Pociągi pod specjalnym nadzorem

Okładka książki Pociągi pod specjalnym nadzorem
Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Agora Seria: Literatura czeska literatura piękna
68 str. 1 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Literatura czeska
Tytuł oryginału:
Ostře sledované vlaky
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2012-01-05
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-05
Liczba stron:
68
Czas czytania
1 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326804991
Tłumacz:
Andrzej Czcibor-Piotrowski
Tagi:
literatura współczesna literatura czeska XX wiek II wojna światowa

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1077 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
178
77

Na półkach:

Gawęda. Czytając "Pociągi..." czułem się jakbym siedział w cieple późnego, popołudniowego, praskiego słońca, gdzieś w piwiarni Pod dwoma kotami czy Pod złotym tygrysem, racząc się szlachetnym złocistym trunkiem. A obok on. Hrabal. Snujący opowieść. Gawędę.
O chłopcu co dwie „wojny” przeżywał. Jednocześnie. A każda z nich przyprawiła bohatera tej wojennej opowieści, o obficie broczące krwią, rany. Pierwsza „wojna”, o męskość, w obliczu kobiety, dziewczyny w której się kochał. Druga „wojna”, o męskość, w obliczu swojej odwagi, oceny spojrzeń innych mężczyzn. A między tymi „wojnami”, opowieść, banalna, zabawna, nieśpieszna, okrutna, ironiczna, prosta, ludzka, przerażająca, zadziwiająca, beznamiętna. Bajania. Bez celu. Przy browarze. Dla zabicia czasu.

Długo decydowałem się żeby sięgnąć po tę pozycję. Taka moja „wojna”. W niej, jak i w Hrabalowych „Pociągach…”, rządzi dysonans, tylko we mnie, między rzeczywistością a oczekiwaniami. To głupie. Chyba. Ale jeśli pierwszą prozą Hrabala jaką się poznało jest „Taka głośna samotność”, to dalej nie ma już nic. Kompletnie. Tylko pustka. I tej pustki. Jej się bałem. Przed nią uciekałem.
Taka pustka jakiej bałem się po „Takiej głośnej samotności” to nie mój pierwszy raz. Była już we mnie. Po przeczytaniu „Dzikich palm” Faulkner’a. Była we mnie, gdy poznałem biblijną przypowieść Koheleta. Była we mnie po „Tako rzecze Zaratustra” Nietzsche. Była we mnie gdy „zacząłem” rozumieć teksty piosenek Ryśka Riedla. Straszna, przerażająca pustka.

Przeczytałem. A raczej „posłuchałem” gawędy. O ludziach. O nadziei i beznadziei. O celowości i bezcelowości ludzkiego istnienia. I o tym wszystkim co pomiędzy. I o przesłaniu, które tak chętnie przypisujemy filozofii buddyzmu. Że cel jest złudny, niemożliwy do osiągnięcia, że umieramy nigdy go nie osiągnąwszy. Że jest nieistotny. Bo tak naprawdę sensem jest Droga. I oświecony Hrabal, mędrzec, on to ukazuje. Gawędą. Opowiastką. Przypowieścią.
I chyba wyszedłem z tej przygody lekko zawiany, i jak to po alkoholu, mądrości mi nie przybyło, ale jestem wyciszony, na luzie, bez pretensji do świata i do siebie, z uśpionymi teraz, a na „trzeźwo” „krzyczącymi” we mnie emocjami. Chyba dobrze, że wypiłem te kilka piw z Bohumilem. Poznałem go lepiej.

Gawęda. Czytając "Pociągi..." czułem się jakbym siedział w cieple późnego, popołudniowego, praskiego słońca, gdzieś w piwiarni Pod dwoma kotami czy Pod złotym tygrysem, racząc się szlachetnym złocistym trunkiem. A obok on. Hrabal. Snujący opowieść. Gawędę.
O chłopcu co dwie „wojny” przeżywał. Jednocześnie. A każda z nich przyprawiła bohatera tej wojennej opowieści, o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 077
  • Chcę przeczytać
    1 073
  • Posiadam
    508
  • Ulubione
    78
  • Literatura czeska
    62
  • Teraz czytam
    23
  • 2014
    19
  • 2013
    16
  • Chcę w prezencie
    15
  • 2018
    14

Cytaty

Więcej
Bohumil Hrabal Pociągi pod specjalnym nadzorem Zobacz więcej
Bohumil Hrabal Pociągi pod specjalnym nadzorem Zobacz więcej
Bohumil Hrabal Pociągi pod specjalnym nadzorem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także