Dziedzictwo I

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-06-02552-0

Dziedzictwo to saga rodzinna Kossaków, sięgająca czasów powstania styczniowego. Część pierwsza, pod tytułem "Juliusz i Zofia", wydana została w Londynie w 1956. Ukazuje rodzinę Kossaków jako bardzo ciepłą, pełną miłości, patriotyzmu i tradycji rodzinę.

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: zdjęcie autorskie.

Koronczarka | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 23 maja 2016

Kossakowie obfitowali w talenty malarskie i literackie i tak jak dla malarzy tego nazwiska ulubionym tematem były konie, tak dla literatek (tak się złożyło, że zdolności coś miały wspólnego z płcią i malarstwem trudnili się mężczyźni, a literaturą kobiety) takim tematem była rodzina. I dlatego śmiem twierdzić, że Kossakowie to rodzina najdokładniej w naszej literaturze przedstawiona. "Dziedzictwo" to fabularyzowana opowieść o rodzinie. Tom I opowiada o dziadkach ze strony matki Zofii Kossak, o małżeństwie Juliusza Kossaka, pobycie w Paryżu. Przez karty książki przewija się wiele znaczących postaci połowy XIX wieku. Ponieważ wszystko wskazuje, że za moment wybuchnie powstanie styczniowe, więc biegnę czytać następny tom.

Monika | 2013-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka mnie po prostu urzekła, nie widnie i dość nudno zaczynająca się opowieść po parunastu stronach rozwija się w pełni. Zawiera w sobie bardzo spójnie przestawiony opis życia dworskiego, mentalności społeczeństwa, sytuacji politycznej, w porównaniu z życiem paryskim i dolą emigrantów.

Małgorza | 2017-06-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane