Okładka książki Noce i dnie. Tom I-II

klasyka
typ
papier
Wishezz
7,25 (1303 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Napisany wspaniałą polszczyzną cykl powieściowy obejmuje pół wieku dziejów polskich - od powstania 1863 r. do wybuchu I wojny światowej. Ukazuje przemiany, jakim ulegało wówczas zubożałe ziemiaństwo polskie. Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej,...

Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej, drugiej - nieufnej, zamkniętej. Odzwierciedlają te postawy główni bohaterowie cyklu - Bogumił i Barbara Niechcicowie, którzy znajdują jednak sens w pokonywaniu trudów wspólnego, niełatwego życia.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
kajsa | 2012-04-25

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

| 2015-02-11

Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że najpierw przeczytam powieść, potem obejrzę film/serial 'Noce i dnie'. Chociaż... pamiętam scenę z nenufarami - chyba najbardziej charakterystyczna cecha ekranizacji. Wracam jednak do konkretów.
Trafiłam na wydanie dla leniwych - tak czasem nazywam publikacje wydawnictwa GREG. Mimo tego poznawałam dalsze dzieje rodziny Niechciców, niestety, z mała wadą - marginesami z zaznaczeniem cech charakteru bohaterów i spoilerami.
'Noce i dnie' nie są taką łatwą lekturą - język, w jakim została napisana powieść jest strasznie konkretny, bez zbędnych szczegółów (ode mnie duży plus), a fabuła nie jest jakaś wystrzałowa, pełna zwrotów akcji, tylko czytamy o losach rodziny polskiej na przełomie XIX/XX wieku - tutaj przynajmniej główna bohaterka nie zastanawia się sto stron, czy wyjść za mąż, czy nie. Poza tym podziwiam Bogumiła Niechcica - on to naprawdę musiał kochać swoją żonę:-)
Mimo tych, nazwanych przez niektórych czytelników, minusów, to jednak bardzo...

Danway | 2011-12-22
Przeczytana: 2000 rok

Wielowątkowa powieść o miłości oraz poświęceniu dla drugiej osoby...

Głównymi bohaterami są Barbara i Bogumił, niemal już legendarna para w historii polskiej literatury... Oczywiście nie od razu się oni spotkali, gdyż oboje wcześniej byli adorowani lub adoratorami... Bardzo w pamięć mi zapadła scena z wejściem do wody przez Józefa po neufary...
Mimo rozciągniętej akcji książkę czyta się nieźle...

Kasiek | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Kolejna z serii lektur reminiscencyjnych. Tak mnie ta pogoda ostatnio nastraja, że chce zamknąć się w pokoju i wspominać… a najlepiej mi się podróżuje w czasie, gdy wracam do kochanych książek. Dzięki nim wracam do pięknych chwil, czuję zapachy, słyszę muzykę. A „Noce i dnie” pierwszy raz czytałam w samym środku upalnego czerwca, ponad dziesięć lat temu. Oczywiście, jak niemalże każdą, dobrą klasyczną książkę podsunęła mi ją moja Matkosia. Dzięki Mamie sięgnęłam po prawie wszystkie książki mojego życia. To także z Nią pierwszy raz oglądnęłam świetną, nierozerwalnie związaną z książką ekranizację w reżyserii Jerzego Antczaka. Film jest przykładem, że Polacy umieją robić cudowne ekranizacje a także przypomina czym jest Aktorstwo. A książka? Książka moi Drodzy zapominana, zepchnięta do rzędu nielubianych, nudnych książek, którymi wredni poloniści katują pokolenia biednych uczniów jest pięknym przykładem powieści obyczajowej z niezwykłym wątkiem miłosnym. Może w Walentynki(tfu, tfu na...

lily_rose | 2014-08-02

Wspaniała książka, wspaniały film.
Gdy zobaczyłam film "Noce i dnie" byłam już pewna, że muszę przeczytać wszystkie tomy Dąbrowskiej.
Film był rewelacyjny, ale zostawił we mnie pewien niedosyt. Chciałam się więcej dowiedzieć o Barbarze i Bogumile, o Tolibowskim, Agnieszce i innych bohaterach. Dlatego sięgnęłam po książkę. Tak właśnie działają na człowieka dobre filmy!
Lektura wszystkich tomów Dąbrowskiej była dla mnie piękną przygodą, choć trochę trwało to czytanie! Niekiedy, akcja mi się dłużyła (np. wszelkie rozmowy o polityce Agnieszki i jej narzeczonego).
Osią powieści jest oczywiście Barbara. Barbara, która niekiedy czytelnika denerwuje, drażni, budzi współczucie, niezrozumienie - ale w tej Barbarze można dostrzec samą siebie. Myślę, że trochę zdemonizowano Barbarę. Owszem, pani Niechcić miała wiele wad - ale była też opiekuńcza (czasami - nadopiekuńcza), lojalna, trwająca przy mężu w trudnych chwilach.
Z kolei Bogumił mnie rozczarował. Oczywiście, był człowiekiem...

paprotkowa | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 17 listopada 2014

"Noce i dnie" są absolutnie obłędne! Straszono nimi w liceum, katowano na studiach, a to w gruncie rzeczy jest bardzo dobra saga rodzinna. Nie uświadczy się tam nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jak spektakularnej fabuły, ale to właśnie stanowi największą zaletę tej powieści. Wszystkie wydarzenia opisane są niespiesznie, leniwie, czasami nawet sennie – w sam raz na jesienne wieczory. Barbara Niechcic jest najbardziej irytującą postacią literacką, z jaką się kiedykolwiek spotkałam (i mam wrażenie, że jeszcze długo drugiej takiej nie spotkam), ale to jej wieczne niezdecydowanie i martwienie się o wszystko*, pokazuje tylko kunszt autorki. Dąbrowska potrafiła stworzyć bardzo wyraziste i bardzo „charakterne” postaci, które zapadają w pamięć na długo i sprawiają, że powieść ta jest po prostu wyjątkowa.

* „Bogumil, ach Bogumil, i cóż my teraz poczniem?!” ;)

Pinacolada | 2014-09-22

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica