Noce i dnie t. I-II

Niechcic, Kalisz, Bogumił,
klasyka
Wishezz

Inne wydania

Napisany wspaniałą polszczyzną cykl powieściowy obejmuje pół wieku dziejów polskich - od powstania 1863 r. do wybuchu I wojny światowej. Ukazuje przemiany, jakim ulegało wówczas zubożałe ziemiaństwo polskie. Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej,...

Jak pisała sama autorka, obrazuje on "wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości". Jednej współbrzmiącej z życiem, czynnej, drugiej - nieufnej, zamkniętej. Odzwierciedlają te postawy główni bohaterowie cyklu - Bogumił i Barbara Niechcicowie, którzy znajdują jednak sens w pokonywaniu trudów wspólnego, niełatwego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Monika | 2016-05-15
Na półkach: Posiadam

Arcydzieło. Mogę zacząć czytać od dowolnego fragmentu, w dowolnym czasie. Zawsze. Bogumił i Barbara- nikt nigdy nie przekona mnie, że to tylko postacie literackie. Dla mnie na pewno nie.
W ogóle chyba tak jest, że bohaterowie naszych ulubionych książek są dla nas jak najbliżsi przyjaciele. I zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Oto jest potęga literatury!
"Noce i dnie"- książka na wzrastanie i przemijanie, na smutek i radość, na szczęście i cierpienie. Na całe życie.

czytający | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Ostatnie dni minęły mi pośród smutku i szczęścia. Czuję radość z tego, że mogłem przebywać wśród tych skrajnych sobie uczuć, razem z innymi ludźmi z którymi nawiązałem bardzo mocną, emocjonalną więź. To nić przywiązania, łącząca losy tych, którzy są tylko wspomnieniem na kartach najpiękniejszych polskich powieści a przedstawicieli współczesnych czasów, których jestem reprezentantem. To symbol przemijania, które ukazawszy nam w narodzinach i śmierci swoją niepokonaną potęgę, wskazuje na to aby żyć tak, jak się potrafi najlepiej. Najlepiej, czyli najuczciwiej. Najlepiej, czyli najprościej. Najlepiej, czyli w zgodzie z samym sobą i otaczającą nas naturą. Ale najlepiej to również tak, aby marzyć. Tęsknić za czymś odległym i bliskim, rozkoszować się w swojej optymistycznej naturze przewidywanym spełnieniem marzeń. Tak bardzo chciałbym umieć przeżywać intensywnie te wszystkie doznania, nie czuć się odrętwiały na podmuchy dobra ani na huragany zła. Po prostu czuć pełnią swoich zmysłów....

Mey-Mey | 2014-03-03
Na półkach: Obyczajowe
Przeczytana: 03 marca 2014

Nigdy nie pałałam miłością do klasyki, tym bardziej polskiej, ale od "Nocy i dni" trudno było mi się oderwać. Histeryczna i irytująca Barbara, cierpliwy i pełen poświęcenia Bogumił, ich dzieci, a wszystko osadzone w zwyczajnych problemach owych czasów. Polecam każdemu kto lubi swojskie klimaty!

Pinacolada | 2014-09-22
Na półkach: Ulubione

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna i przejmująca historia. Barbara nie kocha męża, cały czas marzy o księciu z bajki. Traci dziecko, które kocha nad życie. Później rodzi jeszcze trójkę. Ucieka od małżonka, męczy ją jego towarzystwo. Dopiero po śmierci Bogumiła - Barbara dochodzi do wniosku, że jej mąż był jej jedynym przyjacielem, kochankiem oraz tracąc go straciła wszystko. Jest to moja ulubiona książka, czytałam ją wiele razy ;) Polecam!

czytający | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Ponownie uległem pokusie zanurzenia się w świat znany już tylko z kart starych polskich powieści. I jak zwykle próbowałem odnaleźć sens życia w oddaleniu od problemów trapiących współczesność. Chciałem odbiec od cywilizacyjnego zgiełku i zatopić się w rozmyślaniach nad stanem ducha ludzi, z którymi dzięki Marii Dąbrowskiej tak dobrze się zacząłem rozumieć. Poznać motywy, które kierują ludzkim wyborem i zrozumieć ścieżki losu, którymi gna nasze życie. Z tęsknoty za emocjonalnym spokojem na kilkanaście dni wyjechałem na serbinowskie pola aby nacieszyć się rytmem wyznaczanym przez pory roku. Moim celem jednak nie była krajoznawcza podróż. To był powrót do przeszłości przesiąkniętej etosem pracy. Do ideałów, które budząc się u progu dwudziestego wieku w głowach młodych ludzi, pozwalają na świeże spojrzenie w przyszłość nadchodzącej niepodległej Polski. Dzięki temu przypomniałem sobie czym może być patriotyzm a czym nieodpowiedzialne doznawanie życia. Są takie miejsca na ziemi o których...

