Ewa Braun. Na dworze Fuhrera.

Okładka książki Ewa Braun. Na dworze Fuhrera. Heike Gortemaker
Okładka książki Ewa Braun. Na dworze Fuhrera.
Heike Gortemaker Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Ewa Braun. Leben mit Hitler
Wydawnictwo Literackie
2011-01-01
2011-01-01
Ryszard Wijnakowski
Niemcy wojna III Rzesza Hitler Ewa Braun biografia

Z miłości do wodza

O Ewie Braun miałam jakieś pojęcie, dlatego jak zobaczyłam jej biografię to chętnie po nią sięgnęłam. Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego o bohaterce a autorka zaserwowała... No właśnie co? Coś tam o Hitlerze, coś tam o Speerze, ciutkę o innych szychach ówczesnych Niemiec, coś tam o nazizmie, ot taki przegląd wydarzeń niezbyt wysokich lotów a o Ewie Braun to chyba najmniej. Książka dobra dla osób, które spojrzawszy książkę powiedzą coś w stylu: to Hitler miał kochankę? i zrobią wielkie oczy i dostaną pitu pitu, że taka osoba istniała i tyle.

Z fragmentów starych kronik filmowych i zdjęć archiwalnych wyłania się obraz Ewy Braun, jako młodej osoby, zachowującej się dość swobodnie i jakby nie pasującej do mężczyzn w mundurach SS. Ta książka tego obrazu nie zmieni. Nie ma dowodów na to, że Ewa Braun miała jakikolwiek wpływ na decyzje Hitlera. Żyła we własnym gronie, otoczona przez kilka przyjaciółek i rodzinę. Dla Adolfa Hitlera byłą chyba jakąś formą odskoczni od "rządzenia" światem. Jakiś przejaw jej woli i charakteru widać tylko tuż przed końcem wojny, kiedy to stanowczo postanawia pozostać w Berlinie i umrzeć ze swoim wodzem.

Bardzo miło się czytało, mimo że książka zawiera minimum informacji o Ewie Braun, za to dużo o Hitlerze i nazistowskich Niemczech, co mi się akurat podobało!

nie wiem czy tę książkę można nazwać biografią. Uczono mnie, że biografia to książka o czyimś życiu, o jego losach a tu Ewa Braun wg mnie występuje jako epizod. Trudno nazwać to biografią teh kobiety

Kwestionuję określenie tej książki biografią. A już na pewno nie jest to biografia Ewy Braun. Tytułowa postać pojawia się w tekście w chaotycznych wzmiankach, dygresjach, strzępach domysłów i znanych od dziesięcioleci hipotez. Nie dowiedziałam się niczego nowego ani o Ewie Braun, ani o jej niesławnym kochanku, ani też o charakterze ich związku, czy o tytułowym "dworze". Mimo licznych odniesień do starannie przejrzanych przez autorkę materiałów źródłowych, czytelnik otrzymuje zestaw ustaleń znanych z historii - i nic ponad to. Rozczarowuje też dobór fotografii, chociażby brak wzmiankowanych w tekście zdjęć wykonywanych przez samą Braun, czy przez "nadwornego fotografa" Hoffmanna.

Tajemniczy związek Hitlera i Ewy opisany w bardzo szczegółowy sposób.
Książka w 90% poświęcona samemu Hitlerowi.
Czasami nudne rozdziały.
Ale jeżeli interesujesz się 2 wojną światową i otoczeniem Hitlera-polecam.

Tajemniczy związek Hitlera i Ewy opisany w bardzo szczegółowy sposób.
Książka w 90% poświęcona samemu Hitlerowi.
Czasami nudne rozdziały.
Ale jeżeli interesujesz się 2 wojną światową i otoczeniem Hitlera-polecam.

Słaba książka. Co kilka stron dowiadujemy się, że w sumie to niewiele na temat Ewy Braun wiemy, że to tylko spekulacje... No to po co autorka w ogóle zabierała się za pisanie tej książki?? Jak dla mnie strata czasu, nie polecam.

Bardzo solidna i bardzo wiarygodna. Choć trochę nudna.

Bardzo solidna i bardzo wiarygodna. Choć trochę nudna.

Porażka..kompletna ..nic ciekawego i nic o E.B

Porażka..kompletna ..nic ciekawego i nic o E.B

• historia
  • Biografie
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Ewa Braun. Na dworze Fuhrera.