Leksykon samobójców

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1687-X
Róża_Bzowa

Samobójstwo to zjawisko towarzyszące ludzkości na przestrzeni dziejów. W jednych kulturach uznawano je za czyn bohaterski, w innych okrywało hańbą. Bywało wołaniem o pomoc, ofiarą składaną na ołtarzu dobra ludzkości, buntem przeciw niegodziwości świata. Popełniali je możni i biedacy, władcy i niewolnicy, ludzie sławni i przeciętni. „Leksykon samobójców” to zbiór ponad 490 biogramów ludzi,...

„Leksykon samobójców” to zbiór ponad 490 biogramów ludzi, którzy sami zadali sobie śmierć. To postaci historyczne, biblijne, mitologiczne i literackie. A wśród nich Marylin Monroe, Agrypina Starsza, Swietłana Allilujewa, Kleopatra, Sylvia Plath, Dejanira, Marina Cwietajewa, Ernest Hemingway, Michał Bałucki, Sergiusz Jesienin, Jerzy Kosiński, Tadeusz Borowski, Jack London, Edward Stachura, Włodzimierz Majakowski, Jan Lechoń, Aleksander Wat, Stefan Zweig, Neron, Mordechaj Anielewicz, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Marek Antoniusz, Jan hr. Potocki, Rudolf Habsburg, Poncjusz Piłat, Reiner Fassbinder, Kurt Cobain, Arystoteles, Piotr Czajkowski, Vincent van Gogh.

Kosa | 2011-07-17
Przeczytana: 2011 rok

Leksykon ciekawy dla wszystkich zafascynowanych tą tematyką. Trochę zbyt dużo suchych faktów, niemniej jednak udało się wyłowić perełki. Historie życia ludzi, których chce się poznać mocniej, lepiej (Pascin, Quiroga, Rabearivelo, Teasdale, Wojaczek, Adamoy, Akutagawa, Celan, Crane, Garszyn, Larra... itd.).

Karolina | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Z ciekawych historii powstała nudnawa "breja". To znaczy: pomysł dobry, ale z wykonaniem poszło coś nie tak. Same suche fakty. Niestety.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 04 lutego 2013
Kamulka84 | 2013-01-28
Przeczytana: 11 czerwca 2013
Inwazja błękitnokrwistych z kosmosu

A tymczasem minęło już siedemdziesiąt lat od wydania utworu, niedawno wygasły autorskie prawa majątkowe do książki i przeszła ona do domeny publicznej. Efekty widoczne są w naszym kraju od razu: przez dwa pierwsze miesiące 2015 roku nakładem 4 wydawnictw ukazało się aż 5 różnych wydań książki w 4 tłumaczeniach.