Dotyk Ciemności

Tłumaczenie: Marta Kędra
Cykl: Cassandra Palmer (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Touch the Dark
978-83-61386-08-7
Sweet

Dotyk Ciemności to pierwszy tom bestsellerowej serii o przygodach Cassandry (Cassie) Palmer, która posiada zdolności jasnowidzenia i komunikowania się ze światem zmarłych. Błyskotliwa i wciągająca seria autorstwa Karen Chance to jeden z najpopularniejszych na świecie cykli paranormal/urban fantasy. Jest publikowany w kilkunastu językach i na całym świecie cieszy się równą popularnością co...

w kilkunastu językach i na całym świecie cieszy się równą popularnością co serie Patricii Briggs, Ilony Andrews czy Charlaine Harris.

Cassie Palmer marzy o normalnym życiu. Związek ze światem wampirów i niezwykłe zdolności jasnowidzenia wcale jej tego nie ułatwiają. W swoich wizjach widzi przyszłość – i nie jest ona świetlana. Przeszłość także kryje mroczne tajemnice...

Świat Cassie wypełnia samotność. Towarzyszą jej jedynie dusze zmarłych – Cassie Palmer posiada bowiem rzadki dar kontaktów z duchami, które z różnych przyczyn pozostały na ziemi. Relacje z innymi śmiertelnikami i nieumarłymi nauczyły ją, że zaufanie rodzi zdradę, a miłość – śmierć...

Z trudem odzyskany w życiu spokój nie trwa długo. Cassie otrzymuje własny nekrolog – za kilka godzin ma zginąć... To pałający żądzą zemsty mafioso, od którego Cassie uciekła parę lat temu, odnalazł ją, aby uregulować stare rachunki.

Szukając ocalenia, Cassie zmuszona jest zwrócić się o pomoc do Senatu wampirów. Ale nieumarli senatorowie nie pomogą jej za darmo. Cassie musi współpracować z jednym z ich najpotężniejszych członków, niebezpiecznie uwodzicielskim wampirem mistrzem.

Na granicy światów rodzi się pożądanie. Dotyk ciemności przeraża, ale i budzi uśpioną namiętność...
Czy śmiertelniczka może zaufać wampirowi?
Czy cena rozkoszy nie okaże się zbyt wysoka?
Czy uda jej się uniknąć śmierci i oszukać przeznaczenie?
Wyścig z czasem trwa...

źródło opisu: www.papierowyksiezyc.pl

źródło okładki: www.papierowyksiezyc.pl

Oficjalna recenzja
de_merteuil książek: 501

Przygody Cassie Palmer

„Ni to ziębi, ni to grzeje” - głosi ludowe przysłowie, którym z pewnością określić można powieść Karen Chance. „Dotyk ciemności” bowiem, to powieść niejednolita, budząca wiele skrajnych emocji.

Dość szybko tocząca się akcja rozpoczyna się już na pierwszej stronie. Barwna narracja Cassie pozwala nam wczuć się w opowiadane przez nią wydarzenia, a dzięki jej zdolnościom wizjonerskim mamy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.
Świetna jest też bogata w szczegóły miejsko-fantastyczna rzeczywistość. Niezwykle ciekawa jest duża ilość występujących w powieści istot nadnaturalnych; od wampirów, poprzez magów, aż po duchy.

Bohaterką opowiedzianej historii jest Cassie – sławna wizjonerka, która stara się prowadzić normalne życie. O to jednak trudno, jeśli zobaczyć można swój własny nekrolog. Cassie jednak nie zamierza się poddać i ucieczką próbuje ratować swoje życie. Niestety bohaterka nie wzbudziła mojej większej sympatii. Czemu? Nie wiem. To potrafiąca radzić sobie w trudnych sytuacjach kobieta, potrafi walczyć i się bronić. To jednak, czego broni najbardziej to własne dziewictwo. Cecha ta sprawia, że powieść – celowo, czy nie – nabiera dziwnego zabarwienia moralno-wychowawczego. A wszelkie elementy erotyczne w niej występujące, tylko to wrażenie potęgują. Postawa Cassie irytuje i prezentuje główną bohaterkę jako słabą, nieco głupiutką istotkę. A bieganie z pistoletami i walka wręcz zobowiązuje, prawda?

Kolejną kwestią są podróże w czasie. Tematyka ta, niezwykle przez...

Kolejną kwestią są podróże w czasie. Tematyka ta, niezwykle przez mnie lubiana, pojawia się także tutaj. Czytając powieść trzeba cały czas pozostawać w czujności, aby nie pogubić się w chaotycznych, skomplikowanych opisach wydarzeń zwłaszcza, że dzieją się one na różnych płaszczyznach czasowych.

