Noce i dnie. Tom I-II

Niechcic, Kalisz, Bogumił,
klasyka
Wishezz

Inne wydania

Napisany wspaniałą polszczyzną cykl powieściowy obejmuje pół wieku dziejów polskich - od powstania 1863 r. do wybuchu I wojny światowej. Ukazuje przemiany, jakim ulegało wówczas zubożałe ziemiaństwo polskie. Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej,...

Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej, drugiej - nieufnej, zamkniętej. Odzwierciedlają te postawy główni bohaterowie cyklu - Bogumił i Barbara Niechcicowie, którzy znajdują jednak sens w pokonywaniu trudów wspólnego, niełatwego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

• Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Pozwól jej odejść
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Poziom zero
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Pora westchnień, pora burz
  • Większy kawałek nieba
  • Uroki
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pani Noc

7,36 (14 ocen i opinii)
Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

8,13 (8 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

8,63 (8 ocen i opinii)
Uroki
Kathryn Harrison

8 (1 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Bohaterowie są zmęczeni
Maria Nurowska

8,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
czytający | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Ostatnie dni minęły mi pośród smutku i szczęścia. Czuję radość z tego, że mogłem przebywać wśród tych skrajnych sobie uczuć, razem z innymi ludźmi z którymi nawiązałem bardzo mocną, emocjonalną więź. To nić przywiązania, łącząca losy tych, którzy są tylko wspomnieniem na kartach najpiękniejszych polskich powieści a przedstawicieli współczesnych czasów, których jestem reprezentantem. To symbol przemijania, które ukazawszy nam w narodzinach i śmierci swoją niepokonaną potęgę, wskazuje na to aby żyć tak, jak się potrafi najlepiej. Najlepiej, czyli najuczciwiej. Najlepiej, czyli najprościej. Najlepiej, czyli w zgodzie z samym sobą i otaczającą nas naturą. Ale najlepiej to również tak, aby marzyć. Tęsknić za czymś odległym i bliskim, rozkoszować się w swojej optymistycznej naturze przewidywanym spełnieniem marzeń. Tak bardzo chciałbym umieć przeżywać intensywnie te wszystkie doznania, nie czuć się odrętwiały na podmuchy dobra ani na huragany zła. Po prostu czuć pełnią swoich zmysłów....

Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

sola255 | 2015-01-29
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Noce i dnie ... czyli życie Barbary Niechcic (Olszańskiej ) i Bogumiła Niechcic. Życie ich rodzin i znajomych na tle zmian zachodzących zarówno na wsi jak i w mieście na przełomie XIX i XX wieku.
Może fenomen sagi polega na tym, ze bohaterom nie oszczędzono żadnych trosk ani tragedii?
Nieszczęśliwa miłość Barbary z młodzieńczych lat , kładąca sie cieniem na jej małżeństwie z rozsądku.
Utrata ukochanego dziecka, siostry, niespełnione do końca małżeństwo, czy nieumiejętnośc wychowania ukochanego syna.
Nieodwzajemniona miłość Bogumiła do Barbary , brak zrozumienia żony, utrata ukochanego majątku.
Bywały tez drobne czy większe radości takie , z których składa się życie.
Barbara -histeryczna , chimeryczna, egzaltowana .Czepiająca się ślepo przeszłości co nie pozwoliło jej cieszyć sie w pełni obecnym życiem. Kochająca męża tyle ,że odkrywa to zbyt póżno , a raczej zbyt późno przyznaje się do tego sama przed sobą. Jednak dbająca o dom , dzieci ,męża i majątek.
Bogumił - oaza spokoju ,...

kajsa | 2012-04-25

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

Pinacolada | 2014-09-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

paprotkowa | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 17 listopada 2014

"Noce i dnie" są absolutnie obłędne! Straszono nimi w liceum, katowano na studiach, a to w gruncie rzeczy jest bardzo dobra saga rodzinna. Nie uświadczy się tam nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jak spektakularnej fabuły, ale to właśnie stanowi największą zaletę tej powieści. Wszystkie wydarzenia opisane są niespiesznie, leniwie, czasami nawet sennie – w sam raz na jesienne wieczory. Barbara Niechcic jest najbardziej irytującą postacią literacką, z jaką się kiedykolwiek spotkałam (i mam wrażenie, że jeszcze długo drugiej takiej nie spotkam), ale to jej wieczne niezdecydowanie i martwienie się o wszystko*, pokazuje tylko kunszt autorki. Dąbrowska potrafiła stworzyć bardzo wyraziste i bardzo „charakterne” postaci, które zapadają w pamięć na długo i sprawiają, że powieść ta jest po prostu wyjątkowa.

* „Bogumil, ach Bogumil, i cóż my teraz poczniem?!” ;)

| 2015-02-11
lily_rose | 2014-08-02

Wspaniała książka, wspaniały film.
Gdy zobaczyłam film "Noce i dnie" byłam już pewna, że muszę przeczytać wszystkie tomy Dąbrowskiej.
Film był rewelacyjny, ale zostawił we mnie pewien niedosyt. Chciałam się więcej dowiedzieć o Barbarze i Bogumile, o Tolibowskim, Agnieszce i innych bohaterach. Dlatego sięgnęłam po książkę. Tak właśnie działają na człowieka dobre filmy!
Lektura wszystkich tomów Dąbrowskiej była dla mnie piękną przygodą, choć trochę trwało to czytanie! Niekiedy, akcja mi się dłużyła (np. wszelkie rozmowy o polityce Agnieszki i jej narzeczonego).
Osią powieści jest oczywiście Barbara. Barbara, która niekiedy czytelnika denerwuje, drażni, budzi współczucie, niezrozumienie - ale w tej Barbarze można dostrzec samą siebie. Myślę, że trochę zdemonizowano Barbarę. Owszem, pani Niechcić miała wiele wad - ale była też opiekuńcza (czasami - nadopiekuńcza), lojalna, trwająca przy mężu w trudnych chwilach.
Z kolei Bogumił mnie rozczarował. Oczywiście, był człowiekiem...

Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że najpierw przeczytam powieść, potem obejrzę film/serial 'Noce i dnie'. Chociaż... pamiętam scenę z nenufarami - chyba najbardziej charakterystyczna cecha ekranizacji. Wracam jednak do konkretów.
Trafiłam na wydanie dla leniwych - tak czasem nazywam publikacje wydawnictwa GREG. Mimo tego poznawałam dalsze dzieje rodziny Niechciców, niestety, z mała wadą - marginesami z zaznaczeniem cech charakteru bohaterów i spoilerami.
'Noce i dnie' nie są taką łatwą lekturą - język, w jakim została napisana powieść jest strasznie konkretny, bez zbędnych szczegółów (ode mnie duży plus), a fabuła nie jest jakaś wystrzałowa, pełna zwrotów akcji, tylko czytamy o losach rodziny polskiej na przełomie XIX/XX wieku - tutaj przynajmniej główna bohaterka nie zastanawia się sto stron, czy wyjść za mąż, czy nie. Poza tym podziwiam Bogumiła Niechcica - on to naprawdę musiał kochać swoją żonę:-)
Mimo tych, nazwanych przez niektórych czytelników, minusów, to jednak bardzo...