Noce i dnie. Tom I-II

Seria: Klasyka Polska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,25 (1320 ocen i 80 opinii)
Tom I - Bogumił i Barbara. Tom II: Wieczne zmartwien
Niechcic, Kalisz, Bogumił,
klasyka
Wishezz

Inne wydania

Napisany wspaniałą polszczyzną cykl powieściowy obejmuje pół wieku dziejów polskich - od powstania 1863 r. do wybuchu I wojny światowej. Ukazuje przemiany, jakim ulegało wówczas zubożałe ziemiaństwo polskie. Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej,...

Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej, drugiej - nieufnej, zamkniętej. Odzwierciedlają te postawy główni bohaterowie cyklu - Bogumił i Barbara Niechcicowie, którzy znajdują jednak sens w pokonywaniu trudów wspólnego, niełatwego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997

U2. Zdemaskowani
John Jobling

6,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

kajsa | 2012-04-25

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

sola255 | 2015-01-29
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Noce i dnie ... czyli życie Barbary Niechcic (Olszańskiej ) i Bogumiła Niechcic. Życie ich rodzin i znajomych na tle zmian zachodzących zarówno na wsi jak i w mieście na przełomie XIX i XX wieku.
Może fenomen sagi polega na tym, ze bohaterom nie oszczędzono żadnych trosk ani tragedii?
Nieszczęśliwa miłość Barbary z młodzieńczych lat , kładąca sie cieniem na jej małżeństwie z rozsądku.
Utrata ukochanego dziecka, siostry, niespełnione do końca małżeństwo, czy nieumiejętnośc wychowania ukochanego syna.
Nieodwzajemniona miłość Bogumiła do Barbary , brak zrozumienia żony, utrata ukochanego majątku.
Bywały tez drobne czy większe radości takie , z których składa się życie.
Barbara -histeryczna , chimeryczna, egzaltowana .Czepiająca się ślepo przeszłości co nie pozwoliło jej cieszyć sie w pełni obecnym życiem. Kochająca męża tyle ,że odkrywa to zbyt póżno , a raczej zbyt późno przyznaje się do tego sama przed sobą. Jednak dbająca o dom , dzieci ,męża i majątek.
Bogumił - oaza spokoju ,...

Pinacolada | 2014-09-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

| 2015-02-11

Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że najpierw przeczytam powieść, potem obejrzę film/serial 'Noce i dnie'. Chociaż... pamiętam scenę z nenufarami - chyba najbardziej charakterystyczna cecha ekranizacji. Wracam jednak do konkretów.
Trafiłam na wydanie dla leniwych - tak czasem nazywam publikacje wydawnictwa GREG. Mimo tego poznawałam dalsze dzieje rodziny Niechciców, niestety, z mała wadą - marginesami z zaznaczeniem cech charakteru bohaterów i spoilerami.
'Noce i dnie' nie są taką łatwą lekturą - język, w jakim została napisana powieść jest strasznie konkretny, bez zbędnych szczegółów (ode mnie duży plus), a fabuła nie jest jakaś wystrzałowa, pełna zwrotów akcji, tylko czytamy o losach rodziny polskiej na przełomie XIX/XX wieku - tutaj przynajmniej główna bohaterka nie zastanawia się sto stron, czy wyjść za mąż, czy nie. Poza tym podziwiam Bogumiła Niechcica - on to naprawdę musiał kochać swoją żonę:-)
Mimo tych, nazwanych przez niektórych czytelników, minusów, to jednak bardzo...

Danway | 2011-12-22
Przeczytana: 2000 rok

Wielowątkowa powieść o miłości oraz poświęceniu dla drugiej osoby...

Głównymi bohaterami są Barbara i Bogumił, niemal już legendarna para w historii polskiej literatury... Oczywiście nie od razu się oni spotkali, gdyż oboje wcześniej byli adorowani lub adoratorami... Bardzo w pamięć mi zapadła scena z wejściem do wody przez Józefa po neufary...
Mimo rozciągniętej akcji książkę czyta się nieźle...

lily_rose | 2014-08-02

Wspaniała książka, wspaniały film.
Gdy zobaczyłam film "Noce i dnie" byłam już pewna, że muszę przeczytać wszystkie tomy Dąbrowskiej.
Film był rewelacyjny, ale zostawił we mnie pewien niedosyt. Chciałam się więcej dowiedzieć o Barbarze i Bogumile, o Tolibowskim, Agnieszce i innych bohaterach. Dlatego sięgnęłam po książkę. Tak właśnie działają na człowieka dobre filmy!
Lektura wszystkich tomów Dąbrowskiej była dla mnie piękną przygodą, choć trochę trwało to czytanie! Niekiedy, akcja mi się dłużyła (np. wszelkie rozmowy o polityce Agnieszki i jej narzeczonego).
Osią powieści jest oczywiście Barbara. Barbara, która niekiedy czytelnika denerwuje, drażni, budzi współczucie, niezrozumienie - ale w tej Barbarze można dostrzec samą siebie. Myślę, że trochę zdemonizowano Barbarę. Owszem, pani Niechcić miała wiele wad - ale była też opiekuńcza (czasami - nadopiekuńcza), lojalna, trwająca przy mężu w trudnych chwilach.
Z kolei Bogumił mnie rozczarował. Oczywiście, był człowiekiem...

paprotkowa | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 17 listopada 2014

"Noce i dnie" są absolutnie obłędne! Straszono nimi w liceum, katowano na studiach, a to w gruncie rzeczy jest bardzo dobra saga rodzinna. Nie uświadczy się tam nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jak spektakularnej fabuły, ale to właśnie stanowi największą zaletę tej powieści. Wszystkie wydarzenia opisane są niespiesznie, leniwie, czasami nawet sennie – w sam raz na jesienne wieczory. Barbara Niechcic jest najbardziej irytującą postacią literacką, z jaką się kiedykolwiek spotkałam (i mam wrażenie, że jeszcze długo drugiej takiej nie spotkam), ale to jej wieczne niezdecydowanie i martwienie się o wszystko*, pokazuje tylko kunszt autorki. Dąbrowska potrafiła stworzyć bardzo wyraziste i bardzo „charakterne” postaci, które zapadają w pamięć na długo i sprawiają, że powieść ta jest po prostu wyjątkowa.

* „Bogumil, ach Bogumil, i cóż my teraz poczniem?!” ;)