Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?

Okładka książki Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj? Markus Majaluoma
Okładka książki Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?
Markus Majaluoma Wydawnictwo: Bona Cykl: Tato... (tom 4) literatura dziecięca
34 str. 34 min.
literatura dziecięca
Tato... (tom 4)
Isä, koska joulupukki tulee?
Bona
2011-11-16
2011-11-16
34 min.
Iwona Kiuru
św. mikołaj ilustrowane dla dzieci

Mój ulubiony odcinek perypetii rodziny Różyczków. Fragment gdzie pojawia się grog, a potem kilku Mikołajów to motyw, który często przytaczam na spotkaniach ze znajomymi. Do poczytania/ pooglądania dla młodszych i dorosłych.

Nie znajdziecie tutaj czaru i magii świąt, ale samo życie. Trójka rodzeństwa - Olaf, Konstanty i Anna Maria nie mogą doczekać się świąt i wizyty Mikołaja. Już od jesieni zaczynają się niecierpliwić. Ich tata to człowiek urobiony po łokcie, prowadzi dom i opiekuje się maluchami. Cierpliwie odpowiada dzieciom na wciąż to samo pytanie. Aż wreszcie nadszedł ten dzień - Boże Narodzenie. Mali Różyczkowie są podekscytowani, a tata... Tata stara się zapanować nad świątecznym rozgardiaszem i jednocześnie nad dziećmi. Ma ręce pełne roboty przed uroczystą kolację. Na domiar złego, dostaje telefon od Świętego Mikołaja, który informuje go, że z powodu śnieżycy, najprawdopodobniej nie dotrze do Różyczków. Paweł Różyczko bierze sprawy w swoje ręce. Wtajemnicza w swój plan sąsiada, pana Rurkę, ale nie wszystko idzie zgodnie z założeniami...
Czy w tym roku dzieci dostaną prezenty...?

Nieco inna niż wszystkie opowieść, okraszona humorystycznymi ilustracjami. Książka oryginalnie została wydana w języku fińskim, stąd też znajdziemy w niej elementy tradycji odbiegających od naszych takie jak chociażby potrawy wigilijne i trunki różniące się od tych nam znanych. Ale dzieci są takie same, bo pomimo ojcowskich zmagań w kuchni, rodzeństwo Różyczko marzy o frytkach z ketchupem. Bardzo podoba mi się "wielofunkcyjność" Pawła, dla którego nie istnieje podział na męskie i żeńskie zajęcia: grabi liście, robi pranie, szykuje wigilijne potrawy. Mamę dzieci poznajemy dopiero na ostatniej stronie książki, kiedy to po powrocie z zagranicznej konferencji, znajduje swoje dzieci w towarzystwie trzech Mikołajów.

Jeśli szukacie czegoś nowego, oryginalnego, pozbawionego świątecznego lukru, ta książka jest dla Was.

Kto już usłyszał w tym roku pytanie "Kiedy przyjdzie święty Mikołaj?". Ja już! Jeśli Twoje dziecko także nie może się już doczekać świąt, to mam książkę, z którą na pewno czeka się przyjemniej i weselej. Oto wznowienie świątecznego tytułu z fińskiej serii o zwariowanej rodzinie Różyczków, czyli "Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?".

Jest wczesna jesień, kiedy dzieci pana Różyczko pytają: "Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?". I bynajmniej nie jest to nieśmiałe zapytanie, żartobliwe czy zadane mimochodem. Olaf, Konstanty i Anna Maria pytają na poważnie. Tak poważnie, że aż marszczą im się czoła. Od tego momentu pytanie o Mikołaja będzie padać co kilka dni, a cierpliwość taty zostanie wystawiona na próbę.

