Jan Matejko wszystkim znany

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Matejko, biografia
Kania1312

Biografia Jana Matejki to barwna opowieść o wielkim malarzu, patriocie, wybitnym pedagogu i niestrudzonym obrońcy zabytków Krakowa. Jan Alojzy przyszedł na świat jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci państwa Matejków, był chorowity i cierpiał na krótkowzroczność. ?Ludzie twierdzili kiedyś tutaj w Krakowie, że on żadnego nie ma talentu, że jako uczeń ze słabym wzrokiem nie będzie miał żadnej...

Jan Alojzy przyszedł na świat jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci państwa Matejków, był chorowity i cierpiał na krótkowzroczność. ?Ludzie twierdzili kiedyś tutaj w Krakowie, że on żadnego nie ma talentu, że jako uczeń ze słabym wzrokiem nie będzie miał żadnej przyszłości?, a ?owoczesna władza szkolna nawet radziła już wtedy ojcu Matejki, by swego syna nie kształcił w artystycznym zawodzie, gdyż z braku zdolności nic z niego nigdy nie będzie...? ? wspominał sekretarz artysty, Marian Gorzkowski.
A jednak jeszcze przed ukończeniem trzydziestu lat Jan Matejko zyskał międzynarodową sławę i uznanie, a krytyka francuska włączyła go do grona najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Jego wielką miłością była zawsze ojczyzna. Ukazując w swych pracach dawną wielkość Rzeczypospolitej i chwałę jej oręża, pragnął wskrzesić wiarę w jej odrodzenie, kształtować serca i umysły Polaków. Uznawany jest za jednego z najwyżej cenionych malarzy w historii sztuki polskiej, twórcę narodowej szkoły malarstwa historycznego. Pozostawił ogromną spuściznę artystyczną, obejmującą ponad trzysta dzieł olejnych: portretów, obrazów o treści historycznej, religijnej, alegorycznej, oraz kilkaset rysunków i szkiców.
Maria Szypowska, sięgając do licznych dokumentów i wspomnień, z czułością odmalowuje portret artysty i człowieka.

źródło opisu: http://www.dobre-ksiazki.com.pl/jan-matejko-wszyst...(?)

źródło okładki: http://www.dobre-ksiazki.com.pl/jan-matejko-wszyst...»

martenka199111 | 2019-10-02

Zbyt wiele cytatów, za mało komentarzy i słów samej autorki. Podane są suche daty i fakty, bez większego zagłębiania się w nie. Wg mnie powinno być jeszcze więcej ilustracji,żeby czytelnik mógł zobaczyć każde dzieło omówione w książce, a nie tylko wybrane.

Kasiek m | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Mecha_Kulturacja | 2016-04-28

Jan Matejko wszystkim znany Marii Szypowskiej odkrywa przed odbiorcą liczne fakty paradoksalnie pokazujące jego nie do końca „znany” obraz. Przede wszystkim Szypowska wskazuje na człowieka, jakim był ten wybitny malarz. Jej celem jest poruszenie czytelnika, chwycenie go za serce i temu podporządkowany jest wybór źródeł oraz charakter komentarzy. Nie zmienia to faktu, że całość działa dokładnie tak, jak zamierzyła autorka. Ta biografia w fascynujący i angażujący sposób zabiera odbiorcę w podróż do czasów Matejki, przedstawiając jego barwne życie.

Kania1312 | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Jan Matejko - wydaje nam się, że znamy go dobrze nawet bardzo dobrze. A jednak, to co bliskie, co nasze często znamy słabo. Tak jest i z osobą wielkiego Mistrza. Każdy zapewne zna, kim jest, co robił. Wielu też słyszało o burzliwym życiu rodzinnym. Potrafimy zapewne wymienić po parę obrazów, ale czy to nam daje pełen obraz danej osoby? No nie... Bo żeby zrozumieć, co złożyło się na sposób spostrzegania rzeczywistości przez Jana Matejko, należy sięgnąć w odległe czasy, kiedy to Jan Matejko był po prostu małym, chorobliwym Jaśkiem ze słabym wzrokiem i któremu nikt tak naprawdę nie wróżył kariery malarza. Jak był wychowywany ten Wielki Mistrz, co sprawiło że zaczął malować - o tym wszystkim dowiemy się z tej książki.
Książka rzeczywiście, jak już tutaj ktoś wspominał jest cytowaniem innych dzieł lub listów pisanych przez Mistrza do żony i przyjaciół. Większość tych listów zachowała się i dzięki nim możemy prześledzić z jakimi problemami spotykał się Jan Matejko, co go cieszyło, co...

Dominika | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

O matko. Dawno się tak nie zmęczyłam jakąś książką. Podczytywałam ją ponad miesiąc, a i tak przebrnęłam tylko przez połowę.
Zdecydowaną większość książki zajmują cytaty powyciągane z innych opracowań o Matejce, skumulowane niejednokrotnie po kilkanaście, jeden za drugim. Cytaty uzupełniają komentarze rodem z romansów albo nie najlepszych kryminałów. Najgorszy jest chyba jednak brak krytycyzmu źródeł i wybór takich cytatów, które potwierdzają tezy autorki (pozostałe są pomijane milczeniem, albo dyskredytowane). Do tego Szypowska wielokrotni wykazała się brakiem wiedzy historycznej (dokładniejsze informacje w artykule Henryka Słoczyńskiego "Matejko i galicyjska mafia" w Biuletynie Historii Sztuki z 1985 roku).
Odradzam.