Zanzibar

Okładka książki Zanzibar Martyna Wojciechowska
Okładka książki Zanzibar
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: G+J Seria: Kobieta na Krańcu Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Kobieta na Krańcu Świata
G+J
2012-01-25
2012-01-25
Zanzibar podróże

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Dziś udajemy się na Zanzibar, a konkretnie do malowniczej wioski Matemwe, położonej w bajecznym miejscu niedaleko plaży z białym piaskiem o konsystencji mąki ziemniaczanej z widokiem na lazurowy ocean, skuszeni korzennym zapachem przypraw, poznać historię dwóch osobliwych kobiet Wache Musy lat 26 i Maryam Omar lat 25, gospodyń domowych, trudniących się zbieraniem glonów z rodzinnego poletka, które zarazem są żonami jednego mężczyzny o imieniu Fitina, by poznać ich codzienne życie pełne trosk i jakże odmiennego od tego, które prowadzą kobiety w Europie.

Większość rodzin na Zanzibarze żyje w biedzie, mieszkanki wsi na ogół są niepiśmienne i nie mają własnych dochodów, wobec powyższego całkowicie zdane są na łaskę mężów lub męskich członków rodziny, innymi słowy nie mają łatwego życia, a każda kluczowa decyzja dotycząca ich przyszłości podejmowana jest przez mężczyzn, którym muszą się podporządkować, jednocześnie godząc się na taki los, bowiem są przekonane, że nie wolno przeciwstawiać się tradycji, religii, kulturze w której zostały wychowane.

Smutne ale niestety prawdziwe, ponieważ Zanzibar praktycznie w 100% jest muzułmański, więc kobietę sprowadza się do roli przedmiotu, mężczyzna kupuje swoją przyszłą żonę, może ją bić, a nawet zabić za nieposłuszeństwo czy zdradę (tzn. zabójstwo honorowe),Koran zezwala na kary cielesne w stosunku do kobiet, na szczęście Fitina muzułmanin, którego rodzinę odwiedziła Martyna montując swój reportaż, okazał się łagodnym człowiekiem z odmiennym spojrzeniem bardziej cywilizowanym i nie korzysta z możliwości bicia swoich żon, a wręcz je szanuje i trzeba mu oddać honor, bo stara się dzielić swój czas między nie sprawiedliwie.
Poruszający reportaż, ciekawie ujęty tematycznie, pouczająca i wzruszająca lektura, napisana lekkim piórem, okraszona pięknymi zdjęciami, pełna wrażeń i emocji.

Autorka od podszewki oraz przystępnie przedstawiła nam trudności życia kobiet na Zanzibarze, ponieważ przez kilka dni mieszkała wspólnie z tą rodziną i dzieliła z nią troski życia codziennego, jednocześnie bacznie obserwując nasze bohaterki. To co było w szczególnym zainteresowaniu Martyny podczas tej przygody to praktykowana w tym raju poligamia, którą chciała zgłębić i podzielić się z czytelnikami zdobytą wiedzą w tym zakresie. Przy okazji poznamy podczas lektury, trochę historii Zanzibaru, atrakcji turystycznych oraz kilka ciekawostek, które zaskakują, książka godna polecenia. Pozdrawiam:) Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Krótka książeczka, wydawałoby się takie byle co. Lecz to z gruntu mylne wyobrażenie. Garść przydatnych informacji dla tych, którzy wybierają się do Tanzanii. Odrobina historii, danych statystycznych oraz typowych turystycznych danych: gdzie zjeść, spać, co warto zobaczyć. Jednak główna treść książki to ilustracja życia kobiet. Dwóch żon Fitiny. Rodzina jest muzułmańska, dlatego żony są dwie, jednocześnie. Co prawda druga pojawiła się dopiero przed rokiem i jeszcze zdarzają się nieporozumienia, ale sytuacja układa się coraz lepiej. Kobiety mieszkają oddzielnie, lecz na sąsiednich podwórkach. Są pogodzone z sytuacją, ponieważ nie wydaje im się ona niczym nienaturalnym. Martynie Wojciechowskiej udało się nawiązać dobre relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Nie wahała się zadać nurtujących ją pytań. Co więcej nim zacznie krytykować życie w kraju muzułmańskim i sytuację kobiet, porównuje ją z tym, co znamy na co dzień z własnego podwórka. Czy dwie żony, to rzeczywiście dużo gorsze rozwiązanie niż żona i kochanka Europejczyka? Martyna opowiada jak spędzają czas poszczególni członkowie rodziny, czym się zajmują kobiety, a co robi mężczyzna? W przystępny, wyważony sposób przedstawia nam życie na Zanzibarze. Jest to opowieść znana z serialu pt: „Kobieta na krańcu świata”, lecz trochę bogatsza w treść. Poza tym, czytając można się spokojnie zastanowić nad treściami wypowiadanymi przez bohaterów opowieści.

