Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze

literatura podróżnicza
Plac Wolności
2016-12-23
2016-12-23
Islandia poradnik na rowerze wycieczka rowerowa przewodnik podróże literatura podróżnicza

Bardzo szybko się czyta, taka przyjemna, lekka książka do pociągu. Polecam dla osób, które planują podróż do Islandii albo wyjazd rowerowy 🙂

2028

Kuba Witek kilka razy bywał na Islandii. Urzekały go krajobrazy, aż wreszcie zdecydował się na wyprawę rowerową wzdłuż wyspy. Uprawiając całoroczne biegi, Kuba dysponował odpowiednią odzieżą, ale inne fundusze miał szczątkowe. Zwrócił się do wielu dealerów rowerów, by w amina za reklamę udostępnili mu sprzęt. Wylot się zbliżał, a chętnych na sponsoring brak. pakiet prezenctacji wreszcie odniósł skutek i po zdobyciu ekwipunku ledwo ledwo zdążył na samolot. Ze stolicy wylądował na kempingu, robił listę znajomych, których miał odwiedzić, wjeżdża na autostradę nr 1. Stokkseyri, Hella. Okazjonalne uzupełnianie wałówki, rozkosz ciepłej wody do całodniowym pedałowaniu. ma dość napięty grafik.Islandzkie drogi czasem płatają figle,trzeba kombinować gdy nagle psuje się sprzęt np gwint przy pedale się ściera totalnie.
Islandia to także malownicze wodospady Seljalandsfoss, Skogafoss, Stjornnarfoss plaża w Vik,Laufskalavaroa. Miejscowi nawet zorientowani w polskiej sytuacji politycznej. Widowiskowy nocleg w Geirland. Park Narodowy skaftafell. oszałamiająca lodowcowa laguna- mimo że zdjęcia czarno-białe z pewnością zapraszają do wyprawy w tamte regiony. Postoje i spotkania z Holendrami, wspólny odcinek z Kanadyjczykami. Przełęcz Oxi, wodospad bogów- Godafoss. Miasteczko Akureyri zachwyca muralami.Potem spotkanie oko w oko z kucem islandzkim. Z polskimi znajomymi jedzie do fiordów zachodnich Patreksfjordur oraz klify. Dotarcie do stratowulkanu. Ciekawe współistnienie plaży i pola lawowego.

Lekka książka - subiektywny przewodnik z drogi autora, który obrał za cel pokonanie wokół Islandii, odmiennie niż większość osób, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Nie jest to bynajmniej pogłębiona analiza przyrody czy życia na Islandii, ale garść stopklatek i wrażeń autora. Nie mniej, ciekawa pozycja, a autor pisze z humorem, nie powstrzymując się czasem od samokrytyki, dając tym samym rady ewentualnym przyszłym zapaleńcom, którzy chcieliby powtórzyć jego "wycieczkę" Polecam.

Czytam wszystko o mojej ukochanej Islandii. Absolutnie wszystko, a Kuba Witek napisał o niej książkę jadąc na rowerze – musiałam ją przeczytać. Nierzadko ociera się stylem o grafomanię, ale na szczęście zdecydował się na ujęcie Islandii w prostych słowach, które nie wymagają jakiegoś wielkiego wysiłku. Plus za sam podtytuł – Dookoła islandii na rowerze – uczciwie i bez zadęcia. Nie uświadczymy tu zatem nic, co mogłoby się otrzeć o poezję, ale poznajemy wysiłek człowieka, który zrobił coś, co robi sporo osób, ale całe rzesze o tym marzą. Mogłabym podać kilka zdań, które w ogóle do tej książki nie pasują, ale po co. Dowiemy się więc o miejscach, jakie odwiedził. O ich nazwach i ludziach, których spotkał. Ale przy okazji są ceny kanapek czy zdania „mam wrażenie, że wypedałowałem dziś z siebie wszystkie siły”. Uczciwa ocena to 5/10 wg mnie, bo Kuba zrobił tu podwójny wysiłek – pojechał i napisał. Ale nie ma tu nic ponadto. Tylko dla fanatyków Islandii.

Książka bardzo inspirująca, pokazuje, że niemożliwe jest jednak możliwe, a przeciwności są do pokonania. Niesamowita walka z samym sobą, ze zmęczeniem, pogodą. Obłędne zdjęcia. . Wzbudza ciekawość, chce się więcej. Czekam na kolejną książkę ☺pozdrawiam Autora.

Rewelacja! Marzę o Islandii od dawna, ale przerażały mnie koszty takiej wyprawy. Teraz wiem, że można do tematu podejść inaczej i przeżyć super przygodę. Nie wiem jeszcze czy zdecyduję się na rower, ale zaczęłam myśleć o tym na poważnie. Głupio to zabrzmi, ale czytając "pociłam" się razem z autorem, gdy wdrapywał się pod kolejne wzniesienia i zmagał się z wiatrem. Nie mogę się doczekać aż zobaczę te wszystkie miejsca na własne oczy.

Tak jak przeczytałem w jednej z recenzji – ta książka to nie jest reportaż czy stricte poradnik (choć wiele porad się w niej znajduje) – to inspirująca relacja człowieka, który spełnia swój szalony pomysł, czy nawet marzenie, zmaga się z naturą, sprzętem, pogodą, a w nagrodę dostaje możliwość zobaczenia pięknych islandzkich krajobrazów. Bez niepotrzebnych ubarwiaczy czy wynurzeń, bo tego zawsze obawiam się najbardziej w książkach podróżniczych.

• #2018
  • BIKE - rowerowe