W końcu jest Wigilia. Trwają przygotowania, tata szykuje świąteczne dania, a dzieci pakują dla niego prezent. Jaki? Naprawdę zwyczajny, nic wielkiego. To tylko stary, wahadłowy zegar z salonu. W tym samym czasie dzwoni telefon. To święty Mikołaj! Ale nie ma dobrych wiadomości - jest mocno zapracowany i nie zdąży odwiedzić Różyczków. Co teraz? Tata wpada na genialny pomysł. Zaprosi na kolację sąsiada, pana Rurka, i pożyczy od niego strój świętego Mikołaja. Problem jednak w tym, że zarówno tata, jak i pan Rurek, chcą być Mikołajem. No więc Mikołajów będzie dwóch. A nawet trzech. Bo jednak ten prawdziwy również się zjawi. I jak to zazwyczaj u Różyczków bywa, mama też dotrze w ostatniej chwili.

Uwielbiam, jak Markus Majaluoma żartuje z sytuacji, które niejednego rodzica wyprowadzają z równowagi. Mistrzowsko operuje absurdem i komizmem, które czasem problematycznej codzienności dodają luzu i humoru.

I te ilustracje! Popatrz tylko na szelmowskie uśmiechy trójki rodzeństwa i na upoconego tatę w kuchni z rybą wystającą z fartucha. Spójrz na pana Rurka, gdy cieszy się na myśl o przebraniu się za Mikołaja. I na szczegóły: krowę całująca renifera, dziurawe skarpety Mikołaja, skrzaty drzemiące w saniach.

W tej szalonej historii jest też miejsce na rodzinne ciepło i bliskość. Zwróć uwagę, że żaden z Mikołajów nie przychodzi z prezentami. To nie na nie dzieci czekały. A na wspólne wygłupy, muzykowanie, tańce i przejażdżkę na reniferze.

To kto czeka na Mikołaja?

Jest wczesna jesień, kiedy dzieci pana...

Bardzo śmieszna historia o trójce małych brzdąców i ich tacie, w sam raz dla 4-8-latków. Uśmiałem się szczerze z moimi synkami :D

Seria książeczek o tacie i jego pociechach jest niesamowicie zabawna. Ilustracje autora urzekają. Dzieci wyjątkowo płodne w pomysły i tata wyjątkowo ciągle nie zmęczony po pracy i chętny do zabaw z dzieciaczkami. Idylliczna sielanka:)

Ciekawa i wesoła historia z życia rodzinki Różyczków. Olaf, Konstanty i Anna Maria nie mogli doczekać się Świętego Mikołaja. Przez cały czas zamęczali swojego tatę pytaniami, kiedy nastąpi ten szczęśliwy dzień. Odliczali dni i nocki, dostali w prezencie od taty kalendarze adwentowe, a czas wciąż im się dłużył. W końcu nadszedł 24 grudzień. To dziś miał się pojawić Mikołaj z prezentami. Miała być kolacja wigilijna i zabawa. Ale jeden telefon zburzył cały porządek dnia. Gdyż Mikołaj oznajmił, że nie dotrze do domku Różyczków, z powodu śnieżycy. Co więc zrobi tatuś maluchów? O tym dowiecie się czytając książkę :P

Może zaczniemy od tego, że książka jest bardzo ładnie wydana. Ma twardą okładkę i śliskie kartki. A treść? Jest jeszcze lepsza! Ta wciągająca i jednocześnie bardzo zabawna historia na pewno spodoba się każdemu dziecku. Alicja słuchała całej w wielkim skupieniu, a gdy skończyłam, poprosiła o przeczytanie jej raz jeszcze. Książeczka jest ciekawa, pełna kolorowych i wesołych ilustracji, które przyciągają uwagę maluchów, a opowiadanie jest na tyle krótkie, że nie zmęczy małego słuchacza. Przy tej książeczce nie sposób jest też się nudzić. Same czytając ją po raz pierwszy ciekawe byłyśmy co wydarzy się dalej. Jest zaskakująca i wciągająca. To nietypowa świąteczna opowieść dzięki, której my również zaczęliśmy odliczać dni do świąt. Gorąco polecamy!

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Książki dla dzieci
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Tato, kiedy przyjdzie święty Mikołaj?