Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu

978-83-7674-070-6
kary, system karania, kat
historyczna
Paulina

W wiekach dawnych system egzekwowania sprawiedliwości opierał się, w znacznej mierze, na urzędzie katowskim. Kat, przedstawiany najczęściej w ikonografii jako zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku, był tak naprawdę miejskim urzędnikiem, ważnym ogniwem w systemie prawnym dawnej Polski, nazywanym mistrzem sprawiedliwości. Kat był nie tylko egzekutorem wyroków, ale pełnił w mieście szereg innych funkcji związanych z czynnościami procesowymi, administracyjnymi czy sanitarnymi. Droga do urzędu katowskiego wiodła często przez... więzienie, gdyż katami nierzadko stawali się przestępcy, którym w zamian za urząd darowano karę śmierci.

Publikacja Szymona Wrzesińskiego uzupełnia lukę w opracowaniach poświęconych rzeczywistemu funkcjonowaniu urzędu kata na ziemiach polskich od XI do XVIII wieku i odsłania przy tym wiele nieznanych dotąd faktów. Kat staje się przy tym wyrazem świata, który przeminął - pełnego bólu, cierpienia, tragedii i wypaczenia istoty człowieczeństwa.

Szymon Wrzesiński, absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych (2002) oraz Wydziału Nauk Społecznych (2005) na Uniwersytecie Wrocławskim. Miłośnik historii społecznej, zarówno pod względem duchowym, jak i materialnym. Autor popularnonaukowych książek historycznych. Dotychczas ukazały się m.in. "Tajemnice rycerzy. Życie śląskich feudałów" (2008), "Pomniki bólu i śmierci. Zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich" (2009), "Inkwizycja na ziemiach polskich" (2009).

Isadora | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Potężny zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku. Mistrz sprawiedliwości. Główny aktor w spektaklu publicznych egzekucji - przez stulecia żyjący na marginesie społeczeństwa otoczony niesławą i pogardą, powszechnym lękiem i niechętnym szacunkiem ogółu. Dzisiaj postać kata budzi ponurą fascynację i porusza masową wyobraźnię, co niestety sprzyja także wypaczeniu jego wizerunku, narastaniu kolejnych warstw mitów i legend, które bardzo często mijają się z prawdą historyczną.

Intrygująca monografia Szymona Wrzesińskiego poświęcona katowskiemu urzędowi na ziemiach polskich obejmująca okres ponad siedmiuset lat jest publikacją jedyną w swoim rodzaju, fachową, rzetelną, przystępną i wyczerpującą. Prezentuje ona w niezwykle interesujący sposób specyfikę i wieloaspektowość katowskiego rzemiosła w szerokim kontekście historyczno - politycznym i społeczno - obyczajowym, jak również rozmaite sposoby egzekwowania prawa od XI do XVIII wieku.

Wrzesiński z wielką swadą omawia rolę, jaką pełnił kat w...

Yardash | 2014-05-10
Przeczytana: 09 maja 2014

Ciekawa pozycja dla pasjonatów historii społecznej i tematyki dawnego sądownictwa. Książka składa się z trzech rozdziałów - w pierwszym autor pisze o najstarszych zachowanych wzmiankach na temat katów, czym dokładnie się oni zajmowali (torturowanie i wymierzanie sprawiedliwości to wbrew pozorom nie jedyne ich zajęcie), gdzie mieszkali, jak ich werbowano i traktowano. Rozdział drugi opisuje wybrane sposoby wyciągania z więźniów mniej lub bardziej wiarygodnych zeznań, czyli jednym słowem - tortury. W trzecim natomiast zapoznajemy się z różnymi rodzajami kar wymierzanych skazańcom, nie tylko tymi śmiertelnymi. A to wszystko poparte licznymi cytatami i przykładami z dawnych dokumentów i kronik.
To co przemawia na niekorzyść książki to fakt licznych błędów edytorskich - w cytatach, które drukowane są kursywą, często brakuje polskich liter (i raczej nie wynika to ze specyfiki średniowiecznej pisowni naszego języka), gdzieniegdzie połykane są słowa (głównie przyimki), a w jednym miejscu...

Raven | 2015-12-25
herbal | 2015-07-29