Ryszard Szurkowski. Wyścig

Wydawnictwo: Sine Qua Non
biografia, autobiografia
Jack_

Wygrywał wiele ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz Wypadek: uderzenie twarzą w asfalt. Połamane wszystkie kości twarzy, uszkodzony rdzeń, połamane kręgi, paraliż wszystkich kończyn. Operacja – pierwsza, druga, trzecia. Wszystko to działo się w mgnieniu oka. Rehabilitacja i powrót do sprawności zajmą nie miesiące, a lata. Ryszard Szurkowski był jednym z...

Wygrywał wiele ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz

Ryszard Szurkowski był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, by zobaczyć mistrza. Tłumy gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a rywalizacja ze Stanisławem Szozdą i innymi kolarzami rozpalała umysły młodych chłopców, do późna grających w kapsle na każdym podwórku.

Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swoim życiu. W tej autobiografii opowiada o okolicznościach wypadku i żmudnej walce o powrót do zdrowia, a gwiazdy sportu wspominają jego wielką karierę. Wszystko po to, by pomóc mistrzowi zwyciężyć raz jeszcze – w najważniejszym z jego wyścigów.

źródło opisu: https://www.wsqn.pl/

źródło okładki: https://www.wsqn.pl/

Marek | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Zaraziłem się rowerem w maju - tak właśnie mogliby określić swoje początki zainteresowania kolarstwem ludzie z pokolenia Ryszarda Szurkowskiego. W maju, w poprzednim wieku, rozpoczynał się Wyścig Pokoju. Impreza która przykuwała do radia i tv tysiące kibiców. W mieście zakończenia etapu był zwykle dzień wolny w szkole, bo należało hucznie przywitać kolarzy, stadiony i ulice przepełnione ludźmi. W takiej atmosferze rodził się kolarz Szurkowski, późniejszy pierwszy nasz amatorski mistrz świata. Ale te wspomnienia to nie jest przsłodzona biografia. We wspomnieniach czujemy ciągle emocje związane z peletonem. Wszystko to jednak odbywa się w atmosferze sali szpitalnej gdzie Szurkowski przechodził kilka poważnych operacji po ubiegłorocznej kraksie podczas wyścigu. Teraz trwa rehabilitacja i przywrócenie czynności. Ta książka jest cegiełką, wsparciem dla mistrza. Dla kogoś kto interesuje się sportem będzie to zapewne dobra lektura. Dla kibica kolarstwa nawet pasjonująca. Co ważne jednym...

toptangram | 2019-08-12

Ryszard Szurkowski Wyścig autobiografia, spisali Krzysztof Wyrzykowski i Kamil Wolnicki, kilka dni temu Wydawnictwo SQN wypuściło na rynek autobiografię Ryszarda Szurkowskiego, książkę cegiełkę, z której dochód ma na celu wsparcie wielkiego polskiego kolarza, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi na rowerze i obecnie jest sparaliżowany.

Zawsze lubiłam oglądać kolarstwo, chociaż sukcesy Ryszarda Szurkowskiego znam tylko z opowiadań taty. Pamiętam za to Wyścig Pokoju z lat osiemdziesiątych, chociaż nie miałam nigdy okazji widzieć go na żywo, to transmisje telewizyjne oglądałam z ogromnym zainteresowaniem. To było prawdziwe święto kolarstwa, które wtedy odbywało się w Polsce. Na początku lat dziewięćdziesiątych w Pirenejach miałam okazję obejrzeć fragment Tour de France. Wtedy najlepszym góralem przez parę kolejnych lat był Richard Virenque, z sukcesami jeździł też we Francji Zenon Jaskuła. Dwa etapy Tour de Pologne kończyły się w moim mieście, miałam wtedy okazję kibicować...

amierzej | 2019-08-09

Przyjemnie powspominać te wielkie zmagania kolarskie, nazwiska sportowych idoli, które tkwią gdzieś w mrokach pamięci. Książka nieco chaotyczna i z powtórzeniami, za to z wielką ilością zdjęć i wspomnieniami Mistrza. A Panu Ryszardowi życzę zwycięstwa w tej najważniejszej walce - o powrót do zdrowia po tak okropnym wypadku.