Michelle Obama. Biografia

Bellona
2009-01-01
2009-01-01
Zofia Szachnowska-Olesiejuk
michelle obama usa stany zjednoczone barack obama

Okładka książki Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak Manuela Gretkowska, Patrycja Pustkowiak
Trudno z miłoś... Manuela Gretkowska,...
Okładka książki Ryszard Szurkowski. Wyścig Ryszard Szurkowski, Kamil Wolnicki, Krzysztof Wyrzykowski
Ryszard Szurko... Ryszard Szurkowski,...
Okładka książki Freddie Mercury i ja Jim Hutton, Tim Wapshott
Freddie Mercur... Jim Hutton, Tim Wap...

Książka pisana pod potrzeby kampani prezydenckiej. Sama bohaterka to osoba pracująca w branży pijaru. cała opowieść zgodnie z kanonem pasuje do tzw. amerykańskiego snu. Ciemne punkty odpowiednio dobrane by nie raziły.

Pierwsza wydana w Polsce biografia Michelle Obamy. Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, nazywa ją "szefową" (the Boss).
Liza Mundy przedstawia pełny i wymykający się jednoznacznym ocenom wizerunek Michelle. "Dąży z determinacją do celu, jest superambitną osobą, dzielącą z mężem wizję wielkiej zmiany społecznej. Jak dla mnie zbyt wiele historii w tej ksiązce a za malo faktów z życia codziennego. Zbyt wiele się o the Boss nie dowiemy więcej chistori niż normalnego codziennego życia.

Książka warta przeczytania.W trafny sposób nakreśla ciężki okres w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, kiedy to istnieał pocział na białych i czarnych (kolorowych).W tym wszystkim odnalazła sie Michelle.Jej siła charakteru, pracowitość i wytrwałość doprowadziły ją do miejsca, w którym obecnie się znajduje.

2030

Biografia tylko dlatego napisana że wypada by powstała publikacja o Pierwszej Damie. Książka co prawda powstawała w przeddzień wyborów z 2008 r, więc nie odkrywa sekretów bycia panią prezydentową.
Mamy poprawny wizerunek żony polityka, dość ciekawy opis prawniczej kariery i gałąź prawa, w której się specjalizuje.
Najbardziej rzetelnie przedstawione jest dzieciństwo i okres dorastania Michelle. Miała kochającą rodzinę, opiekuńczego starszego brata, dorastała w zmieniającym się otoczeniu, była świadkiem awansu społecznego Afroamerykanów, zresztą na rzecz murzyńskiej klasy średniej działała już od szkoły średniej. Autorka śledzi proces dojrzewania do roli żony polityka, aktywnie wspierającej męża w wyścigu do fotela senatorskiego, a potem prezydenckiego.
Ogólnie nijaka laurka "na cześć" jedynie nakreślająca powierzchowny portret tej wpływowej obecnie kobiety. Jedynym atutem jest przedstawienie bardziej kontrowersyjnych wypowiedzi Michelle czy początkowych wpadek w kontaktach z mediami oraz sposobu radzenia sobie bohaterki, ale i jej męża, z nieprzychylną jej prasą.

Najbardziej rzetelnie przedstawione jest dzieciństwo i...

Barack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, nazywa ją „szefową”.
Michelle Obama, pierwsza dama Ameryki- kim jest? Podczas kampanii wyborczej budziła kontrowersje, ponieważ- tak jak w wielu współczesnych amerykańskich związkach typu „dwie kariery plus dwoje dzieci”- stosunki pomiędzy nią a mężem bywały napięte, a on sam prosił ją niejednokrotnie o wsparcie w swojej wspinaczce w hierarchii politycznej. Czy Michelle istotnie może uchodzić za „nową Jackie Kennedy”? Jest piękna, na co dzień ciepła- miewa jednak cięty język. Jest otwarta i wrażliwa na potrzeby innych- lecz i wymagająca. Córka pracownika fizycznego i typowej „housewife”, pochodzi z South Side, uboższej dzielnicy Chicago, lecz dzięki wybitnej inteligencji, ambicji i samozaparciu ukończyła Princeton, a potem (podobnie jak Barack) prestiżową Harvard Law School. Została wziętym radcą prawnym, lecz wolała zajmować się szkoleniem liderów grup społecznych. Ma nowoczesny gust, lecz z upodobaniem ogląda w TV powtórki klasycznych seriali. Jeszcze jakiś czas temu ubierała się luzacko i sportowo, dziś „Vogue” zalicza ją do najlepiej ubranych kobiet świata.- Nasze życie i życie moich rodziców to spełnienie Amerykańskiego Snu- powiedziała w sierpniu 2008 roku na konferencji Partii Demokratycznej.
W jej pierwszej biografii wydanej w Polsce Liza Mundy przedstawia pełny i wymykający się jednoznacznym ocenom wizerunek Michelle. „Dąży z determinacją do celu, jest superambitną osobą, dzielącą z mężem wizję wielkiej zmiany społecznej i skłonną do poświęceń w imię urzeczywistnienia tej wizji”- mówi autorka.

