Techniki wywierania wpływu

Okładka książki Techniki wywierania wpływu
Mike Clayton Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki
poradniki
Samo Sedno
Brilliant Influence.What the most influential people know, do and say
Edgard
2011-09-01
2011-09-01
Michał Konewka
poradnik

Szału nie ma, ale książka jest solidna i są tam informacje mogące czytelnikowi pomóc. Było w niej w miarę sporo informacji, które są dla mnie nowe.

Poradnik na temat wywierania wpływu oraz technik, jakie można stosować by osiągnąć zamierzony cel. Bardzo dobry poradnik, jak zmienić siebie by móc wywierać większy wpływ na innych, a tym samym osiągać założony wcześniej cel.
Książka jest napisana bardzo prostym językiem, bez zbytecznego rozwodzenia się nad teorią. Jest dużo przykładów, które pozwalają lepiej zrozumieć temat.
Polecam, szczególnie osobą szukającym pracy. Książka może pomóc w skorygowaniu CV czy listu motywacyjnego.

Zanim zaczęłam czytać tę książkę spodziewałam się konkretnego poradnika co zrobić krok po kroku aby zdobywać klientów. Dokładne opisy, 20 przykładów rozmów do jednego tematu itd. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się że tej książki nie można tak traktować a mimo to jest użyteczna. Otóż odnoszę wrażenie że autor zrobił ponad 100 stronnicową mapę. Taki przewodnik po działach psychologicznych którymi powinniśmy się bardziej zainteresować, wymienia każdy z nich, mniej więcej opisuje, daje przykłady które jak wykorzystamy widzimy delikaty zarys efektów w wersji beta i zachęca do szukania w bardziej profesjonalnych (czyt. mniej ogólnikowych) źródłach.

Nie polecam. Odpuściłem sobie doczytanie do końca, po przeczytaniu następującego zdania: "Chciałbyś wiedzieć, na czym najbardziej zależy rozmówcy? Zapytaj go o to!"
Niestety w książce znajdziemy mnóstwo takich "odkrywczych" porad i z każdą kolejną nasza frustracja rośnie. Ale to nie jest największy minus tej pozycji.
Niestety przykłady konwersacji podane przez autora są absolutnie nierealistyczne i nie miałyby szans na wystąpienie w rzeczywistym świecie... Albo to pójście na łatwiznę, albo jakiś celowy zabieg służący uproszczeniu treści, co działa jednak niezbyt dobrze.

Nie znajdziemy tu nic odkrywczego. Raczej nudna teoria, bo porad, które w rzeczywistym świecie często mielibyśmy okazję wykorzystać nie znajdziemy zbyt wielu. Miałem zresztą wrażenie, że autor traktuje rozmowę, w której chcemy wpłynąć na kogoś jak pisanie szkolnej rozprawki...

Poza tym w trakcie czytania zauważymy też wiele miejsc gdzie wyraźnie nie popisał się tłumacz. Prawdopodobnie zbyt dosłownie tłumaczył niektóre wyrażenia.

Zdecydowanie polecam rozejrzeć się za inną pozycją w tym temacie!

Niestety przykłady konwersacji podane przez autora są...

W związku z lekturą książki "Techniki wywierania wpływu, czyli jak skutecznie osiągnąć zamierzone cele" zaczęłam się zastanawiać, czemu przez długi czas miałam na pieńku z poradnikami wszelkiej maści. Teraz już wiem.
Kiedy mówimy "poradnik" to najczęściej od razu dajemy się złapać w myślową pułapkę i postrzegamy taką tematykę kategoriami książek w stylu jak nauczyć się czegoś bardzo szybko.

Dobry poradnik to wór inspiracji, moc pomysłów. Uwrażliwia na pewne zachowania, podaje konkretne przykłady sytuacji, ma w sobie potencjał zmiany nas na lepsze.

Po przeczytaniu książki Mike'a Clayton'a nabrałam świadomości, że tak naprawdę to szybko można się nauczyć szydełkować, ale na pewno nie jakichkolwiek technik psychologicznych. A wywieranie wpływu to coś, z czym spotykamy się każdego dnia, co warto czynić efektywnie, bo może zaowocować np. pasmem sukcesów. Jednak nie myślcie, że wywieranie wpływu to umiejętność nieskończonego czerpania czy sprawiania, że ludzie jak marionetki poruszane sznurkami, będą działali jak chcemy. To nie tak.
Mike Clayton przedstawia nam wywieranie wpływu jako bardziej zaawansowaną sztukę perswazji oraz prezentacji samego siebie w jak najlepszym świetle.
Uświadamia nas, iż fakt wywierania wpływu to cała prężna machina psychologiczna, która potrzebuje wielu czynników, aby sprawnie działać i przynosić nam korzyści.

Najmocniejszą stroną tej książki jest to, że autor do tematu podszedł profesjonalnie. Wyczerpująco opisał tematykę, powołując się na naprawdę wiele przykładów, przedstawiając czytelnikom różnorodne mechanizmy psychologiczne. Jest wiarygodny i rzetelny, pisze bardzo ciekawie, nie dając odbiorcy możliwości nudzenia się przy lekturze.Wiele się z tej książki dowiedziałam, to pewnego rodzaju kompendium wiedzy w pigułce. Dlatego właśnie warto ją przeczytać. Czytelny układ książki, podzielony na rozdziały rozpoczynające się kluczowymi pytaniami sprzyja czytaniu. Poradnik jest napisany jasnym i klarownym językiem, dotrze do każdego zainteresowanego odbiorcy.

[Recenzja pochodzi z bloga http://www.moje-wysypisko.blogspot.com]

• 2015
  • Poradniki
  • Psychologia
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Techniki wywierania wpływu