Trump pod ostrzałem

2019-06-04
2019-06-04
Magda Witkowska, Magdalena Moltzan-Małkowska, Bartosz Sałbut
biografia Trump Ameryka polityka alt-right

Pierwszą książkę przeczytałem z zainteresowaniem. Przedstawiała ona sporo informacji, o których nie miałem pojęcia i pokazywała świat, który ciągle szokował.

Jednak ta część jest inna. Po pierwsze nic nie wydaje się tutaj być szokujące. Co więcej, sposób pisania autora sprawia, że ciężko jest uwierzyć w prawdziwość treści książki. Zwykle brakuje szerszego kontekstu i postacie nie są za bardzo przestawiane. Cała chronologia jest zaburzona - jedno wydarzenie przechodzimy kilka razy z różnych perspektyw.

Dla mnie była to książka niesamowicie nudna. Ktoś może powiedzieć, że jako osoba nie mieszkająca w Ameryce oraz nie mająca głębokiej wiedzy o ludziach Waszyngtonu, nie powinienem się za nią zabierać. Jednak książkę mogę ocenić tylko z mojej perspektywy - i tak też zrobiłem.

Krótka recenzja-po przeczytaniu drugiej części nie zmieniłem zdania i dalej twierdze...żenujący gość ;-) i autor trafia idealnie w punkt.

Przez książkę jest trudno przebrnąć, jeżeli nie zna się dogłębnie amerykańskiej polityki i nie kojarzy osób w niej występujących. Spodziewałem się czegoś bardziej przystępnego dla osoby obserwującej politykę USA spoza Stanów.

Bardzo dobrze napisany reportaż. Ogień i furia przedstawia pierwszych 6 miesięcy władzy Donalda Trumpa w Białym Domu, z kolei Pod ostrzałem stanowi jej kontynuację, która urywa się w lutym bieżącego roku. Michael Wolf rzetelnie opisał działanie administracji obecnego prezydenta US. Administracji bez doświadczenia, bez wiedzy, chaotycznej i uzależnionej od humorów furiata, i to furiata niezbyt inteligentnego. Cała prezydentura Donalda Trumpa to jedna wielka pomyłka, która zaskoczeniem była dla niego samego. Czasami czytając te książki, miałam wrażenie, że czytam tragikomedie, a jedyne co mi pozostało to uniesienie brwi nad głupotą głowy tak potężnego państwa, jakim są USA. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Prezydentura twitterowa.

Donald Trump – prezydent (wciąż) największego mocarstwa współczesnego świata, a jednocześnie najbardziej znienawidzony przez rodaków Amerykanin. Budujący mury (nie tylko na granicy z Meksykiem),niekonsekwentny - a nawet według niektórych ocen chwiejny psychicznie - człowiek sterujący polityką USA za pośrednictwem Twittera. Kim jest Donald Trump i czy naprawdę słuszne są powody dla których jest on tak bardzo znienawidzony?

„Pod ostrzałem” to kontynuacja bestsellerowego „Ognia i furii” Michaela Wolffa. Książka obejmuje okres od rozpoczęcia przez Trumpa drugiego roku prezydentury do opublikowania raportu Muellera dotyczącego ingerencji Rosji w kampanię prezydencką; Wolff swoje dziennikarskie śledztwo doprowadził do lutego bieżącego roku. Obraz prezydentury Trumpa jaki się z tego śledztwa wyłania jest co najmniej niepokojący.

Twitterowy szaleniec słusznie atakowany z każdej strony (również przez współpracowników oraz, co znamienne, także przez członków Partii Republikańskiej, dzięki której zasiadł w ogóle w Białym Domu),dążący do konfliktu zarówno w sferze politycznej (Iran, Korea Północna, Meksyk),jak również gospodarczej (Chiny),owładnięty ciągłą żądzą bycia podziwianym i sławnym. Człowiek zmienny, chaotyczny, chwiejny emocjonalnie. Nieprzewidywalny. Mający za nic standardy demokratyczne polityczny podopieczny Putina i petrodolarów. Takie – w wielkim skrócie – wnioski można wysnuć z lektury… Są mocne. I nie napawają optymizmem, można bowiem odnieść wrażenie, że w Białym Domu zasiada szaleniec, który pod wpływem impulsu jest w stanie wcisnąć czerwony przycisk…

Jeśli wierzyć Wolffowi, administracja Trumpa czyniła ogromne starania żeby nie dopuścić do publikacji zarówno tej, jak i poprzedniej książki jego autorstwa. Możemy sobie zadawać pytania na ile w tym wszystkim Wolffowi wierzyć i… tu mam zagwozdkę. Z jednej strony ciężko podważać rzetelność dziennikarskich ustaleń (za oceanem dziennikarstwo, zwłaszcza polityczne, stoi ciągle na bardzo wysokim poziomie),z drugiej jednak ustalenia te są do tego stopnia niewiarygodne, że aż przerażające… Analizując jednak na chłodno medialne doniesienia na przestrzeni ostatnich miesięcy trzeba jednak uczciwie przyznać, że w tym wszystkim jest ziarno prawdy. I to nie jedno… Ta myśl na swój sposób przeraża, jeśli bowiem za sterami największego mocarstwa świata (które dysponuje bronią atomową) stoi de facto szaleniec (w umiarkowanej i powściągliwej ocenie człowiek co najmniej chwiejny i niekonsekwentny),to dobrze nie jest…

Książka jak najbardziej warta przeczytania. Przede wszystkim z uwagi na jej wartości publicystyczne oraz przedstawione, często zakulisowe, ustalenia i opis funkcjonowania administracji Trumpa. Polemizować z treścią książki na płaszczyźnie różnych decyzji Trumpa rzecz jasna można (decyzje i polityka Obamy nie były bynajmniej nieomylne),jednak materiał odnoszący się do stylu sprawowania przez Trumpa prezydentury – bo tego głównie książka dotyczy i to w pierwszej kolejności krytykuje – to raczej materiał do głębokiej refleksji niż do podważania. Zresztą - wnioski po lekturze to kwestia osobna. Te zostawić można każdemu czytelnikowi, wątpię jednak szczerze mówiąc by były znacząco odmienne od ustaleń Wolffa…

Make America great again? Być może kiedyś się to uda – ciężko jednak zakładać, że stanie się tak za trwającej właśnie prezydentury.

Polecam.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

Prezydentura twitterowa.

• Audiobooki
  • Kupione-2019
  • Papier
  • Literatura faktu - z Ameryk/ wojskowe
  • Posiadam (w zasobach prywatnych)

Dodaj cytat z książki Trump pod ostrzałem