Okładka książki Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej Dieter Schenk
Dieter Schenk Wydawnictwo: Wysoki Zamek powieść historyczna
powieść historyczna
Der Lemberger Professorenmord und der Holocaust in Ostgalizien
Wysoki Zamek
2011-11-10
2011-11-10
Paweł Zarychta
Lwów kresy wschodnie II wojna światowa. zbrodnie wojenne naziści
Inne

Przyznam, że zapoznanie się z całościową treścią książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' do łatwego czytania przede mną nie należało, gdyż aby w pełni zrozumieć i pojąć znaczenie tychże wydarzeń, które wydarzyły się naprawdę i uczyniły one wiele niepotrzebnych krzywd, które nie powinny mieć w ogóle miejsca.

W książce tej autor przedstawił VI rozdziałów napisanych językiem jak dla mnie językiem zrozumiałym oraz dołączone zostały do niej dodatkowe dokumenty zestawione w aneksie.

Dzięki zgromadzonym informacjom zamieszczonych w tej książce mogłam, przybliżyć sobie wiedzę z zakresu historii, którą lubię poznawać i odkrywać na nowo.

Do tej pory historia ta wywołuje u wielu osób niemiłe wspomnienia, a niewinna śmierć pochłonęła wiele osób, które powinny nadal żyć, uczyć i rozwijać się w swoich naukowych dziedzinach wiedzy.

Uważam, że młode pokolenie powinno poznać, co się kiedyś wydarzyło i dlaczego tak się stało i czy można było uniknąć tychże nieszczęsnych wydarzeń?

Książka ta została wzbogacona o umiejscowione w niej zdjęcia prezentujące miejsca tychże zdarzeń, twarze profesorów, którzy kiedyś pozostawili po sobie ślad w zarysie tejże historii.

Moją szczególną uwagę zwróciłam w tej książce na bardzo dobrze opracowany w niej aneks.

Autor książki pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' Dieter Schenk zaciekawił mnie tym, że potrafi mieć ogromny szacunek do opisywanych i odtwarzanych na nowo zdarzeń z udziałem rodzin, które były ich realnymi świadkami pamiętającymi o nich stale w swych opowieściach.

Lubię, kiedy mogę, czytając dany tekst, który nie jest łatwy w pojmowaniu go tak od razu wędrować wraz z jego autorem ścieżkami, które pozostawiły po sobie ból, cierpienie, łzy, krew wiedząc o tym, że pamięć o tych niezwykłych ludziach, pełnych mądrości życiowej nigdy nie zaginie o tych, co dzielnie zawsze walczyli.

Wydawnictwu Wysoki Zamek dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej''.

Polecam przeczytać tę książkę.

2071

Sięgnęłam po tę książkę, bo jakoś niewiele jest publikacji o tym, co działo się we Lwowie podczas II wojny światowej. A tam przecież zginął Tadeusz Boy-Żeleński pisarz i człowiek cudowny. Jeden z tych, którzy wprowadzali mnie w świat książek. Nikt nie pisał o literaturze francuskiej z taką miłością jak on. I tak sobie go zabili, rozstrzelali w imię obłędnej ideologii. Po to tylko, by nie było z nim i jego współtowarzyszami w śmierci tyle zamieszania, co z profesorami UJ, których wywieziono do obozów koncentracyjnych, a potem na skutek licznych nacisków musiano stamtąd wypuścić. Książka przeciętna, napisana trochę sucho, ale wydarzenia opisane z pieczołowitością i twierdzenia poparte licznymi źródłami.

• Holocaust
  • Historia Polski