Ptasie radio

Wydawnictwo: Wilga
wiersze dla dzieci,

Oto wiersz stanowiący kanon literatury dziecięcej. Książki z serii Wierszem malowane zilustrowali wybitni polscy graficy młodego pokolenia. Dzięki połączeniu znakomitego tekstu i wysmakowanej ilustracji powstała ta niezwykła seria. Rok wydania: 2006,

Książka absolutnie wspaniała, ilustracje dokładne, wierne i świetne pod względem kolorystycznym.
Jak wszystkim wiadomo, treścią wierszyka jest audycja radiowa prowadzona przez ptaszki, które są mieszkańcami "ptasiego kraju". Na początku skrzydlaci uczestnicy omawiają ważne kwestie dotyczące ich codziennych spraw: "gdzie się ukrywa echo w lesie", "jak poznać kto ptak, a kto nie ptak", "kto się ma pierwszy kąpać w rosie". Jednak w trakcie prowadzenia audycji, każdy ptaszek próbuje się pięknie zaprezentować w radio, "przegadując" inne. Z tego wywiązuje się najpierw kłótnia, a potem bójka, którą kończy dopiero przybycie "ptasiej milicji".
Sam wierszyk jest niesamowity. Największą jego atrakcją jest ogrom wyrazów dźwiękonaśladowczych: pijo, plo, plo halo, ćwir, ćwir czyryk. Każdy ptaszek śpiewa na swój sposób, w swoim tempie i rytmie. Nadaje to wierszowi charakterystyczną melodyjność i wrażenie, jakby słuchało się śpiewu ptaków "na żywo". Wyrażenia są krótkie, często zakończone znakiem...

Książkowo_czyta | 2011-10-10
Przeczytana: 1991 rok

Wiersz nasycony dżwiękami...

Danway | 2011-04-21
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo melodyjny wiersz, które łatwo wpada w ucho i zapada w pamięci..

Natalia | 2012-12-23

Klasyka z lat dziecięcych. Właśnie takie wiersze zapadają w pamięci przez całe życie.

Jucia58542 | 2014-03-13
Przeczytana: 14 maja 2007

Wiersz o ptakach które tworzą ptasie radio jest dosyć dziwna. Ptaki, które próbują naśladować odgłosy lasu i innych zjawisk jest po prostou śmieszna a w dodatku na końcu przylatuje ptasia milicja.

michall_1985 | 2015-11-10
Przeczytana: październik 1991

Najlepiej wspominam interpretację Ireny Kwiatkowskiej,której słuchałem jako dziecko.

Basia_Pelc | 2013-11-17

Tuwima uwielbiam, ale ten wiersza zawsze mnie jakoś drażnił:P. Tak, czy siak Tuwim to mistrzuniu!

Guinevere7 | 2010-02-28

Klasyka dziecięca - koniecznie!

grażyna | 2011-01-09

Gdy moja córka była mała,ciągle kazała sobie to czytać.

| 2010-10-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam