Pensjonat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bed and Breakfast
rodzina, relacje, spotkanie, święta
Lady_B

Bestsellerowa książka Lois Battle to zabawna opowieść o rodzinie i relacjach między bliskimi ludźmi. To także pełna ciepła historia, do której chętnie powraca się przez cały rok. W rodzinnym domu spotykają się cztery kobiety – Josie Tatternall i jej dojrzałe córki, Cam, Evie i Lila. Łączy je burzliwa więź, pełna skrajnych uczuć i cichych pretensji. Po latach postanawiają naprawić błędy z przeszłości, lecz czy uda im się tym razem? Czy zasiądą radośnie przy świątecznym stole?

"Dobrze napisana, dowcipna i pełna czułości opowieść."
Kirkus Reviews

"Rodzaj książki, którą chce się wziąć na ganek … i usiąść ze szklanką mrożonej herbaty u boku."
Houston Chronicle

"Jeśli znajdzie się kobieta powyżej czterdziestki, która nie rozpozna siebie choć w jednej z bohaterek… zjem wówczas pączek magnolii."
The Dallas Morning News

"W tym rodzinnym dramacie nie występują wielcy bohaterowie, nie ma w nim też czarnych charakterów – są zwyczajni krewni, których autorka tworzy z sympatią i błyskotliwym poczuciem humoru."
Booklist

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...»

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

W rodzinie

Książka Lois Battle pt. „Pensjonat” już samą okładką zapowiada bożonarodzeniową atmosferę, związaną z ciepłem, radością i przebywaniem z bliskimi. Josie Tatternal, matka trzech córek - Camilli, Evie i Lilii prowadzi mały pensjonat. Nie jest on zbyt popularny, ale z pewnością jest jednym z tych, w których panuje domowy klimat.

Josie nie jest zbyt blisko ze swoimi córkami - kontakty zepsuła śmierć Niedźwiedzia – ojca dziewczyn. Czas mija, a każda z kobiet układa sobie życie w innym miejscu, oddalają się od siebie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Pomimo tych wszystkich niewyjaśnionych spraw, Josie prowadzi życie towarzyskie, nie zamknęła się sama w domu ze swoimi problemami. Spotyka się regularnie z grupą przyjaciółek.

Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia znajome Josie spotykają się w pensjonacie, aby zagrać w brydża. Świąteczny nastrój zakłóca nagłe zasłabnięcie Peatsy - jednej z przyjaciółek. Zostaje wezwana karetka. Kobieta trafia do szpitala z atakiem serca, a w tym czasie inna, dalsza znajoma Josie umiera na raka. Te wydarzenia skłaniają kobietę do przemyśleń na temat swojego życia. Zaczyna planować wspólne święta w towarzystwie córek. Cały plan jest na tyle doskonały, że faktycznie udaje się go dopiąć na ostatni guzik …. ale, czy oby na pewno?

Książka jest bardzo ciepła i niesamowicie sympatyczna. Okres przedświątecznych przygotowań napełnia serce optymizmem, wiarą w dobro i w rodzinę. Autorka potrafiła zbudować i podtrzymać klimat swojej opowieści, tworząc bardzo wyraźne postacie. Każda z nich jest inna, a jednak do każdej można poczuć choćby odrobinę sympatii. Fabuła niby prosta, a jednak bardzo wciągająca poprzez to, że jest niebywale prawdziwa.

„Pensjonat” to opowieść o rodzinie. Dla każdego, kto rodzinę ma, albo chciałby mieć. To opowieść dla matek i córek, dla młodszych i tych nieco starszych. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego czytelnika i wcale nie trzeba czekać do kolejnych świat, aby tę książkę przeczytać … jej ciepło i magia otulą każdego, kto po nią sięgnie.

Iwona Zaczek

denudatio_pulpae | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Opis z okładki głosi:
"Bestsellerowa książka Lois Battle to zabawna opowieść o rodzinie i relacjach między bliskimi ludźmi. To także pełna ciepła historia, do której chętnie powraca się przez cały rok."

Zabawna opowieść? Dla mnie zupełnie nie, może mam dziwne poczucie humoru, ale chyba ani razu się nie uśmiechnęłam podczas czytania.
Pełna ciepła historia? Moim zdaniem jest w niej tyle jadu, że aż się wylewa ze stron i można by obdarować kilka kąsających gadów.
Chętnie się do niej powraca przez cały rok? O nie! Nie ma takiej opcji. Przemęczyłam się z nią raz, nigdy więcej!

Nie mogę dokładnie opisać co mi się nie podobało nie zdradzając przy tym fabuły, więc powiem tylko, że jeżeli to miała być zwyczajna rodzina i standardowe jej problemy, to moja (chociaż też nie idealna) jest chyba niezwykła.

Po lekturze doszłam do wniosku, że jeżeli oczekuję trochę magii i klimatu świątecznego to muszę jednak zacząć szukać na półkach z ckliwymi romansidłami. Tam przynajmniej wiadomo czego się...

W rodzinnym domu spotykają się cztery kobiety – Josie Tatternall i jej dojrzałe córki, Cam, Evie i Lila. Łączy je burzliwa więź, pełna skrajnych uczuć i pretensji po za tym relacje ich nie są najlepsze, nic ich nie łączy.
Tytułowy "Pensjonat" to przemiły, przytulny dom, z ciepłym kominkiem..magię świąteczną wprowadza i atmosferę świąteczną ta książka.
Historia urzekająca, łapie za serce mnie okładka magiczna, bardzo świąteczna przypomina o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
Czy rodzina zasiądzie przy jednym, świątecznym stole...wspaniale napisana opowieść, dowcipna..pełna ciepła, emocji i wzruszeń, które dostarczyła mi ta książka.
Sama autorka Lois Battle stworzyła klimat świąteczny, zapachniało mi świętami.
W dobrym stylu napisała, przyjemną, dobrą i mądrą lekturę.
Czytałam z zainteresowaniem książkę wchłonęłam ją szybko zaskakująca fabuła, świetna, wartka akcja i trzymała mnie w napięciu ciągle.
Jestem zadowolona z tej książki, bardzo dobrze mi się ją czytało,...