Mówiąc krotko w dniu swych narodzin Michelle LaVaughn miała już za sobą cały bagaż doświadczeń. Jej przodkowie przeżyli, a zarazem ukształtowali wielopokoleniową historię walki z prześladowaniami. Przebyli podróż od niewolnictwa do wyzwolenia, opuścili swój dom w poszukiwaniu lepszego jutra, znajdując- zamiast ziemi obiecanej- jedynie ziemię niedotrzymanych obietnic. Potrafili jednak stworzyć tę ziemię na nowo, by wreszcie móc nazwać ją domem. Wraz z przyjściem na świat Michelle stała się jakby wcieleniem tego, co sprzeczne: dyskryminacji i możliwości, przeciwności losu i walki, bierności i działania; wcieleniem wszystkiego, co składa się na historię czarnoskórych w Ameryce. Na historię Ameryki w ogóle. Dorastając brała udział w ewolucji swego narodu. A gdy już dorosła, włączyła się w proces kształtowania tej ewolucji. Jej historia to prawdziwa amerykańska opowieść, którą- jak sama zauważa- opowiada się zbyt rzadko.

Michelle LaVaughn Robinson urodziła się 17 stycznia 1964 roku w Chicago w stanie Illinois w USA. Jej ojcem był Fraser Robinson (1935–1991),natomiast matką jest Marian Shields Robinson, sekretarka (urodzona w 1937 roku). Michelle Obama ma również brata. Jest nim Craig Robinson (urodzony w 1962 roku),trener męskiej drużyny koszykarskiej na Uniwersytecie w Oregonie. Michelle dorastała w Chicago, mieszkając tam i ucząc się w pobliskiej szkole. W przeciwieństwie do przyszłego męża (rodzice Baracka Obamy rozwiedli się, gdy ten miał trzy lata),wychowywała się przy obojgu rodzicach.
W 1977 roku rozpoczęła naukę w prestiżowej szkole średniej Whitney Young High School, znanej jako Whitney Young. Uczyła się w klasie o profilu prawniczym, ponieważ z prawem wiązała swoją przyszłość. Była tam koleżanką Santiny Jackson, córki Jesse Jacksona, działacza Partii Demokratycznej. Szkołę średnią ukończyła w 1981 roku.
Wkrótce potem Michelle Robinson rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Princeton na wydziale socjologii. Uczelnię ukończyła z wyróżnieniem (cum laude) oraz tytułem licencjata (polski odpowiednik amerykańskiego Bachelor of Art) w 1985 roku. Na koniec edukacji tamże napisała pracę pt. Princeton-Educated Blacks and the Black Community. Dzięki temu uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, kończąc edukację na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda (University Law Harvard) w 1988.
Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w kancelarii Sidley Austin w Chicago, specjalizując się w sprawach własności intelektualnej. Tam poznała Baracka Obamę, który z początku był jej podwładnym. Michelle LaVaughn Robinson i Barack Obama wzięli ślub 3 października 1992 roku.
Michelle Obama ma z mężem dwie córki. Są to Malia Ann Obama (urodzona w 1998) i Natasha Obama, zwana Sasha (urodzona w 2001).

Uderzające w dotychczasowej historii Michelle Robinson Obama jest to, jak bardzo życie tej „małej dziewczynki z South Side” odzwierciedla losy jej kraju. Ktoś słusznie zauważył, że dzieje Michelle Robinson Obama są namacalnym dowodem na ostateczne zwycięstwo amerykańskiego ruchu na rzecz praw obywatelskich. Dlatego czymś niezwykłym jest prześledzenie trajektorii losów jej życia- od niechętnej akceptacji przez chicagowski Souyh Shore, poprzez przypominający pole bitwy świat amerykańskiej edukacji lat osiemdziesiątych, aż do otwartych na oścież drzwi do najbardziej pożądanego domu świata.

Kalendarium:
Michelle LaVaughn Robinson Obama. Ur. 17 stycznia 1964 r. w Chicago w stanie Illinois. Pierwszy człon nazwiska odziedziczyła po swojej babci od strony ojca. (Robinsonowie szczególnie dbali o tradycję, dlatego też nadawali swoim dzieciom imiona przodków, by jeszcze bardziej podkreślić więzy krwi oraz poczucie wspólnoty).
Barack Hussein Obama II ur. 4 sierpnia 1961 w Honolulu na Hawajach.
Michelle LaVaughn Robinson i Barack Hussein Obama II wzięli ślub 3 października 1992r.
Dzieci:
Malia Ann Obama- urodzona 4 lipca 1998r.
Natasha Obama, zwana Sasha- urodzona 10 czerwca 2001r.

Ciekawa jedynie dlatego, że opowiada o znanej kobiecie:)

Ciekawa jedynie dlatego, że opowiada o znanej kobiecie:)

• 52 ksiązki 2014 LC
  • Biografie / autobiografie / wspomnienia / dzienniki