Krótka historia Anglii

Tłumaczenie: Adam Doboszyński
Wydawnictwo: Fronda
A short history of England
978-83-88747-22-9

"Krótka historia Anglii" to książka ujmująca dzieje Wielkiej Brytanii w kontekście cywilizacyjnym, religijnym i kulturowym. Wielu mieszkańcom Wysp Brytyjskich pomogła odpowiedzieć na pytanie: kim naprawdę jesteśmy, Anglicy? "Luki w dziejach Anglii nie dotyczą rzeczy małych, znanych jedynie uczonym, lecz raczej rzeczy wielkich, które uczeni z reguły pomijają. Wielu z tych rzeczy można się...

"Luki w dziejach Anglii nie dotyczą rzeczy małych, znanych jedynie uczonym, lecz raczej rzeczy wielkich, które uczeni z reguły pomijają. Wielu z tych rzeczy można się dowiedzieć nie tylko bez cudów erudycji, ale nie otwierając nawet w ogóle książki. Można się o nich dowiedzieć patrząc na rzeczy wielkie i bijące w oczy, takie jak ogrom kościołów gotyckich czy styl klasycznych dworów wiejskich. Nie trzeba długich i trudnych badań dla dowiedzenia się, że ziemianin nie jest opatem, choć dom jego nosi miano opactwa. Nie trzeba zawiłych rozumowań dla wywnioskowania,że teren zwany gromadzkim należał niegdyś do gromady. Różnice w poglądach nie tyczą więc samych faktów, lecz znaczenia tych faktów, a ocena tego znaczenia wiąże się z krytyczną oceną całego rozumienia dziejów."
(z przedmowy G. K. Chestertona)

źródło opisu: Wydawnictwo Fronda; Apostolicum, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Arednot | 2013-10-16

czytałem w wersji oryginalnej i uważam, że jest to najlepsza rzecz jaką kiedykolwiek napisano o historii Anglii. nie ma znaczenia brak tabel, pocztów i szczegółowej faktografii - Chesterton ma niewiarygodny dar błyskotliwego odnajdywania sedna spraw. pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego Anglią i kulturą angielską. ostrzegam - obrazoburcza.

Gabriel | 2012-01-18
Przeczytana: 09 września 2014

Poprzednia lektura: 22.01.2013 r.