W drodze

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Wydawnictwo: W.A.B.
On the Road

Przymiotnik kultowy bywa często nadużywany w odniesieniu do dzieł filmowych czy literackich, ale w przypadku książki Kerouaca trudno o lepsze określenie. Nieczęsto się zdarza, żeby jedna książka zdołała tak doskonale oddać klimat epoki, zarejestrować przełom dokonujący się zarówno w samej literaturze, jak i w życiu narodu.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2005

źródło okładki: http://wab.com.pl

Jola_St | 2011-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 maja 2011

Z pewną taką nieśmiałością ośmielę się dać tej książce tylko dwie gwiazdki...
Sięgnęłam do tej książki z ogromną ciekawością. Jest to książka drogi, bohaterowie stale w podróży przez Stany. Lubię takie opowieści.
Niestety - mimo doskonałego stylu pisarskiego autora - jestem rozczarowana. Nie wiem, może lepiej zrozumieją takie książki osoby żyjące tak jak główni bohaterowie. Takie życie z dnia na dzień, bez celów, bez priorytetów, bez odpowiedzialności za swoje czyny, stale na luzie, z przelewającym się alkoholem i stale zmieniającymi się kochankami - to nie dla mnie. Denerwowało mnie to wręcz.
Zmęczyła mnie ta książka.

Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 1998 rok

Czytałem będąc na studiach, czyli jakiś czas temu, fajna książka drogi - podróż przez całe Stany - ludzie, miejsca, klimat lat 60-tych, ale jeśli ktoś szuka jakiejś szybszej akcji czy rozwoju wydarzeń, to tego tu nie znajdzie. To nieśpieszna opowieść o ciekawej epoce, która minęła i do której ma się sentyment, co przebija ze stron powieści.

Niestety, nie porwała mnie ta książka zupełnie. Nie jestem w stanie zrozumieć zachwytów nad nią i dlaczego została umieszczona na liście 100 Najlepszych Książek wg BBC... Och, może dlatego, że jest jedną z najważniejszych pozycji ruchu Beat Generation, powieścią drogi, o ówczesnym pokoleniu, bo jest autobiograficzna? Głębokie, nieprawdaż? Przykro mi, do mnie i tak nie przemawia.

Absolutnie żaden z bohaterów nie zaskarbił sobie mojej sympatii. Bo i niby z jakiego powodu?

Jak dla mnie wszyscy oni są zgrają skrajnie nieodpowiedzialnych, niedojrzałych nierobów. Bez perspektyw, bez stałej pracy i odpowiedzialności za rodzinę, tylko ciągle od wszystkich żebrzą i są na ich utrzymaniu, non stop szlajają się pomiędzy jakimiś melinami, chleją, ćpają, kradną, zmieniają partnerki, filozofują i włóczą się bez żadnego większego celu po całym kraju.

Jak dla mnie to jeden wielki, nudny bełkot. Kompletnie nic się nie dzieje, a bohaterowie robią tylko nieustannie to, co napisałam akapit wyżej....

Malwina | 2010-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Cóż, będę jedną z nielicznych osób, którym ta książka nie przypadła jakoś szczególnie do gustu. Do jej przeczytania skłonił mnie fakt, że powstaje właśnie film na jej podstawie.

Mniej więcej do połowy czytało się nieźle, podobał mi się styl pisania Kerouac, ale liczyłam też na jakiś rozwój wydarzeń. Tymczasem 400 stron tej książki jest o tym samym. Nie ma żadnych momentów zwrotnych, bohaterowie cały czas tylko piją, uganiają się za dziewczynami i jadą przed siebie, tak naprawdę bez celu, afirmując swoje życie. Nie ukrywam, ich postawa robi wrażenie, przez prawie całą lekturę zazdrościłam Salowi odwagi wyboru takiej drogi życia, ale jednocześnie potępiałam Deana. To o nim jest w głównej mierze ta książka, to nim zafascynowany był Sal, jego chciał naśladować, jego bezwzględnie kochał jak brata. Smutne jest więc w tym kontekście zakończenie książki, które jednak chociaż troszkę zrekompensowało mi nudę, jakiej doznałam podczas lektury.

Nie jest to na pewno książka dla każdego....

