Ronja, córka zbójnika

Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom
Wydawnictwo: Polityka
Ronja Rövardotter
Czytam

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników. Ulubiona lektura dzieci w każdym wieku i dorosłych.

źródło opisu: Polityka. Spółdzielnia Pracy, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tomasz | 2016-06-28
Przeczytana: 10 czerwca 2016

"Ronja..." to pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałem. Było to w II klasie podstawówki i rozpoczęło długą przygodę z fantastyką i jej różnymi odmianami.
Dzisiaj ta baśń nie porusza mnie jak w dzieciństwie. Wiadoma rzecz. Ale przyjemnie było powrócić na kilka godzin do tajemniczego i niesamowitego świata wymyślonego przez Astrid Lindgren.

anika | 2014-10-25

Czytelnicze powroty do lektur z dzieciństwa są fajne. Ja, pobudzona wspomnieniami, wróciłam do „Ronji, córki zbójnika” i odkryłam nowe smaczki, których jako małe dziecko nie zauważałam. Najbardziej zachwyciło mnie świeże, proste spojrzenie na życie – nikt tu nikogo nie czaruje, że nie ma problemów, nie ma śmierci, a życie musi układać się jak w bajce. Ważne żeby w tym naszym życiowym rozgardiaszu umieć dostrzec piękno chwili i drugiego człowieka obok siebie.

” – I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie – ciągnął Mattis. – A co mam robić, jak zabłądzę? – zapytała Ronja.- Odnaleźć właściwą ścieżkę. – Aha – powiedziała Ronja. – I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki. – A co mam zrobić, jeśli wpadnę do rzeki? – spytała Ronja. – Pływać.”

„Miała uważać, żeby nie wpaść do rzeki (…), dlatego ochoczo skakała po gładkich kamieniach przy samym uskoku wodnym, tam gdzie najbardziej huczało. Nie mogła przecież zapuszczać się w las i tam uważać, żeby nie wpaść do rzeki.”

” – Ja wsysam w siebie lato tak...

Basia | 2017-03-13

Jedna z piękniejszych książek jakie pamiętam z wczesnego dzieciństwa. Czytałam ją kilkukrotnie i za każdym razem byłam zachwycona :)

cyanide | 2011-12-28

Najulubieńsza pozycja z tych przeczytanych w czasach wczesnej podstawówki. Pamiętam treści tylko kilku książek wtedy przeczytanych, ale Ronja i Birk ciągle biegają po lasach moich wspomnień z dzieciństwa.
Mam nadzieję, że moje dzieci z równym zainteresowaniem będą czytać historię córki rozbójnika Mattisa. Sama zajrzę do niej jeszcze nie raz.

| 2013-11-12

Chcę znów być dzieckiem i biegać z Ronją po lasach, ukrywać się w jaskiniach i pić źródlaną wodę. Po prostu chcę. Muszę złapać taką wróżkę, która będzie w stanie spełnić moje życzenie

Chyba moja ulubiona pozycja wśród książek tej Autorki. Lindgren pisała ją, tkwiąc w wielkim mieście i tęskniąc za wiosną - dlatego przyroda, jej zamieranie zimą i budzenie się ze snu są w historii dzikiej Ronji tak istotne. Bo Ronja rozumie i zna dobrze las Mattisa, no i umie wykrzyczeć radosny, szalony zew wiosny! Pierwsza lektura, którą w całości przeczytałam maleńkiej córeczce - bo bardzo już chciałam choćby opowiedzieć jej o wiośnie. Polecam - dużym i małym!

Justyna Antoniewicz | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Mieszkają oni w starym zamku, ale spędzają czas razem po za zamkiem.
Moja ukochana książka często powracam do niej i czytam darzę wielkim sentymentem, pełna ciekawych przygód, ciepła, niesamowita po prostu piękna lektura, którą trzeba mieć i przeczytać.

Przeczytana: 06 lutego 2003

podstawówka- dzięki tej książce pokochałam czytanie książek a moja wyobraźnia zaczęła pracować na pełnych obrotach!

| 2015-08-07

Gdyby wynalazek polsko-czechosłowackiej kinematografii rysunkowej czasów PRLu, czyli Rumcajs, miał ze swą Hanką córkę, a chyba w którymśtam odcinku jakieś dziecko było, to właśnie byłaby Ronja. Dziewucha żywe srebro, ciekawa wszystkiego i pojmująca świat jako całość, człowiiek plus natura plus nadnaturalne. Świtna okazja do zaabawy dla każdego dziecka i nie tylko.

Domino76 | 2010-03-25
Przeczytana: 25 marca 2010

Astrid Lindgren w najwyższej formie - jedna z moich ukochanych książek z późnego dzieciństwa :). Trochę zabawna, trochę smutna, a przede wszystkim bardzo mądra opowieść o dorastaniu. Dorastaniu do własnego zdania, do odpowiedzialności, do zdolności wybaczenia. A przy tym jedna z piękniejszych książek o miłości :).

Pszczoły, jeziora, spotkania – Literacki Horoskop LC na środek lata

Witajcie! Dziękujemy Wam za przemiłe przyjęcie naszych wróżb z zeszłego tygodnia. Mamy nadzieję, że te również przypadną Wam do gustu. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.