Na Zanzibarze czas płynie leniwie, wolno.. tu każdy ma czas na wszystko. Piękna wyspa otoczona lazurowymi wodami, pełnymi bajecznych koralowych raf, z nieskazitelnie śnieżnobiałym piaskiem, kokosowymi palmami i kolorowymi stworzeniami. Czy nie jest to idealne miejsce na odpoczynek, wakacje, a nawet życie? istna oaza spokoju, zagłuszana jedynie szumem oceanu. Niejeden z nas marzy o takim raju. By oderwać się od zatłoczonego życia codziennego i zaszyć na tropikalnej, kolorowej wyspie..

Ale czy życie Zanzibarczyków rzeczywiście jest takie idealne i rajskie? Jak wygląda życie codzienne tamtejszych kobiet i jakie są role mężczyzn w ich życiu? Martyna odwiedziła wyspę właśnie z tego powodu. Aby na własne oczy zobaczyć życie mężczyzny z dwoma kobietami. Albo inaczej.. życie dwóch kobiet z tym samym mężczyzną. Poligamia to temat normalny w krajach muzułmańskich. Mężczyzna może mieć nawet cztery żony i nikt mu tego nie zabroni. Oczywiście musi spełniać pewne "wymogi", a wszystkie swoje żony traktować na równi. Ma więcej praw niż kobieta. A jak radzą sobie one? czy dzielenie się mężem z inną kobietą (bądź kobietami) jest do zniesienia? czy istnieje coś takiego jak zazdrość i inne tego typu uczucia? oh, dla nas to niestety temat bardzo drażliwy i kontrowersyjny. Ale islam to inna kultura. Inne zasady i inne obyczaje. Dlatego właśnie warto zagłębić się w historię Wache i Maryam i spojrzeć na życie codzienne ich oczami. A także oczami ich wspólnego męża - Fitiny.

A przy okazji rozmarzyć się o bajecznym raju zanzibarskiej wyspy, wyobrażając sobie beztroskie chwile na skąpanej w afrykańskim słońcu plaży..

Kolejna książka Martyny przedstawiająca losy kobiet w odległych zakątkach świata. Tym razem opowiada historię dwóch żon tego samego mężczyzny w małej wiosce na Zanzibarze. Jak zwykle najciekawszą częścią książki jest wstęp, czyli informacje o samym kraju - różne ciekawostki, atrakcje turystyczne warte zobaczenia. Druga część czyli relacja z pobytu w domu wspomnianych kobiet niczym nie porywa, zwykła snująca się opowieść. Jak można się domyślać, tak jak we wszystkich książkach z tej serii główne bohaterki żyją na skraju ubóstwa i generalnie mają całe życie pod górę. Książka warta przeczytania pod kątem jedynie drobnych ciekawostek na temat życia i kultury Zanzibaru, które przewijają się w tej historii.