Monika | 2012-08-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie ufam tej książce. Nie ufam jej autorowi. Dzieło stworzone w narkotycznej/alkoholowej ekstazie w przeciągu zaledwie trzech tygodni (niektóre źródła twierdzą, że to jednak były trzy miesiące) budzi w mej mieszczańskiej (wiejskiej!) i statecznej duszy niepokój. Oczekiwałam od tej książki naprawdę wiele. W końcu to legendarna pozycja. Manifest ruchu Beat Generation, którego znajomość może ułatwić nam nawiązanie kontaktu z nonkonformistycznymi znajomymi i/lub okolicznymi hipsterami (chociaż trudno o nich w mej wiosce). Skąd ta złośliwość z mej strony?! A no stąd, że spodziewałam się dzieła naprawdę wybitnego a otrzymałam jedno wielkie czytelnicze rozczarowanie.

Zapierająca dech w piersiach. Wspaniała i odkrywcza. Wyjątkowa, co tam wybitna! Pozycja, którą należy przeczytać. Nie, nie! Na pewno taką książką nie jest „W drodze” Kerouaca (A może jednak jest?). Fabuła tegoż wydawnictwa nie należy do skomplikowanych. Młodzi bohaterowi powieści, rozczarowani życiem w powojennej...

Jakub Szwedo | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Sztandarowe dzieło ruchu beat generation. Jack Kerouac i jego genialny, prosty ale i oryginalny styl pisania przenosi nas w podróż przez całe Stany i to nie raz ; ) Parne, zapchane kluby w których gra bebop jazz (przepięknie opisywany), pijackie włóczenie się po mieście, podróżowanie wraz z trampami w pociągach towarowych, szukanie miłości, szukanie siebie w tym zwariowanym świecie... Wiele można o tej książce napisać. Mnóstwo nazwisk i miejsc się przez nią przewija, z czasem trudno to ogarnąć - ale taki jest Jack. Opisuje wszystko co widział i każdego, z kim się spotkał. Kultowa przez duże K.

Gosia | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Lista 100 BBC, 2013
Przeczytana: 21 maja 2013

Opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu, który dla każdego zawarty jest w czym innym. W żaden sposób nie mogę się identyfikować z bohaterem książki i jego przemyśleniami, dokonaniami, poszukiwaniami. Dlatego trochę trudno mi się ją czytało i nie zachwyciła mnie chyba przez to, że nie nadawalibyśmy na tych samych falach.

książek: 1903

Amerykanie to dziwny naród, skoro zachwycają się taką powieścią o niczym.
Wzięłam 'W drodze', bo wszędzie słyszałam, że to kultowa książka, że wyznaczała nowe drogi kolejnym pokoleniom, że wszyscy, którzy 'born to be wild', powinni ją znać. Szczerze? Ja czuję się oszukana.
W dużym skrócie: to książka, gdzie powtarza się jeden schemat: wyjazd-przyjazd-zadania do zrobienia-picie-palenie-seks-porażka (w mniemaniu danej osoby), i od nowa całość. Może tacy byli ci z 'Beat Generation', ale ja widzę, że dawno wyrosłam z takiego rozumowania, jakie przedstawiają bohaterowie. Gdybym sięgnęła po 'W drodze' kilka lat wcześniej, jako studentka, która nie wie, co ze sobą zrobić i pogrąża się w rożnych myślach, to bym powiedziała 'to książka dla mnie!' Ewidentnie nie jest.

Edyta Zawiła | 2016-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Beat Generation, nieformalny ruch lat 50-tych XX wieku , buntu-eksperymentów alkoholowo- narkotykowo - psychotropowo - seksualnych w oprawie jazzowo-bluesowej, w tle piękny krajobraz Stanów i Meksyku.
Beat odyseja poetycko-filozoficzno w niekończącym się "dialogu" i upojeniu środków wyskokowo-odurzających otwiera puszkę wolności z całym inwentarzem dobra i zła tego świata.
Mustangi wolności, których poznajemy to Sal Paradise / Jack Kerouac, Dean Moriarty / Neal Cassady, Carlo Marx / Allen Ginsberg beatnicy, bohaterowie autobiograficznej powieści Kerouaca.
Dynamika, szaleństwo, podróże autem po całych Stanach i Meksyku, upijanie się, upalanie się, seks z kim popadnie bez względu na płeć, relacje uczuciowo - rodzinne, bagaż doświadczeń z małżonkami, dziećmi, czytanie Prousta, bawienie się, muzyczne odloty, notoryczny brak gotówki, "obniżanie kosztów utrzymania" poprzez kradzieże, żerowanie na sobie i innych z hedonistycznym przesłaniem.
Charyzmatyczna, enigmatyczna postać Old Bull...