Piękna świąterczna szata graficzna i ten zachęcający do przeczytania opis z okładki, że niby to "zabawna opowieść o rodzinie i relacjach między bliskimi ludźmi. To także pełna ciepła historia, do której chętnie powraca się przez cały rok."
Spodziewacie się zatem czytelniczej magii świąt, a tu się okazuje, iż zrobiono was w wielkie BAMBUKO.

Ta ksiażka ani nie jest zabawna, ani tym bardziej ciepła. Ocieka jadem w takiej ilości, że prędzej można by tę historię określić jako opowieść o rodzinnych zawiściach, kłamstewkach, egoiźmie i kłótniach. Święta są gdzieś tam w tle, ale nikomu nie życzę takich świąt. Jednym słowem jeśli ktoś liczy na ciepłą wigilijną opowieść z humorem, to się srodze rozczaruje.

kasandra_85 | 2011-12-09
Przeczytana: grudzień 2011

żyraffka | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Jestem mile zaskoczona "Pensjonatem" Lois Battle. Jest to ciepła, przyjemna i bardzo wciągająca opowieść o losach rodziny Tatternallów, w sam raz na zimowy, świąteczny wieczór. Bohaterzy książki są zwyczajnymi, niewyidealizowanymi ludźmi, z którymi każdy czytelnik może się utożsamić. Powieść posiada elementy humorystyczne, które jak dla mnie dodają jej uroku.
Myślę, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Polecam :)

rajdowagaba | 2018-04-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Całkiem sympatyczna opowiastka, oddająca specyficzny klimat południa Stanów Zjednoczonych. Poznajemy rodzinne sekrety i żale Pani Tatternall oraz jej trzech córek,cała czwórka początkowo zdaje się robić dobrą minę do złej gry podczas gdy "rany z przeszłości" ciągle dają o sobie znać. Wszystkie próbują poradzić sobie z rozczarowaniem i dawno zawiedzionymi nadziejami, gdy po raz pierwszy od dziesięciu lat spędzają wspólnie Boże Narodzenie, tłumionych emocji nie da się już powstrzymywać. To historia o uczuciach, poczuciu własnej wartości, emocjach i o tym, że każde nieporozumienie można wyjaśnić i przebaczyć. To pachnąca choinką i czekoladą magia świąt, która pozwala naprawiać dawno nadszarpnięte więzy, przebaczać dawne urazy i pozwala odnaleźć szczęście.

Paula | 2012-05-03
Przeczytana: 02 maja 2012

Lubię takie historie, w których jest dużo emocji i ciepła. Do tego miejscami jest zabawnie, a miejscami nostalgicznie. A największą zaletą tej książki jest dla mnie po prostu zwyczajność.

alokazja | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Okładka wprowadziła mnie w błąd. Spodziewałam się, że będzie to słodka baja, bez żadnych głębszych rozważań. Ale nie do końca tak było. Owszem, baja, ale może nie aż tak słodka. Historia matki i trzech córek. I każda z nich inaczej widzi to, co działo się w rodzinie. Jedna do drugiej ma żal, bo każda wie lepiej jak oceniać zdarzenia czy ludzi, a przecież żadna nie ma całościowego oglądu sprawy. Kaprys matki, żeby spędzić razem święta powoduje, że wybuchają dawne urazy, ale też kilka spraw ulega wyjaśnieniu i przewartościowaniu.

Anna-mojeksiążki | 2011-12-06
Przeczytana: grudzień 2011

Ostatnio wpadła mi w ręce książka w pięknej, świątecznej, klimatycznej okładce – kominek z płonącym drzewem, fotel, świąteczne ozdoby.
Lubię, kiedy książka pasuje mi do okresu, w którym ją czytam i tak „Pensjonat” wprowadził mnie w magiczny czas Bożego Narodzenia.

"Pensjonat" to piękna opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, chwilami smutna, refleksyjna, ale bardzo prawdziwa. Tytułowy pensjonat prowadzi Josie Tatternal, matka trzech córek, Camilli, Evie i Lilii. Relacje pomiędzy matką a córkami do bliskich nie należą. Każda żyje swoim życiem, każda jest inna. Dzielą je zadawnione, nie do końca wyjaśnione sprawy, które oddaliły je od siebie.

Josie regularnie spotyka się na wieczorkach z przyjaciółkami. Podczas jednego z takich spotkań jej koleżanka Peatsy, trafia do szpitala z podejrzeniem ataku serca, a inna umiera na raka, wówczas Josie zaczyna myśleć o swoich córkach. Zaczyna myśleć o swoim życiu, o priorytetach i postanawia urządzić „staromodną” wigilię u siebie i zaprosić...

Tofee | 2013-12-05

Mam ochotę wracać do tej pozycji przy każdym Bożym Narodzeniu. Książka jest ciepła, pełna klimatu a jednocześnie zwyczajna jakby opisywała sąsiadów w domu obok ...

Historia o kobietach ... o marzeniach ... o spełnieniu ... o miłości ... o żalu i pogodzeniu się z losem. O przepięknej duszy i sile. Wzrusza, nastraja, porusza ... jest o czymś prostym i jednocześnie bardzo skomplikowanym. Pozostawia nas w magicznym duchu BN, każdego roku mam ochotę przejść przez tą historię na nowo.