany ze świadomości poprzez nadmiar blokad – świat uczuć osoby z zespołem Aspergera.

Oprócz świetnego pomysłu na powieść, charakterystycznego stylu, doskonale wykreowanych postaci i smakowitych przepisów, książkę wyróżnia też okładka – która sama, poprzez pastelowe kolory, drewno i rodzinne zdjęcia niesie ciepło i zachęca do zatopienia się w lekturze. Jestem po lekturze tej książki pewna jednego – jeśli Jael McHenry napisze jeszcze kiedykolwiek książkę, bez wahania po nią sięgnę i będę pewna, że się nie rozczaruję.

Powieściowy debiut amerykańskiej blogerki kulinarnej Jael McHenry – „Kuchnia Duchów” – w niedługim czasie od swojej premiery doczekał się przekładu na sześć języków. Fakt ten nie zaskakuje już po kilku stronach lektury, gdy czytelnik zaczyna wraz z główną bohaterką eksplorować znane i nieznane szlaki w kulinarnej historii rodziny. I nie jest w stanie się oderwać.

To...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    270
  • Chcę przeczytać
    247
  • Posiadam
    88
  • Ulubione
    9
  • 2012
    7
  • 2013
    7
  • Teraz czytam
    6
  • 2014
    6
  • Chcę w prezencie
    4
  • Z biblioteki
    4

Cytaty

Więcej
Jael McHenry Kuchnia duchów Zobacz więcej
Jael McHenry Kuchnia duchów Zobacz więcej
Jael McHenry Kuchnia duchów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także