Pamiętnik matki

Okładka książki Pamiętnik matki
Marcjanna Fornalska Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Powszechna biografia, autobiografia, pamiętnik
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biblioteka Powszechna
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1967-05-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
Tagi:
pamiętnik I wojna światowa Rewolucja Październikowa II wojna światowa
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Więzienna krata. Antologia pamięci 1939-1945 Stanisława Bielawska-Młodkowska, Maria Czarnecka, Kornel Filipowicz, Marcjanna Fornalska, Władysław Gębik, Pola Gojawiczyńska, Kalina Gruszczyńska, Adam Grzymała-Siedlecki, Tadeusz Hołuj, Tadeusz Kudliński, Leokadia Kwiecińska, Felicjan Loth, Maria Plater-Skassa, Wanda Półtawska, Jerzy Putrament, Jerzy Pytlakowski, Leon Wanat, Andrzej Wydrzyński, Stanisław Wygodzki
Ocena 6,7
Więzienna krat... Stanisława Bielawsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2314
1185

Na półkach:

Dosyć trudno było mi zacząć czytać książkę napisaną przez komunistkę, książkę, która jest ,,bezcennym źródłem wiedzy o polskich komunistach". Ale pomyślałam, że przecież nie wolno sądzić wszystkich ludzi po większości i różnie układają się ludzkie losy. I przeczytałam.

Marcjanna Fornalska urodziła się na lubelskiej wsi. Jako młoda dziewczyna została wydana za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Miała sześcioro dzieci. Po rozpoczęciu I wojny światowej znalazła się w Rosji i tam zetknęła się z Rewolucją Październikową. Zafascynowana jej ideałami, stała się oddaną komunistką. Po latach spisała swoje wspomnienia jako prezent dla wnuczki Oli, córki Bolesława Bieruty i zamordowanej przez gestapo córki Marcjanny.

,,Pamiętnik matki" to jedna z tych książek, którym przydałoby się nowe wydanie. Niektóre przypisy aż promienieją komunistyczną propagandą. Przydałyby się też pewne wyjaśnienia - że wiara Marcjanny w to, że Rosja nie zabierze ziem Polsce, bo ma dosyć swoich okazała się pomyłką, że kilkoro z dzieci Fornalskiej padło ofiarą czystek stalinowskich(o czym Marcjanna i jej córka Małgorzata nie wiedziały), że w więzieniu Małgorzata przeżyła nawrócenie i modliła się z innymi kobietami. Czytałam wywiad z Aleksandrą Jasińską - Kanią(wnuczką autorki) i po tej lekturze uzyskałam głębsze, pełniejsze spojrzenie na ,,Pamiętnik matki".

,,Pamiętnik matki" to przede wszystkim opowieść o silnej, odważnej kobiecie, która stara się polepszyć los swojej rodziny i dzieci. Kobiety, która wyszła za mąż z woli ojca, ale szanowała męża, traktowała go łagodnie i, mimo jego częstych wybuchów gniewu, przedstawiała jako łagodnego i nieśmiałego. To opowieść o oddanej matce, która zrobiłaby wszystko dla swoich dzieci, a później też wnuków. To w końcu historia biednej, niewykształconej chłopki, która w komunizmie widziała szansę na równość wszystkich i pokój na świecie. Jej nadzieje okazały się płonne, ale Fornalska wierzyła w komunizm tak jak w I wieku naszej ery wierzyło się w chrześcijaństwo. W nowy, ożywczy prąd, który ma zmienić świat i zaprowadzić powszechną szczęśliwość. To też opowieść o dzieciach Marcjanny, zwłaszcza Małgorzacie, która w czasie II wojny światowej walczy i ginie za Polskę.

Polecam wam tę książkę. Po to, aby poznać życie niezwykłej kobiety i sposób myślenia ludzi z tamtych czasów, którzy do końca wierzyli, że świat da się naprawić.

,,(…) bogactwem nie są rzeczy, a człowiek."

Dosyć trudno było mi zacząć czytać książkę napisaną przez komunistkę, książkę, która jest ,,bezcennym źródłem wiedzy o polskich komunistach". Ale pomyślałam, że przecież nie wolno sądzić wszystkich ludzi po większości i różnie układają się ludzkie losy. I przeczytałam.

Marcjanna Fornalska urodziła się na lubelskiej wsi. Jako młoda dziewczyna została wydana za mąż za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    124
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    40
  • Ulubione
    3
  • Biografia / Pamiętnik
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Biografie
    2
  • Literatura polska
    2
  • Wyjechały za miasto
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętnik matki


Podobne książki

Przeczytaj także