Ronja, córka zbójnika

Okładka książki Ronja, córka zbójnika Astrid Lindgren
Okładka książki Ronja, córka zbójnika
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Ekranizacje: Ronja, córka zbójnika (2024) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Nasza Księgarnia
2020-01-01
2020-01-01
Anna Węgleńska
Ekranizacje:
Ronja, córka zbójnika (2024)

Przyjemna fabuła, ale zakończenie bardzo przewidywalne. Książka o relacjach międzyludzkich wplecionych w przygody bohaterów - zbójców i ich dzieci.

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa. Nie wszystko pamiętam, ale zdecydowanie pamiętam magię, zaczarowany las, siłę przyjaźni i ducha przygody. Oraz wypieki na twarzy i ukradkowe czytanie pod kołdrą z latarką. Fantastyczne wspomnienia!

Do książek tej autorki będę zawsze wracać.
Nie tylko dla dzieci.
Perełka.

Do książek tej autorki będę zawsze wracać.
Nie tylko dla dzieci.
Perełka.

Super książka o przyjaźni bez granic

Super książka o przyjaźni bez granic

Uwielbiam opowieści snute przez Astrid Lindgren, każda z nich jest ponadczasowa i pełna kreatywnych przygód. Lindgren cechowała się posiadaniem wielkiej mocy, była geniuszem opowieści dla najmłodszych. Jej książki niejednokrotnie potrafiły rozświetlić nawet najmniej przyjemne chwile. Gdy teraz do nich wracam (a niektóre, jak powyższy tytuł, czytam po raz pierwszy) bawię się niezwykle dobrze, odkrywając jeszcze większe pokłady wyobraźni w sobie.

„Ronja, córka zbójnika” to książka zawierająca wiele uniwersalnych, życiowych prawd. Momentami jest to naiwna historia i wręcz niemożliwa do uwierzenia, ale kreacja głównych bohaterów czy cały świat jest tak sprytnie napisany, że w każdej chwili chce się w niego zanurzyć. W powieści czytelnik nie uświadczy zbędnego moralizatorstwa czy danej narzuconej postawy przez autorkę, a wręcz zostanie zachęcony, by dalej wierzyć w te najmniej możliwe do zrealizowania marzenia. Astrid Lindgren potrafi czarować słowem, stworzonym światem i tak dziwnymi (jak na obecne czasy) przemyśleniami, że niejednokrotnie zmusza do przemyśleń i zwyczajnego odczuwania przyjemnych odczuć podczas lektury. Powieści można wiele zarzucić, wszak niektóre fragmenty są wręcz zbyt brutalne dla grupy docelowej, niektóre obrazki zbyt barwne i brzydkie w porównaniu do tego, co oferuje wyobraźnia, ale nadal powieść tę czyta się przyjemnie, szybko i miło jest powracać do tego typu literatury. Zachęca ona, by sięgnąć po kolejne książki z dorobku Lindgren i mam nadzieję, że niedługo ponownie się zanurzę w twórczość tej pisarki. Polecam serdecznie.

Opowieści Astrid Lindgren mają wielką, ponadczasową moc, ponieważ kryją w sobie uniwersalne prawdy i uciekają od stereotypów. Jakim trzeba być super mędrcem, by stworzyć książki dla tak wymagającego i szybko nudzącego się czytelnika jak mały człowieczek, a te książki cieszą małych czytelników i świetnie dają radę już od ponad dobrych 70 lat. Nie ma tam nudziarstwa, nie ma moralizatorstwa i tzw. "trucia". "Ronję" dorwałam w swoje zachłanne ręce pożeracza książek gdy miałam 9 lat. A że wcześniej autorka porwała mnie totalnie serią o Pippi, a i "Dzieci z Bullerbyn", czy "Rasmusa i włóczęgę" pokochałam", to i teraz nie trzeba było mnie specjalnie zachęcać. Ależ to była przygoda.... Razem z Ronją i Birkiem skakałam przez przepaście, uciekałam przed wietrzydłami i śmiałam się z pociesznych pupiszonków. Byłam leśnym dzieckiem, a przecież cały czas w bloku, na 7. piętrze... Taka to moc książek Astrid Lindgren.

Uwielbiamy z córką wszystkie bohaterki Astrid Lindgren. Cieszę się, że autorka opowiada historie dziewczynek i że przedstawia je tak, jak powinno się małej dziewczynce (i małym chłopcom oczywiście też) przedstawiać dziewczynkę/kobietę. Ronja jest odważna i zaradna. Ma swoje zdanie, przekonania i potrafi je obronić. Szanuje i kocha rodzinę, naturę i zwierzęta. Przeżywa niesamowite przygody wśród Pupiszonków, Wietrzydeł i innych leśnych stworów. My polecamy tę książkę z całego serca. Czyta się przyjemnie.

Jestem oczarowana Pupiszonkami 😊

Jestem oczarowana Pupiszonkami 😊

Mam do tej książki tak emocjonalny stosunek, że mogę tylko napisać, że jest najwspanialsza:) W moich oczach jest dowodem geniuszu autorki - podoba mi się w niej wszystko, bohaterowie, przygody, przyroda, wątek psychologiczny (relacja rodzic, a zwłaszcza ojciec-dziecko),magiczne akcenty (leśne stworki),oraz to co najważniejsze - że dziecko, zarówno bohaterowie, jak i dziecięcy czytelni, są w niej potraktowani z szacunkiem, ich głos wybrzmiewa jako pełnowartościowy, a nie taki, któremu coś trzeba na siłę tłumaczyć lub prawić morały.

Przepiękna historia, wspaniałe opisy przyrody i lasu.

Przepiękna historia, wspaniałe opisy przyrody i lasu.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa