Uwięziona

Okładka książki Uwięziona Kelley Armstrong
Okładka książki Uwięziona
Kelley Armstrong Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kobiety z innego świata (tom 2) fantasy, science fiction
Kobiety z innego świata (tom 2)
Stolen
Zysk i S-ka
2012-02-07
2012-02-07
Robert P. Lipski
fantastyka

Elena pokazała swoje wszystkie twarze. Dużo nowych postaci nadnaturalnych i zastanawiam się czy czasem nie aż nazbyt patrząc na wielkość książki. Czyta się dobrze i szybko. Fabuła jest w miarę przemyślana.

Elena porwana i uwięziona, Clay szaleje.
Jak to się zakończy?? :)

Elena porwana i uwięziona, Clay szaleje.
Jak to się zakończy?? :)

Po kilku latach nie pamiętałam już niczego z fabuły, więc z nadmiaru wolnego czasu przeczytałam "Uwięzioną" jeszcze raz. Interesująca, wciągająca, przyjemna w odbiorze i takie miałam wrażenia aż do rozdziału, kiedy Winsloe urządza polowanie na Lake'a - ten nie może dokończyć Przemiany w wilkołaka, zawieszając się pomiędzy postacią człowieka a wilka i Elena poleca skrócić mu cierpienie. Ta scena była taka dołująca i poruszająca, doprawdy było mi autentycznie żal tej postaci i na długo udzielił mi się ponury nastrój tej chwili. Potem kolejna ofiara Winslowa - Armen Haig, sojusznik Eleny i Bauer w wilkołaczym wcieleniu, która rozrywa na strzępy lekarkę... nie czuję się komfortowo mając przed oczami takie krwawe sceny, oj nie, a także w dalszej części ich nie brakuje.
Tak już mam, że w książkach razi mnie szczególnie, jakby to ująć... brak konsekwencji i logiki. I tutaj też pojawiły się zgrzyty, od których książka aż kipi od momentu planowania ucieczki : 1. Brak podsłuchu w celach, tym bardziej że to więźniowie o nadnaturalnych mocach, także magicznych i mogą się ze sobą spotykać - a więc starsza czarownica potajemnie szkoli młodszą, a Elena planuje ucieczkę, porozumiewając się z Bauer przez otwór wybity w ścianie łączący ich cele, o którym wiedział każdy... Brawo!
2. Jest mowa o tym, że kompleks posiada najnowocześniejsze zabezpieczenia, a jednocześnie kamera nie obejmuje zasięgiem całego korytarza, gdzie mieszczą się cele i brak jest urządzenia tak prozaicznego jak generator prądu. Do tego ani śladu strażnika - jest ich ponad 30-stu, a więźniów nie pilnuje żaden... Jak to w ogóle możliwe?
3. Pracownik, który staje się więźniem (Bauer) nadal ma uprawnienia do otwierania wejść za pomocą skanu siatkówki oka i linii papilarnych, bo... niemożliwe jest usunięcie takich danych z systemu bezpieczeństwa (no naprawdę???)
4. Kiedy Elena, Bauer i Savannah próbują wydostać się z budynku, Elena zamierza sama rozprawić się ze strażnikami - nawet nie w wilczej, a w ludzkiej postaci. Zero wsparcia w mocach magicznych!!! Pomijam, że każdy jest uzbrojony - nic nie wiadomo o ich aktualnym położeniu - powodzenia, jeśli zza rogu wyskoczy piętnastu! A kiedy jednak uznaje, że trzeba się wycofać i wracać do cel, wpada na pomysł, że może trzeba skontaktować się ze strażnikami i wyjaśnić im, co się stało. Ale, że o co chodzi, się pytam?! Co wyjaśnić? Czy tylko mi ta cała sytuacja wydaje się totalnie niedorzeczna?
Nie chce mi się wymieniać każdego przykładu niespójności, bo wyszedłby elaborat...
Mimo wszystko daję 6 * - 'dobra', bo wiem, że jednak nie wszystkich bolą niedociągnięcia (a raczej naciągnięcia),które wypisałam...