Martyna Wojciechowska to bardzo znana polska podróżniczka. Oprócz programów telewizyjnych ma na swoim koncie także wiele książek z relacjami ze swoich podróży. Dzięki uprzejmości Alicji mogłam zapoznać się z jedną z nich.

,,Zanzibar" to jedna z książek wydanych w ramach serii Kobiety na krańcu świata. Publikacja to wydanie kieszonkowe, jednak ma dużą czytelną czcionkę oraz zawiera naprawdę dużo fotografii. Na początku możemy poczytać dane podstawowe o Zanzibarze, ciekawostki oraz porady, które mogą nam się przydać, gdy już się tam udany. Główna część to opis małżeństwa jednego mężczyzny z dwoma kobietami.

Legalnie w Zanzibarze jeden mężczyzna może mieć cztery żony. Każdej z nich musi zapewnić takie same warunki bytowe, finansowe, z każdą z nich spędzać tyle samo czasu. Ilość żon świadczy o majętności mężczyzny. Obie kobiety mieszkają 19 kroków od siebie, ich domy stykają się ścianami. Oczywistym jest, że jedna jest zazdrosna o drugą. Nie żyją bogato, gdyż mąż zarabia bardzo mało. One dorabiają na zbiorze lag, jednak nie są to wielkie pieniądze. Kobiety w Zanzibarze muszą być szczelnie okryte ubraniem, nawet w bardzo gorące dni.

,,Zanzibar" to publikacja, którą można kupić w bardzo okazyjnej cenie - już za kilka złotych. Lektura nie zajmuje zbyt wiele czasu, a naprawdę można lepiej poznać kraj, do którego większość z nas pewnie nigdy nie pojedzie. Całość dopełniają świetne fotografie. Zdecydowanie pozycja warta uwagi.

Moja ocena: 5/6

2041

Myślę, że książka byłaby ciekawsza, gdybym nie widziała wcześniej filmu z tej wyprawy Pani Martyny.
Mnie osobiście zaintrygowały różnice pomiędzy dwiema żonami tego samego mężczyzny. Oczywiście, chętniej porozmawiałabym na osobności z tą zbuntowaną ;)

Ta książka pani Martyny porusza temat wielożeństwa. Bardzo mi jest żal dwóch głównych bohaterek, mimo że obie zaświadczają, iż są szczęśliwe. Kiedy zapoznawałam się z opinią ich męża na temat pozycji kobiet, miałam czasem ochotę dać mu w twarz. W Koranie jest napisane, że mężczyzna może sobie wziąść więcej niż jedną żonę, ale pod warunkiem, że każdą będzie traktował tak samo. Z drugiej strony w innym miejscu Koran mówi, iż nie ma takiej możliwości, aby mężczyzna był sprawiedliwy dla każdej z żon. A tak szczerze; to kto chciałby być jedną z wielu?

Wszystko to samo co w programie... jak dla mnie nie ciekawe, ze względu na to, że pamiętałam wszystko z programu... :|

Kolejnym miejscem świecie wartym odwiedzenia Martyna Wojciechowska uczyniła Zanzibar pachnący egzotycznymi przyprawami. Zanzibar to także dość powszechnie praktykowana poligamia, która jednak ze względów ekonomicznych jest obecnie trochę mniej popularna.
W książce poznajemy poligamiczna rodzinę, w której wspólnie muszą żyć dwie żony.W trakcie czytania miałam nieodparte wrażenie, że nie jest to takie kolorowe, jak może się wydawać. Kobiety może i przyzwyczaiły się do swojej obecności, ale na początku były o siebie zazdrosne.
Spodobało mi się natomiast prawo, które nakazuje mężowi poświęcić tyle samo czasu i uwagi każdej z żon, a także zapewnić im identyczne warunki mieszkaniowe, tak by żadna nie czuła się pokrzywdzona.
Warto sięgnąć po "Zanzibar", bo wszystkie podróże, nawet te odbyte w trakcie czytania, uczą.

• Podróże
  • Podróżnicze