Bohaterowie dzielą się na dwie grupy – pierwszą, wykreowaną przez Karen Chance i drugą… bandę historycznych postaci, mieszaninę różnych epok i narodowości. Zabieg ten wyszedł nie tylko nieciekawie, ale wręcz żenująco i według mnie jest najsłabszym elementem całej powieści. Przyłapałam się na tym, że czytając o Kleopatrze, Rasputinie i całej gromadzie innych historycznych osobistości zasłaniałam twarz dłonią – wstydziłam się, było mi głupio, że czytam coś tak – mówiąc kolokwialnie, ale dosadnie – idiotycznego. Wszystkie zresztą zabiegi ze zmianą czasu nie wyszły autorce najlepiej. Choć ciekawie zaprezentowane – nie trzymały się podstawowych zasad logiki. Bohaterowie gmerają w przeszłych odmętach, zmieniają bieg wydarzeń, a ich teraźniejszość pozostaje taka sama.

Zastanawiam się w czym tkwi problem. Nie w całokształcie, bo ten w ostatecznych rozrachunku wypada na plus. Diabeł tkwi w szczegółach, które są tutaj niedopracowane, nieprzemyślane i co najważniejsze – bardzo irytujące. Książkę przeczytać można, ale na pewno nie ma co liczyć na niezapomnianą lekturę.

Zuzanna Szulist

Bastete | 2012-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 lutego 2012

Są talenty i talenty. Dzięki tym pierwszym zarabiasz grubą kasę, a dzięki tym drugim występujesz w takich programach jak "Mam talent" i modlisz się, by ktoś cię dostrzegł. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj talentu. Teoretycznie możesz zarabiać dzięki niemu kupę kasy, a praktycznie to modlisz się, by nikt tego talentu nie zauważył i nie próbował go wykorzystać.

Cassie ma właśnie ten trzeci rodzaj talentu i strasznie przechlapane w życiu. Jej zdolności pozwalają jej na przewidywanie przyszłości i komunikowanie się z duchami. I wszystko byłoby fajnie, gdyby o jej talentach nie dowiedziały się nieodpowiednie osoby. Martwe osoby, by uściślić. A gdybyśmy chcieli być jeszcze bardziej szczegółowi to dodalibyśmy, że te osoby mają kły i piją krew.

Chyba nie ma nic gorszego od wampira o naturze gangstera, o czym Cassie przekonała się tracąc w dzieciństwie rodziców i wolność, a teraz, już jako dorosła osoba, uciekając i knując zemstę. I żeby to wszystko było tylko tak skomplikowane, ale gdzie...

monishka90 | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka mnie rozczarowała, bo wiązałam nadzieje z tym cyklem. Polubiłam Cassie jako główną bohaterkę, ale reszta pozostawia wiele do życzenie, choć muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego zakończenia.
Za dużo zawiłości i zagmatwania akcji jak dla mnie, wątpię, że sięgnę po następne części cyklu.

kasandra_85 | 2012-02-03
Przeczytana: luty 2012

Tetiisheri | 2012-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Karen Chance to amerykańska autorka, która zdobyła niebywałą popularność na całym świecie dzięki serii książek o przygodach Cassandry Palmer. Urban fantasy - bo tak powieści zostały sklasyfikowane, jak na ten gatunek literacki przystało charakteryzują się akcją odbywającą się w wielkomiejskich realiach. Technika i magia współistnieją obok siebie i wzajemnie się uzupełniają. Cykl przygód opisywany przez Karen Chance jest porównywany do twórczości takich znakomitości jak Charlaine Harris czy Patricia Briggs.

W „Dotyku ciemności” Chance, nauczycielka z zawodu, tworzy wyjątkowo bogatą rzeczywistość urban fantasy, na którą składają się wampiry, magowie, wiedźmy, duchy, zmiennokształtni, inne magiczne istoty oraz elementy starożytnej mitologii. Zręcznie wplecione wątki historyczne – o człowieku z żelaznej masce, Kubie Rozpruwaczu, Drakuli czy Rasputinie - dopełniają całości. Ten krwiożerczy świat rządzi się jednak według swoich reguł i zasad, które poznajemy wraz z szybko rozwijającą...

Pozycja wpadła mi w ręce przypadkiem.
Spodziewałam się następnego z kolei romansidła dla kobiet gdzie 'zaborczy', 'jedyny' i 'ukochany' wampir kocha na zawsze naszą główna bohaterkę, ale przez pół książki ona się mu opiera (a reszta fabuły jest nieistotna, wymyślona na poczekaniu, słowotok)...bla bla bla.
Na szczęście mile się zawiodłam.
W tej pozycji nie znajdziecie głupiego biadolenia o miłości (pomimo, iż poniekąd występuje delikatny wątek), a bohaterka - chociaż czasami jest stereotypową blondynką i często nie wie o co chodzi - jest dosyć znośna.
Wampiry według Karen Chance przypadły mi do gustu.
Nie są cukierkowe i przesłodzone, ociekające miodem i lalusiowate.
Są to owszem przystojne i seksowne, ale także mroczne, okrutne typy z pod ciemnej gwiazdy.
Jeśli chodzi o świat jest dosyć ciekawy. Niektórymi momentami bywa lekko nie spójny, ale domyślam się iż w następnych tomach powoli się wszystko ułoży bardziej na swoim miejscu.
Nie mam zarzutów do wartkości akcji.
Myślę, że...