sola255 | 2015-01-29
Na półkach: Klasyka

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Noce i dnie ... czyli życie Barbary Niechcic (Olszańskiej ) i Bogumiła Niechcic. Życie ich rodzin i znajomych na tle zmian zachodzących zarówno na wsi jak i w mieście na przełomie XIX i XX wieku.
Może fenomen sagi polega na tym, ze bohaterom nie oszczędzono żadnych trosk ani tragedii?
Nieszczęśliwa miłość Barbary z młodzieńczych lat , kładąca sie cieniem na jej małżeństwie z rozsądku.
Utrata ukochanego dziecka, siostry, niespełnione do końca małżeństwo, czy nieumiejętnośc wychowania ukochanego syna.
Nieodwzajemniona miłość Bogumiła do Barbary , brak zrozumienia żony, utrata ukochanego majątku.
Bywały tez drobne czy większe radości takie , z których składa się życie.
Barbara -histeryczna , chimeryczna, egzaltowana .Czepiająca się ślepo przeszłości co nie pozwoliło jej cieszyć sie w pełni obecnym życiem. Kochająca męża tyle ,że odkrywa to zbyt póżno , a raczej zbyt późno przyznaje się do tego sama przed sobą. Jednak dbająca o dom , dzieci ,męża i majątek.
Bogumił - oaza spokoju ,...

Wizzi | 2017-05-19
Na półkach: GCK
Przeczytana: 19 maja 2017

"Noce i dnie"
Tom 1: 1 marca 2017
Tom 2: 7 maja 2017
Tom 3: 19 maja 2017

Dosłownie przed chwilą skończyłam czytać ostatni tom powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". Jest to powieść dość obszerna, której większości z czytelników raczej nie trzeba przedstawiać. Któż nie słyszał chociaż raz o Barbarze i Bogumile Niechcicach. Moje pierwsze spotkanie z tą powieścią było jeszcze na studiach filologicznych, kiedy to poszła fama, że będzie ona omawiana na zajęciach. Niestety nie była, a ja przeczytałam jedynie 1 tom. Teraz po kilku latach postanowiłam nadrobić lekturę tego wyjątkowego dzieła. Zachęcam wszystkich, którzy nie mieli jeszcze możliwości, aby zapoznali się z tą powieścią. Maria Dąbrowska stworzyła wielowątkową historię, w której każdy, kto tylko będzie chciał znajdzie coś dla siebie.

Monika | 2012-06-24
Na półkach: Przeczytane dawno temu

Cudowna powieść,cudowni bohaterowie - codzienne, zwyczajne życie - troski, radości, szczęście, smutek, wzrusza i bawi - ulubiona z ulubionych - Polecam.

kajsa | 2012-04-25

Bogumił! Bogumił...!!!!....i jak tu nie kochać bohaterów i tej CUDOWNEJ powieści o zwyczajnym życiu.

Mey-Mey | 2014-03-20
Na półkach: Obyczajowe
Przeczytana: 20 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bogumił zostaje sam w Serbinowie i wcale mu się nie dziwię, że po latach niechęci ze strony Barbary chciał na chwilę chociaż zaznać czegoś innego, nawet w ramionach innej kobiety - niewymuszonego ciepła, docenienia jego zalet, adoracji. Barbara jest idealnym przykładem kobiety, która nie reprezentuje sobą niczego (no może poza gasnącą już urodą) - ciągle jej źle, wiecznie coś jej nie pasuje i zawsze to ona ma rację, a jeśli nie ma... to i tak ma.

"Bogumił sprzeniewierzył mi się, ale czyż ja sama na to nie pracowałam? Czyż nie urządzałam wszystkiego tak, aby do tego doszło?"

Barbara w tej części jest postacią co najmniej komiczną. Jej nadopiekuńczość i usprawiedliwianie postępków Tomaszka jest groteskowe.

Agnieszka natomiast dała się poznać jako pozerka, lubująca się w udawaniu kogoś kim nie jest. Uchodzi za poczciwszą niż jest, a tak naprawdę ma zadatki na kopię swojej matki.

Narodowe Czytanie „Quo vadis“

W pierwszy weekend września cała Polska będzie czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię o „Lalkę”.

Nie czytamy w weekend

Po kilku tygodniach od uruchomienia naszego cyklu, w którym wyjawiamy, co będziemy czytać w weekend - postanowiliśmy zmienić zasady. Od teraz będziemy pisać o książkach, których z pewnością NIE przeczytamy w weekend. Liczymy, że i w tę zabawę licznie się włączycie.