Okładka książki Łysek z pokładu Idy

Łysek z pokładu Idy

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka lektur szkolnych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Wydawnictwo Łódzkie
typ
papier
takisobiejac
6,26 (278 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Najbardziej znane dzieło śląskiego pisarza i poety Gustawa Morcinka. Akcja tego utworu dzieje się na Śląsku, w kopalni, w czasach, kiedy pod ziemią do wożenia węgla używano koni. Zwierzęta, pracując cały czas w ciemności, po jakimś czasie ślepły. Koń o imieniu Łysek był posłuszny, lecz niektórych górników lubił, a innych nie tolerował. Nie lubił na przykład człowieka, który zamiast chleba dał mu t...

Najbardziej znane dzieło śląskiego pisarza i poety Gustawa Morcinka.
Akcja tego utworu dzieje się na Śląsku, w kopalni, w czasach, kiedy pod ziemią do wożenia węgla używano koni. Zwierzęta, pracując cały czas w ciemności, po jakimś czasie ślepły. Koń o imieniu Łysek był posłuszny, lecz niektórych górników lubił, a innych nie tolerował. Nie lubił na przykład człowieka, który zamiast chleba dał mu tytoń. Łysek znał doskonale swoje obowiązki i nie pozwolił się oszukiwać. Gdy doczepiano o jeden wagonik za dużo do ciągnięcia, koń nie ruszył się z miejsca.

źródło opisu: Opis autorski

Polecamy

Opinie czytelników
Danway | 2011-11-20
Przeczytana: 1995 rok

Niezwykła historia pewnego konia, pracującego w kopalni... Jest to niezwykle sympatyczne zwierzę, którego trudno było nie lubić... Tytułowy koń jest bardzo mądry, przez co nie dawał się oszukiwać, by mógł ciągnąć ponad własne siły... Jednak koniec naszego bohatera jest niezwykle smutny, gdyż w wyniku ciągłej pracy pod ziemią ślepnie...

m_ght97 | 2014-01-23
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Pamiętałem tę nowelę z wcześniejszych czasów swojego dzieciństwa, może tylko jako szkolną lekturę swojego rodzeństwa. Nie pamiętam, bym spotkał się z nią bliżej w podstawówce, bądź tego nie dostrzegłem. Jeślibym nie natknął się na nią w domowej biblioteczce, nie sięgnąłbym po nią dziś. A może to trochę z nudów?
Ogarnęła mnie pewna odmiana sentymentalnej melancholii. "Łysek..." okazał się stypizowaną nowelą pozytywistyczną, poza tym, że tytułowy koń mówi w jednym z fragmentów tego niezbyt długiego utworu. Jednak czymś mnie ona zachwyciła. Książeczka jest warta przeczytania, mimo że, jak może się okazać dla wielu osób, nie ukazuje żadnych problemów w innym świetle niż się o nich wie, je zna. W środku było napisane, że lektura to dla uczniów 5 klasy szkoły podstawowej, ale nie przeszkodzi to chyba nikomu, aby mógł przeczytać tę nowelkę, acz nie wymaga to wiele czasu?
Gorąco polecam.

Książkowo | 2012-03-30
Przeczytana: 1996 rok

Nowela ta opowiada historię konia imieniem Łysek, który pracuje wraz z ludźmi w kopalni jako zwierzę pociągowe...

W związku z warunkami panującymi pod ziemią zwierzę w końcu zaczyna z wolna ślepnąć... nie zmienia to jednak faktu, iż ludzie darzą go ogromną sympatią...

Łysek jest bardzo mądrym zwierzęciem i doskonale zna swe obowiązki. Gdy pewnego dnia w kopalni zdarza się wypadek, koń ratuje życie górnikowi, który o niego dbał i się nim opiekował...

W dowód wdzięczności mężczyzna uzyskuje zgodę na wywiezienie zwierzęcia na powierzchnię... Niestety dla Łyska jest już za późno, gdyż jego kłopoty ze wzrokiem są zbyt zaawansowane...

Piękna historia przyjaźni między zwierzęciem, a człowiekiem... Pomimo upływu lat od jej powstania niezmiennie nadal pozostaje niezwykle wzruszająca i pouczająca...

MariaMR | 2013-02-26

Piękne i wzruszające opowiadanie.
Mam sentyment do tej książki i do autora, dwadzieścia lat mieszkałam przy ulicy imienia Gustawa Morcinka.

Sylwia | 2013-07-16

Nie pamiętam nic z tej książki, niestety... aczkolwiek tytuł przyjemny dla ucha i zdecydowanie woła: "Już mnie przeczytałaś" :)

Małgorzata | 2010-09-25

Przejmująca książka ukazująca ciężką pracę zarówno górników jak i koni,a także przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.Wspaniała lektura z lat dzieciństwa.

marcin | 2014-03-23

po 25 latach nadal pamiętam treść :)

Ervisha | 2010-12-29

To piękna, wzruszająca opowieść o ciężkiej pracy pod ziemią, pracy ludzi i koni, bo rzecz dzieje się w czasach, gdy w kopalniach konie ciągnęły wózki z węglem pod szyb, na początku XX wieku. Pracowały tam aż do śmierci, bo nie opłacało się wywozić ich na powierzchnię po oślepnięciu. Po co komu ślepy koń? A ślepły, gdyż spędzały całe życie pod ziemią, bez światła dziennego, bez świeżego powietrza.

I tu dochodzimy do sedna: jest to przede wszystkim opowieść o miłości, o miłości człowieka do konia, górnika do swojego towarzysza pracy pod ziemią, i o walce tego człowieka z bezdusznymi przepisami, skazującymi jego przyjaciela na ślepotę i śmierć.

To tylko opowiadanie, króciutkie, ale wbijające się w pamięć. Niosące piękne przesłanie.

Alexandre | 2011-07-06
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Nowela ta- o dziwo- nie była moją lekturą. Sięgnęłam po nią niedawno przy okazji dyskusji na temat "Ludzi bezdomnych", która zeszła na ciężkie warunki pracy na dawnym Śląsku. O ile do dzieł Żeromskiego nie przekonam się chyba nigdy, tak Morcinek swoim krótkim utworem zainteresował mnie niemal natychmiast. W gruncie rzeczy jest to prosta opowieść, ale właśnie ta prostota najpiękniej i najtrafniej ilustruje poruszane problemy. Nie tylko ludzie zmuszeni byli do pracy ponad siły, ale także zwierzęta, które, nie rozumiejąc, co się dzieje, najczęściej nie mogły liczyć na poprawę swojego losu. To także... a może raczej przede wszystkim opowieść o przyjaźni oraz przywiązaniu i poświęceniu z niej wynikających. Opowieść ta nie jest może wybitna, ale zdecydowanie jest w stanie poruszyć. To jedna z nielicznych książek, której miejsce w kanonie lektur nie budzi moich poważnych zastrzeżeń.

Marzena | 2011-05-08

Zawsze czytałam lektury. A historia Łyska był tak smutna, że płakałam przy czytaniu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto