Okładka książki Noce i dnie. Tom I-II

klasyka
typ
papier
Wishezz
7,24 (1295 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Napisany wspaniałą polszczyzną cykl powieściowy obejmuje pół wieku dziejów polskich - od powstania 1863 r. do wybuchu I wojny światowej. Ukazuje przemiany, jakim ulegało wówczas zubożałe ziemiaństwo polskie. Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynn...

Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej, drugiej - nieufnej, zamkniętej. Odzwierciedlają te postawy główni bohaterowie cyklu - Bogumił i Barbara Niechcicowie, którzy znajdują jednak sens w pokonywaniu trudów wspólnego, niełatwego życia.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
kajsa | 2012-04-25

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że najpierw przeczytam powieść, potem obejrzę film/serial 'Noce i dnie'. Chociaż... pamiętam scenę z nenufarami - chyba najbardziej charakterystyczna cecha ekranizacji. Wracam jednak do konkretów.
Trafiłam na wydanie dla leniwych - tak czasem nazywam publikacje wydawnictwa GREG. Mimo tego poznawałam dalsze dzieje rodziny Niechciców, niestety, z mała wadą - marginesami z zaznaczeniem cech charakteru bohaterów i spoilerami.
'Noce i dnie' nie są taką łatwą lekturą - język, w jakim została napisana powieść jest strasznie konkretny, bez zbędnych szczegółów (ode mnie duży plus), a fabuła nie jest jakaś wystrzałowa, pełna zwrotów akcji, tylko czytamy o losach rodziny polskiej na przełomie XIX/XX wieku - tutaj przynajmniej główna bohaterka nie zastanawia się sto stron, czy wyjść za mąż, czy nie. Poza tym podziwiam Bogumiła Niechcica - on to naprawdę musiał kochać swoją żonę:-)
Mimo tych, nazwanych przez niektórych czytelników, minusów, to jednak bardzo mi s...

Danway | 2011-12-22
Przeczytana: 2000 rok

Wielowątkowa powieść o miłości oraz poświęceniu dla drugiej osoby...

Głównymi bohaterami są Barbara i Bogumił, niemal już legendarna para w historii polskiej literatury... Oczywiście nie od razu się oni spotkali, gdyż oboje wcześniej byli adorowani lub adoratorami... Bardzo w pamięć mi zapadła scena z wejściem do wody przez Józefa po neufary...
Mimo rozciągniętej akcji książkę czyta się nieźle...

Kasiek | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Kolejna z serii lektur reminiscencyjnych. Tak mnie ta pogoda ostatnio nastraja, że chce zamknąć się w pokoju i wspominać… a najlepiej mi się podróżuje w czasie, gdy wracam do kochanych książek. Dzięki nim wracam do pięknych chwil, czuję zapachy, słyszę muzykę. A „Noce i dnie” pierwszy raz czytałam w samym środku upalnego czerwca, ponad dziesięć lat temu. Oczywiście, jak niemalże każdą, dobrą klasyczną książkę podsunęła mi ją moja Matkosia. Dzięki Mamie sięgnęłam po prawie wszystkie książki mojego życia. To także z Nią pierwszy raz oglądnęłam świetną, nierozerwalnie związaną z książką ekranizację w reżyserii Jerzego Antczaka. Film jest przykładem, że Polacy umieją robić cudowne ekranizacje a także przypomina czym jest Aktorstwo. A książka? Książka moi Drodzy zapominana, zepchnięta do rzędu nielubianych, nudnych książek, którymi wredni poloniści katują pokolenia biednych uczniów jest pięknym przykładem powieści obyczajowej z niezwykłym wątkiem miłosnym. Może w Walentynki(tfu, tfu na poh...

lily_rose | 2014-08-02

Wspaniała książka, wspaniały film.
Gdy zobaczyłam film "Noce i dnie" byłam już pewna, że muszę przeczytać wszystkie tomy Dąbrowskiej.
Film był rewelacyjny, ale zostawił we mnie pewien niedosyt. Chciałam się więcej dowiedzieć o Barbarze i Bogumile, o Tolibowskim, Agnieszce i innych bohaterach. Dlatego sięgnęłam po książkę. Tak właśnie działają na człowieka dobre filmy!
Lektura wszystkich tomów Dąbrowskiej była dla mnie piękną przygodą, choć trochę trwało to czytanie! Niekiedy, akcja mi się dłużyła (np. wszelkie rozmowy o polityce Agnieszki i jej narzeczonego).
Osią powieści jest oczywiście Barbara. Barbara, która niekiedy czytelnika denerwuje, drażni, budzi współczucie, niezrozumienie - ale w tej Barbarze można dostrzec samą siebie. Myślę, że trochę zdemonizowano Barbarę. Owszem, pani Niechcić miała wiele wad - ale była też opiekuńcza (czasami - nadopiekuńcza), lojalna, trwająca przy mężu w trudnych chwilach.
Z kolei Bogumił mnie rozczarował. Oczywiście, był człowiekiem symp...

paprotkowa | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 17 listopada 2014

"Noce i dnie" są absolutnie obłędne! Straszono nimi w liceum, katowano na studiach, a to w gruncie rzeczy jest bardzo dobra saga rodzinna. Nie uświadczy się tam nagłych zwrotów akcji i nie wiadomo jak spektakularnej fabuły, ale to właśnie stanowi największą zaletę tej powieści. Wszystkie wydarzenia opisane są niespiesznie, leniwie, czasami nawet sennie – w sam raz na jesienne wieczory. Barbara Niechcic jest najbardziej irytującą postacią literacką, z jaką się kiedykolwiek spotkałam (i mam wrażenie, że jeszcze długo drugiej takiej nie spotkam), ale to jej wieczne niezdecydowanie i martwienie się o wszystko*, pokazuje tylko kunszt autorki. Dąbrowska potrafiła stworzyć bardzo wyraziste i bardzo „charakterne” postaci, które zapadają w pamięć na długo i sprawiają, że powieść ta jest po prostu wyjątkowa.

* „Bogumil, ach Bogumil, i cóż my teraz poczniem?!” ;)

Pinacolada | 2014-09-22

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

karol11art | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Czy istnieje coś ciekawszego od zwykłego życia? W swojej powieści Maria Dąbrowska nie opiewa wielkich bohaterów, podróżników, poszukiwaczy przygód. Tu akcja polega na "nie dzianiu" się. Bohaterowie żyją, mają problemu takie jak zwykli ludzie w tamtych czasach, a ich życie toczy się i przemija jak tytułowe noce i dnie. Bez wątpienia warta uwaga. Niektórym czytelnikom może wydawać się nudna, ale to dlatego, że jest idealną odskocznią od codzienności i w kilku tomach pozwala nam przeżyć życie postaci łącznie z nimi. Moja ocena- rewelacyjna

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,