W pierwszej części urzekły mnie kreacje postaci oraz ich relacje między sobą. W tej części bohaterka musi poradzić sobie z tarapatami w jakie wpadła sama. Oczywiście pojawiają się też inne postacie i nowe istoty nadnaturalne które mimo dobrego pomysłu autorki nie przypadły mi do gustu tak jak postacie z poprzedniej części. Pomysł na fabułę raczej czytelnikom znany, a kolejne wydarzenia można przewidzieć. Bohaterka nie zachowuje się nie logicznie jej przemyślenia i relacje są dla jak najbardziej na miejscu i potrafię je zrozumieć. Podsumowując książkę czytało mi się dobrze, choć poprzednia część podobała mi się bardziej. Książkę mogę jednak polecić, napewno przeczytam następne części.

Przyznam, że pierwszy tom pt."Ugryziona" był irytujący, ale drugi mi to zrekompensował. Elena jest dynamoniczną postacią. Z bezmyślnej i rozgoryczonej dziewczyny zmieniła się w pomysłową, odpowiedzialną i rozsądną kobietę.

Pierwsza połowa książki strasznie mi się dłużyla co było nieco rozczarowujace po pierwszej części. Mniej więcej po połowie nie mogłam się oderwać i z przyjemnością czytałam w jaki sposób mscili się na oprawcach.

Nie dałam rady przeczytać całej, niestety :/

Nie dałam rady przeczytać całej, niestety :/

Bardzo fajna ale nie wiem czy serial nie lepszy ,cóż kazdy lubi coś innego ja zakończę na tym tomie czytanie :))

Ta książka jest świetna! Bezkompromisowa, ostra i prawdziwa, a przy tym trzymająca w napięciu.
Nie ma gadki szmatki, jak trzeba kogoś zabić to po prostu skręca mu się kark i do widzenia.
Elena jest wilkołakiem, właściwie jedyną samicą na świecie, przez co jest bardzo pożądana. Ci faceci! :d
Wraz z czarownicami, demonem, szamanem, wampirem i swoją watahą - a co z takiego spotkania może wyniknąć? Same kłopoty;d Dowiadują się, że istnieją ludzie, którzy łapią takich jak oni i..? I właściwie, Oni mówią, że chcą ulepszyć rodzaj ludzki.
Prawda okazuje się całkiem inna.
Spodobał mi się sposób pisania, a historia ukazana jest z perspektywy 30-letniej kobiety, a nie małolaty.
Oh! Cudna!

Postanowiłam sięgnąć po dalszą cześć historii Eleny, zatytułowaną „Uwięziona” mimo, że ma jeszcze brzydszą okładkę od poprzedniej, jeżeli to w ogóle możliwe. I tym razem książka także mnie zaskoczyła, niestety już nie pozytywnie – może teraz spodziewałam się z kolei zbyt wiele?

Elena zostaje porwana i uwięziona przez szalonych naukowców sponsorowanych przez równie szalonego biznesmena. Chcą oni zbadać jej zdolność i możliwości jakie dla nauki może mieć wiedza o „gatunku” wilkołaka. Są oni jednak bardzo rządni wiedzy i równym zainteresowaniem obdarzają wszystko co „nienaturalne”. A więc Elana w swoim pilnie strzeżonym więzieniu – skrzyżowaniu szpitala z obozem jenieckim – spotka mnóstwo innych istot: od czarownic po wampiry i demony. Jak można się spodziewać, to ona jednak stanie się ulubienicą szalonego biznesmena - co będzie prawdziwą próbą dla jej niepokornej natury.

Nie mogę się powstrzymać przed porównywaniem obu tych książek a moja ogólna refleksja jest taka, że pani Armstrong dała się totalnie ponieść wyobraźni i to co było fajne w pierwszej książce zeszło na drugi plan pod naporem wszędobylskich „nadnaturalnych” istot. Czym innym była historia o kobiecie, która próbuje zaakceptować swój „wilkołaczy” los by ostatecznie odkryć jak wielkie znaczenie ma dla niej przynależność do watahy, a czym innym cała magia, czary, transfer myśli czy osobowości i wszystkie inne „sztuczki”. A gdy dodamy do tego jeszcze szalonych naukowców żywcem wyjętych z średniego horroru lat dziewięćdziesiątych to brakuje już tylko sceny sekcji zwłok ducha Kacperka :)

To może nie jest zupełnie zła książka, ale w moim odczuciu znacznie gorsza od poprzedniej.

Kelley Armstrong Uwięziona Zobacz więcej