3 płatki kamelii

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-208-9
literatura piękna
Luna

Młoda artystka, Klara Benett, umiera 8 marca 2004 roku w jednym z paryskich szpitali. Za życia uznawana była za ikonę piękna, jej twarz widniała na najwspanialszych dziełach współczesnej sztuki. Poznajemy tę nadzwyczajną kobietę dopiero po jej śmierci, kiedy to właśnie jej odejście łączy losy trojga nieznajomych – wybitnej francuskiej malarki Veronici Angeli, młodego marynarza Thomasa Cadavre’a i byłej narkomanki Kathy Kalwin.
Klara Benett okazuje się być niezwykłą kobietą, której śmierć odciska piętno na życiu pozostałych bohaterów. Wówczas wychodzi zza kurtyny doskonałości. Idealizowana w relacjach tych, którzy ją kochali, ukazuje nam swój prawdziwy portret – młodej utalentowanej dziewczyny, która przez lata skrywała przed bliskimi wielką tragedię.
Napisane w formie retrospekcji „3 płatki Kamelii” to niezwykła historia przyjaźni przecierającej szlaki do wiecznej chwały oraz miłości pokonującej granicę śmierci. To również opowieść o nałogach, którymi nie są używki, lecz ludzie. Wnikliwe studium trudnej sztuki umierania i jeszcze trudniejszej sztuki życia.

źródło opisu: zaczytani.pl

źródło okładki: zaczytani.pl

Internetowa_cela | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Nie odnalazłem zdania, które swego czasu zwróciło moją uwagę. Jednego wyjątkowo mądrego zdania z tej wielkiej słowem i siłą emocjonalną, książki. Czym jest to jedno zdanie w morzu bogactwa emocjonalnego, które niosą ze sobą 3 płatki kamelii?

Z całą pewnością czymś ważnym, gdyż nadal o nim myślę, jednak znając już ostatnie słowo tej książki i wkład pracy, jaki poświęciła autorka, aby efekt był właśnie taki, a nie inny, jestem zaskoczony, urzeczony i przyznam się również, poruszony, tym wszystkim, co podarowały mi Klara i Veronica.

Niezwykła i piękna muza utalentowanej malarki, jednak nie bez znaczenia jest też obecność tuż obok byłej narkomanki Kathy Kalwin i marynarza Thomasa Cadavre. Każda z tych postaci wywiera na inne szczególne piętno. Jest między nimi więź mocniejsza, niż marynarski węzeł, więź miłości, oddania, braterstwa i przyjaźni. Na dobre i na złe, dopóki śmierć nas nie rozłączy. (...)

Pełny tekst recenzji książki dostępny w poniższym...

wkwiatki | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Kolejny raz: moja wielka chęć przeczytania książki o pięknej okładce z kwiatkami, a kiedy już ją wypożyczyłam - niemożność przypomnienia sobie, czy chodziło o coś więcej niż okładkę. Spodziewałam się ciekawej, alternatywnej historii, niszowej i absolutnie koniecznej, napisanej choćby przystępnym (jeśli nie przepięknym) językiem. Dostałam rozwodnione cosieńko - tak słabiutkie, że każde następne niepochlebne słowo byłoby bestialskim pastwieniem się nad zapłakaną i skuloną ofiarą. Więc milknę.

Asiek | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

„3 płatki kamelii” przeczytałam po raz drugi. Pierwszy raz miało to miejsce jakieś 5 lat temu tuż po tym, jak ukazała się na rynku. Powodem był fakt, że napisała ją moja koleżanka z klasy z liceum, kryjąca się pod pseudonimem Lara la Voe, więc głupio by było nie zaznajomić się z jej pracą.
Za drugim razem chciałam ją sobie przypomnieć, ponieważ do niektórych książek warto powrócić, a minęło już sporo czasu od ostatniego czytania.

Treść skupia opowieści wokół trójki bohaterów: francuskiej malarki Veronici Angeli, młodego marnarza Thomasa Cadavre’a oraz byłej narkomanki Kathy Kalwin, których losy połączone zostały dzięki pięknej, paryskiej, młodej artystki – Klarze Benett, która umiera na białaczkę.

Książka jest napisana w interesujący sposób – w formie retrospekcji. Aby historia nabrała sensu trzeba przeczytać całość. Niekoniecznie po kolei, jak to odbywa się zazwyczaj. Poszczególne rozdziały można więc w takiej kolejności, jak zostały zamieszczone w książce lub czytać ją w...

książek: 1908
Cardio | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

W wyborze tytułów do czytania bardzo często wykorzystuję zasadę "oceniam książkę po okładce". Daję się uwieść tytułowi, oprawie graficznej oraz swoim własnym przeczuciom. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie pomyliłam się w swoich wyborach. Tym razem było jednak inaczej.

Po raz pierwszy w życiu poczułam się zażenowana poziomem książki, z którą przyszło mi się zmierzyć. Jest to straszliwa wręcz grafomania, z papierowymi postaciami (za wszelką cenę udającymi artyzm, głębię i co-tylko-bądź), absolutnie płaskimi i bezsensownymi dialogami oraz fabułą, która kompletnie nie trzyma się kupy. Autorka operuje taką ilością patetycznych frazesów, że uzyskuje efekt przeciwny do zamierzonego. I właśnie dzięki tym (podejrzewam, że kompletnie niezamierzonym) zabiegom zamiast ciekawej powieści "3 płatki kamelii" stała się swoją własną karykaturą.

