On the road

Okładka książki On the road
Jack Kerouac Wydawnictwo: Penguin Books Ekranizacje: W drodze (2012) literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Penguin Books
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wydania:
1976-01-01
Język:
angielski
ISBN:
0140042598
Ekranizacje:
W drodze (2012)
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1081
108

Na półkach:

Nie ufam tej książce. Nie ufam jej autorowi. Dzieło stworzone w narkotycznej/alkoholowej ekstazie w przeciągu zaledwie trzech tygodni (niektóre źródła twierdzą, że to jednak były trzy miesiące) budzi w mej mieszczańskiej (wiejskiej!) i statecznej duszy niepokój. Oczekiwałam od tej książki naprawdę wiele. W końcu to legendarna pozycja. Manifest ruchu Beat Generation, którego znajomość może ułatwić nam nawiązanie kontaktu z nonkonformistycznymi znajomymi i/lub okolicznymi hipsterami (chociaż trudno o nich w mej wiosce). Skąd ta złośliwość z mej strony?! A no stąd, że spodziewałam się dzieła naprawdę wybitnego a otrzymałam jedno wielkie czytelnicze rozczarowanie.

Zapierająca dech w piersiach. Wspaniała i odkrywcza. Wyjątkowa, co tam wybitna! Pozycja, którą należy przeczytać. Nie, nie! Na pewno taką książką nie jest „W drodze” Kerouaca (A może jednak jest?). Fabuła tegoż wydawnictwa nie należy do skomplikowanych. Młodzi bohaterowi powieści, rozczarowani życiem w powojennej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych odrzucają wszelkie wartości których symbolem jest własny domek na przedmieściach i niedzielne spacery z rodziną. Ochoczo zaś korzystają z wszelkich uciech życia – przygodny seks, marihuana i inne używki (o matko! Ja naprawdę się starzeję!), koczownicze życie, autostopowe podróże po całych Stanach. Jednym słowem wolność w najlepszym i najbardziej destrukcyjnym wydaniu. A wszystko to by uwolnić się od groteskowego systemu jaki oferuje rząd Ameryki lat pięćdziesiątych XX wieku. Bo jeszcze wszystko wygląda uroczo i nieskazitelnie. Jeszcze bańka hipokryzji nie pękła. Jak na razie są drobne rysy. A ich zwiastunem są właśnie bitnicy. Młodzi i inteligentni „poszukiwacze” przygód. Wielbiciele jazzu, których egzystencjalni pobratymcy z europejskich knajp z równym zapałem sprzeciwiają się systemowi. Potem nastanie czas hipisów. Konserwatywni Amerykanie (na chwilę) poniosą sromotną klęskę.
"Kręte drogi literatury"


„W drodze” to powieść napisana metodą „strumienia świadomości” lub jak wolał autor metodą "spontanicznej prozy". Bohaterowie powieści to niespokojny i szalony Dean oraz początkujący pisarz Sal Paradise (alter ego Kerouaca). Mężczyźni przemierzają wzdłuż i wrzesz kontynent w poszukiwaniu niezobowiązującego szczęścia. Wolni i spontaniczni, bez pieniędzy i planów – poznają dziewczyny, kradną samochody, piją w przydrożnych knajpach. Jednym słowem - żyją pełnią życia eksplorując rzeczywistość podszewkową. Powieściowy świat po około 100 stronach potencjalnego czytelnika zaczyna jednak nużyć. Rozumiem radość uczestnictwa w wydarzeniu. To musiała być ogromna frajda. Kilkuset stronnicowa relacja jednak uwiera. Nie przekonuje. Brzmi zresztą, w świecie współczesnego szaleństwa, jak przebrzmiała i dość naiwna melodia. Melodia, której zakończenie dopisane zostało przez życie. Bo z takich pogmatwanych przygód nie wychodzi się cało. Przedwczesna śmierć często przekreślała bowiem plany anarchistyczny twardzieli. Książka, moim zdaniem, nie wyszła cało z próby czasu. I być może tylko dzięki takim cytatom warto sięgnąć po powieść „W drodze”:

„(...) bo dla mnie prawdziwymi ludźmi są szaleńcy ogarnięci szałem życia, szałem rozmowy, chęcią zbawienia, pragnący wszystkiego naraz, ci, co nigdy nie ziewają, nie plotą banałów, ale płoną, płoną, płoną, jak bajeczne race eksplodujące niczym pająki na tle gwiazd, aż nagle strzela niebieskie jądro i tłum krzyczy „Oooo!” s. 12

Cudowne i prostoduszne. Donkiszoteria w czystym wydaniu. A i tak chętnie wybrałabym się z chłopakami w drogę. Przecież, co oczywiste, żyje się raz!

Nie ufam tej książce. Nie ufam jej autorowi. Dzieło stworzone w narkotycznej/alkoholowej ekstazie w przeciągu zaledwie trzech tygodni (niektóre źródła twierdzą, że to jednak były trzy miesiące) budzi w mej mieszczańskiej (wiejskiej!) i statecznej duszy niepokój. Oczekiwałam od tej książki naprawdę wiele. W końcu to legendarna pozycja. Manifest ruchu Beat Generation, którego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6 133
  • Przeczytane
    5 400
  • Posiadam
    1 254
  • Ulubione
    376
  • Teraz czytam
    268
  • Chcę w prezencie
    113
  • Literatura amerykańska
    61
  • 100 książek BBC
    53
  • 2013
    48
  • 2014
    43

Cytaty

Więcej
Jack Kerouac W drodze Zobacz więcej
Jack Kerouac W drodze Zobacz więcej
Jack Kerouac W drodze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także