Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze

Wydawnictwo: Plac Wolności
Kuba_Witek

Więcej informacji na www.kubawitek.com Spędzamy wiele godzin w pracy, ciągle wśród ludzi, tych w realnym świecie i tych w wirtualnym. Często mamy ochotę na ucieczkę. Podróż w nieznane. Nieczęsto możemy sobie na nią pozwolić. Ja wybrałem Islandię jako cel mojej podróży. Nie jest to koniec świata, ale wystarczająco daleko i inaczej niż zwykle. Lubię wyzwania, więc zdecydowałem się na...

Więcej informacji na www.kubawitek.com

Ja wybrałem Islandię jako cel mojej podróży. Nie jest to koniec świata, ale wystarczająco daleko i inaczej niż zwykle. Lubię wyzwania, więc zdecydowałem się na objechanie wyspy na rowerze, kultową drogą numer 1 – ring road. Po drodze walczyłem z własnymi słabościami, poznawałem ludzi, zachwycałem się krajobrazem i poczuciem wolności.

Napisałem relację z podróży, która nie jest typowym przewodnikiem, zawiera jednak praktyczne porady dla tych, którzy zechcą pójść w moje ślady. Staram się inspirować, i to nie tylko doświadczonych rowerzystów – ja takim nie jestem.

Jeśli Twoim ograniczeniem, są np. finanse – moja książka podpowie Ci, jak niedrogo można samodzielnie zorganizować taką wyprawę.

Nie chcesz wyruszyć tak jak ja – samotnie, zabierz przyjaciół.
Świetnie jest pobyć trochę samemu, ale nawet w grupie, Islandia daje wrażenie odcięcia od cywilizacji.

Zanim wyruszysz, spójrz na Islandię moimi oczami. Moje doświadczenia nie zastąpią Ci własnych, ale mogą ustrzec przed wieloma prozaicznymi problemami. Jeśli jednak nie możesz się tam wybrać, poznasz przynajmniej namiastkę surowego piękna tego rejonu, które próbowałem przekazać słowem i obrazem.

Kuba Witek

Wędrowałem po Islandii dość wygodnie – samochodem, autokarem, skorzystałem nawet z islandzkich linii lotniczych.
Kuba Witek wybrał inny, trudniejszy sposób podróży. Jego rowerowa wyprawa to świadectwo mierzenia się ze specyficznym rodzajem samotności na wyspie, gdzie tylko natura od zawsze ustala rytm naszego życia, naszego przemierzania przestrzeni. Bezpretensjonalna sprawozdawczość to zaleta tej książki. „Ring Road” to prosta opowieść o doświadczaniu pięknej formy świata. O wyostrzonych zmysłach pozwalających chłonąć islandzkie piękno. Pośród kwitnącego łubinu, uśmiechów nieznajomych i własnych słabości, z którymi autor się zmierzył. O takiej Islandii chce się czytać. Chce się tam pojechać i ją poznać!

Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

źródło opisu: www.kubawitek.com

źródło okładki: www.kubawitek.com

Marcin | 2017-01-23

Tak jak przeczytałem w jednej z recenzji – ta książka to nie jest reportaż czy stricte poradnik (choć wiele porad się w niej znajduje) – to inspirująca relacja człowieka, który spełnia swój szalony pomysł, czy nawet marzenie, zmaga się z naturą, sprzętem, pogodą, a w nagrodę dostaje możliwość zobaczenia pięknych islandzkich krajobrazów. Bez niepotrzebnych ubarwiaczy czy wynurzeń, bo tego zawsze obawiam się najbardziej w książkach podróżniczych.

Marchewa | 2017-05-17

Książka bardzo inspirująca, pokazuje, że niemożliwe jest jednak możliwe, a przeciwności są do pokonania. Niesamowita walka z samym sobą, ze zmęczeniem, pogodą. Obłędne zdjęcia. . Wzbudza ciekawość, chce się więcej. Czekam na kolejną książkę ☺pozdrawiam Autora.

FjallaAgata | 2017-05-30

Czytam wszystko o mojej ukochanej Islandii. Absolutnie wszystko, a Kuba Witek napisał o niej książkę jadąc na rowerze – musiałam ją przeczytać. Nierzadko ociera się stylem o grafomanię, ale na szczęście zdecydował się na ujęcie Islandii w prostych słowach, które nie wymagają jakiegoś wielkiego wysiłku. Plus za sam podtytuł – Dookoła islandii na rowerze – uczciwie i bez zadęcia. Nie uświadczymy tu zatem nic, co mogłoby się otrzeć o poezję, ale poznajemy wysiłek człowieka, który zrobił coś, co robi sporo osób, ale całe rzesze o tym marzą. Mogłabym podać kilka zdań, które w ogóle do tej książki nie pasują, ale po co. Dowiemy się więc o miejscach, jakie odwiedził. O ich nazwach i ludziach, których spotkał. Ale przy okazji są ceny kanapek czy zdania „mam wrażenie, że wypedałowałem dziś z siebie wszystkie siły”. Uczciwa ocena to 5/10 wg mnie, bo Kuba zrobił tu podwójny wysiłek – pojechał i napisał. Ale nie ma tu nic ponadto. Tylko dla fanatyków Islandii.

Maja_Karolczyk | 2017-01-27

Rewelacja! Marzę o Islandii od dawna, ale przerażały mnie koszty takiej wyprawy. Teraz wiem, że można do tematu podejść inaczej i przeżyć super przygodę. Nie wiem jeszcze czy zdecyduję się na rower, ale zaczęłam myśleć o tym na poważnie. Głupio to zabrzmi, ale czytając "pociłam" się razem z autorem, gdy wdrapywał się pod kolejne wzniesienia i zmagał się z wiatrem. Nie mogę się doczekać aż zobaczę te wszystkie miejsca na własne oczy.

deSelby | 2017-03-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2017