Dudziak

Wspomnienia

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
malarstwo
vivien

Wśród nielicznych zabytków literatury pamiętnikarskiej z dziedziny sztuki "Wspomnienia" Wojciecha Kossaka wyróżniają się swymi walorami literackimi. Jeden z najbardziej znanych malarzy-batalistów, syn Juliusza i stryj Zofii Kossak-Szatkowskiej, okazał się znakomitym gawędziarzem, równie dobrze władającym piórem, jak pędzlem. Umie opowiadać o swym urozmaiconym życiu, o podróżach, spotkaniach...

Jeden z najbardziej znanych malarzy-batalistów, syn Juliusza i stryj Zofii Kossak-Szatkowskiej, okazał się znakomitym gawędziarzem, równie dobrze władającym piórem, jak pędzlem. Umie opowiadać o swym urozmaiconym życiu, o podróżach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

"Dobre jedzenie, piękne kobiety, rasowe konie, podobnie jak parady wojskowe czy egzotyczne podróże - wszystko to opisywał Kossak z pasją i temperamentem człowieka, którego życie nie zmęczyło goryczą ani żółcią krwi nie zatruło. I tak jak narzucał jako malarz... swe wyobrażenia historyczne, jako światowiec skupiał na sobie uwagę salonów, a jako mężczyzna zainteresowanie kobiet - tak też we »Wspomnieniach« zespolił te wszystkie elementy, tworząc z obrazu swego życia całość prawdziwie harmonijną".
(ze "Wstępu")

Obok tej barwnej biografii czytelnik znajdzie we "Wspomnieniach" wiele materiału do poznania epoki z przełomu XIX i XX stulecia, jej atmosfery, niepowtarzalnego klimatu duchowego, ludzi i wydarzeń.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Wspomnienia Wojciecha Kossaka pokazują, że gdyby nie był genialnym malarzem, mógłby zostać bardzo dobrym literatem. Bogaty obraz epoki.

AniK | 2011-12-06
Na półkach: Teraz czytam

Po lekturze Marii i Magdaleny siegnęłam po wszpomnienia ich ojca... Malarz - a świetne pióro! I ten klimat epoki. I ten fascynyjący mężczyzna..!:)

Ignac | 2018-01-28
Anna | 2016-11-27