miqa | 2011-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 września 2011

Tristezza | 2011-09-08
Przeczytana: 02 września 2011

„Z deszczu pod rynnę”

Karen Chance jest autorką jednej z najpopularniejszych serii urban fantasy na świecie, której każdy tom gości na najbardziej prestiżowych listach bestsellerów i został przetłumaczony na kilkanaście języków. Karen Chance urodziła się na Florydzie, potem mieszkała m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hong Kongu. Uczyła historii, jednak ostatnio postanowiła skoncentrować się na pisaniu. Jej seria o przygodach jasnowidzki Cassandry Palmer porównywana jest do bestsellerowych serii Patricii Biggs czy Harlaine Hariss. „Dotyk ciemności” to pierwszy tom o młodej Cassie.

Cassandra Palmer marzy o normalnym życiu. Jednak, jako że została wychowana przez wampiry i od dziecka poznawała ich świat, nie będzie to proste. Sprawy nie ułatwia także jej zdolność jasnowidzenia i widzenia duchów. Na dodatek wszystkie jej wizje przyszłości przedstawiają koszmarne rzeczy, po których normalny człowiek nie mógłby spać. Cassie jest samotna, a jedynymi jej towarzyszami są duchy....

Lenalee | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

O ile dobrze sobie przypominam, z urban fantasty miałam niewiele do czynienia, bo tylko z książkami Ilony Andrews, w których przepadłam bez pamięci. Nie jest to gatunek tak chętnie przeze mnie czytany jak chociażby antyutopie czy steampunk, jednak jako, że jest to fantastyka, to zdecydowanie mu nie odmawiam. Opis „Dotyku ciemności” nie brzmiał dla mnie wybitnie zachęcająco, jednak zainteresował mnie na tyle, że zapisałam tę książkę w swoich czytelniczych planach. Podeszłam do niej z entuzjazmem, jednak jak wiadomo, w każdym gatunku zdarzają się powieści lepsze i gorsze. Do tej drugiej grupy muszę niestety zaliczyć książkę Karen Chance.

Cassandra Palmer to jasnowidzka, która potrafi komunikować się ze światem zmarłych. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość – nekrolog, który informuje ją, że za kilka godzin ma zginąć. Wampir, od którego niegdyś uciekła, ściga ją i pragnie jej śmierci. Z trudem odzyskany spokój zostaje pogrzebany pod gruzami nadchodzącego niebezpieczeństwa, a Cassie...

Tajemnica | 2011-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

„Dotyk Ciemności” Karen Chance miał być z założenia hitem, miał okazać się dla mnie wyjątkowo dobrą pozycją, ponieważ:

Po pierwsze, książkę wydało jedno z moich ulubionych wydawnictw. Jak do tej pory nie zawiodłam się na żadnej książce Papierowego Księżyca.
Po drugie, wszyscy wokół czekali na serię z Cassie Palmer i ja także uległam ogólnej atmosferze wielkiego oczekiwania.

… i nareszcie zaczęłam czytać … świat Cassie Palmer bardzo powoli, aczkolwiek skutecznie wciągał mnie. Pomimo faktu, iż przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam bardzo mieszane uczucia. Począwszy od znudzenia i zdenerwowania po faktyczne zainteresowanie, co będzie dalej.

Bohaterką jest oczywiście Cassandra Palmer, młoda dziewczyna, która odkrywa w sobie zdolności jasnowidzenia oraz możliwość widzenia, a nawet porozumiewania się z duchami zmarłych osób. Wychowała się w towarzystwie wampirów, niestety nie z własnego wyboru, a raczej zmuszona przez zaistniałą sytuację, która ciągnie się za nią …. Pomimo swojej...

DonSzabla | 2012-05-13
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 13 maja 2012

Książkę wygrałem w konkursie więc szczególnych wymagań przed rozpoczęciem czytania nie miałem. Czy jestem zadowolony po przeczytaniu "Dotyku Ciemności"? Odpowiedź brzmi: TAK. Już na samym początku mojej znajomości z książką Karen Chance miałem wrażenie że uczestniczę w bardzo ciekawej i mrocznej opowieści. Wielkim plusem tej książki jest klimat. Bardzo gęsty i ciężki. Fabuła wciąga chociaż czasami można się w niej pogubić. Strasznie podobały mi się potyczki. Magia, broń palna, biała i zdolności nadprzyrodzone to idealne połączenie. Autorka zaserwowała nam bardzo dokładne opisy zasad i życia wampirów. Mogą się one różnić od tych znanych nam z filmów czy opowieści. Moim zdaniem to plus. Postacie są barwne i bardzo wyraziste co sprawia że książkę czyta się przyjemnie. Każdy "krwiopijca" ma swoją przeszłość i ciekawą historię. Nawet pomocnik Cassandry Palmer duch Billy Joe jest w fajny sposób opisany i wpleciony w całą historię. Wszystko to sprawiło że z chęcią czytałem przygody...