Mogłabym długo opisywać nieścisłości i śmieszności tej pozycji, ale nie chcę się bezlitośnie pastwić nad czyimś literackim debiutem. Mam nadzieję,...

ziuta_04 | 2015-06-10

Poruszająca historia, w której jedna postać, na pozór nic nie znacząca krzyżuje drogi całkiem dla siebie obcych ludzi. To wydarzenie zmienia ich dotychczasową, nieciekawą egzystencję. Polecam :)

kawa | 2014-07-15

Bardzo intrygująca. Przeszkadzały mi bardzo literówki. Było ich mnóstwo.

modliszkaa | 2013-07-26
Przeczytana: 2012 rok

Jeden z najwybitniejszych debiutów jakie miałam okazję czytać.
Świat nostalgii i losy świetnie wykreowanych bohaterów wciąga czytelnika bez dwóch zdań. Historia miłości jest tak cudownie opisania i wzruszająca, że zdażyło mi się uronić nie jedną łzę, czytając zakończenie, w dodatku ta niespodziewana śmierć Kathy, która była blisko szczęścia... Utwór "3 płatki kamelii" skłania do przemyśleń i wciąga w niesamowitą podróż. Książka zdecydowanie godna polecenia!

polglosem | 2012-06-11

Czekałam niecierpliwie, aby przeczytać tę książkę. Gdy w końcu dostałam ją na gwiazdkę - od razu ( przy stole wigilijnym) zaczęłam ją czytać. Ale jest to jedna z tych książek - przy których bez myślenia nie przejdzie. Trzeba się skupić na treści i kolejności zdarzeń.
Jest ona pisana niechronologicznie, przez, co na początku można czuć się zagubionym, ale z czasem wszystko nabiera sensu.
Zaskakująca i nieprzewidywalna do samego końca. Tajemnicza i zastanawiająca. A zarazem jest napisana - tak lekko, bez trudu się ją czyta. Pełna wzruszeń - każde napisane słowo jest dobrane z namysłem, tak, aby wywoływało odpowiednie emocje u czytelnika.

Tak jak w poprzedniej recenzji - rażą mnie literówki, które popełniło wydawnictwo, a na to zwracam wielką uwagę w książce.
Bardzo podoba mi się dedykacja na wstępie książki, każdy może poczuć się wyjątkowo. Ja się poczułam. Dziękuję, za książkę oczywiście i za jej cudowną treść.

A! i plusem są oczywiście tak bardzo realistyczne oddanie rzeczy,...

Sabinka | 2012-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, Miałam
Przeczytana: 10 maja 2012

Lara La Voe to pseudonim literacki młodziutkiej Polki. "3 płatki kamelii" jest jej debiutem literackim. Czy udanym? Myślę, że tak. Z pewnością jest to dobrze napisana powieść w formie retrospekcji. Autorka wykreowała postaci, które wydają się być bardzo realne i charakterne. Zabiera swoich czytelników w podróż do Francji, ale jednocześnie oprowadza i opowiada o ludzkich losach...
"3 płatki kamelii" to historia wybitnej francuskiej malarki Veronici Angeli, byłej narkomanki Kathy Kalwin i młodego marynarza - Thomasa Cadavre'a. Całą tę trójkę łączy jedna osoba, wspaniała i niezapomniana artystka Klara Benett. Poznajemy ją tak na prawdę dopiero po jej śmierci.
Veronica była najbliższą przyjaciółką Klary. Kobieta była dla niej inspiracją, doskonałością i jej weną. Po śmierci Klary, malarka zamknęła się w sobie, a jej świat nabrał innych barw. Jej obrazy zmieniły się diametralnie... Wpadła w depresję, która pozwoliła jej zrozumieć coś czego nie pojmowała wcześniej.
Thomas jakimś cudem...

Kasiek m | 2012-05-14
Przeczytana: 14 maja 2012

Śmierć nie jest zbyt modnym tematem, staramy się go raczej unikać, obchodzić szerokim łukiem… tymczasem w tej książce, jak w baroku – piękno sąsiaduje z czaszką. Śmierć jest pretekstem do opowiedzenia o życiu.

Klara Benett piękna, młoda i inteligentna kobieta umiera, jej śmierć jest niepowetowaną stratą dla jej przyjaciół. Poznajemy życie Klary, mamy okazję obserwować ból po jej stracie a wcześniej patrzymy jak odchodzi, jak z pięknej, pełnej życia kobiety przechodzi na stronę cienia.

To niesamowicie poruszająca historia, napisana w ciekawy sposób. Autorka sprawnie posługuje się retrospekcją, skacząc po różnych etapach, po wspomnieniach różnych osób, dzięki czemu możemy ujrzeć cały obraz, na ile to możliwe pozbawiony subiektywizmu, gdyż mając do czynienia z takim sposobem opowiadania, mamy szansę wyrobić sobie własne, w miarę obiektywne zdanie. Wprawdzie na książce trzeba mocno się skupić, nie da się jej czytać na pół gwizdka, bo najnormalniej w świecie można się pogubić, trzeba...