Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-7391-715-6
Sunniva

Prawda i legenda o kobiecie, którą oskarżano o przyczynienie się do upadku dynastii Jagiellonów. Jaka była naprawdę piękna szlachcianka Barbara Radziwiłłówna, znienawidzona przez szlachtę i poślubiona w tajemnicy przez króla Zygmunta Augusta? Koronowana w atmosferze skandalu, pośród niewybrednych oskarżeń i paszkwili, królową była jedynie przez pół roku, do przedwczesnej śmierci w wieku...

Jaka była naprawdę piękna szlachcianka Barbara Radziwiłłówna, znienawidzona przez szlachtę i poślubiona w tajemnicy przez króla Zygmunta Augusta? Koronowana w atmosferze skandalu, pośród niewybrednych oskarżeń i paszkwili, królową była jedynie przez pół roku, do przedwczesnej śmierci w wieku zaledwie trzydziestu jeden lat. Nic więc dziwnego, że opiewali ją poeci, stała się bohaterką sztuk teatralnych i filmów. Dzieje wielkiej miłości Barbary i Zygmunta autor opowiada na barwnym tle XVI-wiecznej Polski, oddzielając fakty od mitów.(za onet czytelnia pl)

Magdallena | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Książka przedstawia obraz szesnastowiecznej historii kraju z całym jej barwnym korowodem. Autor weryfikuje i reinterpretuje legendę jaka otaczała Barbarę i Zygmunta Augusta. Wnikliwie i obiektywnie rozprawia się z demonami przeszłości. Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję poznać wielkiego władcę jako człowieka z krwi i kości. Zrozumieć motywy postępowania, decyzje, emocje i pragnienia. Dostrzec Barbarę jako piękną i szczerą oblubienicę, której zależało jedynie na uczuciu jakim darzył ją August.
Ta romantyczna historia nie kończy się szczęśliwie, udowadniając tym samym, że życie to nie bajka. "Król walkę o żonę i prawo do szczęścia wygrał, płacąc jednakowoż wysoką cenę: ukochana królowa umarła, a król popadł w wieloletnią depresję".

Ariadna | 2013-10-19

Uwielbiam tego autora. Za jego sprawą historia Polski nagle stała się dla mnie fascynującą przygodą. "Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August" to moja ulubiona pozycja z dorobku Pana Besali. Dlaczego ulubiona? Oczywiście....miłość, miłość, miłość!

viola | 2011-02-16

Dobra i rzetelna (moim zdaniem) próba obiektywnej (wreszcie) oceny, tej kontrowersyjnej postaci. Nowoczesna interpretacja dowodów historycznych, sporo odniesień do psychologii. Autor podchodzi do tej oceny z dużym zrozumieniem i wrażliwością, ale brak tutaj pogoni za sensacją, brak też taniego sentymentalizmu. A poza tym, książka napisana płynnie, dobrze się czyta. Polecam.

macdej | 2014-06-09

Książka o kobiecie, napisana dla kobiet, przez... o, faceta. Więc z przekory sięgnąłem i przeczytałem.

I teraz mam problem, jak tę książkę sklasyfikować - z jednej strony aspiruje do miana wiarygodnej i poprawnej pracy historycznej, ale z drugiej, pojawiają się zwroty, zdania, całe tezy, nie do przyjęcia w literaturze tego typu. To z kolei przechyla szalę w stronę biografii. Jerzy Besala skupia się na krótkiej znajomości Barbary Radziwiłłówny z królem Zygmuntem Augustem.

Jak na książkę historyczną za dużo w niej gdybań, domysłów, odrzucania z góry pewnych tez, a niemal bezkrytycznego trzymania się innych. Autor chciał sprawiedliwie ocenić Radziwiłłównę, z którą historia na ogół obchodziła się bardzo ostro, jednak zbyt często jego argumenty wyglądały na rozpaczliwą obronę i laurkę dla XVI-wiecznej królowej. Dodatkowo książka jest po prostu nudna - ileż razy można wspominać i przytaczać dowody na to, jak bardzo Barbara i Zygmunt się kochali?

Choć trzeba również przyznać, że był to...

Patrycja | 2015-06-12

czyta się w miarę szybko, rozdziały krótkie, aczkolwiek dość lakoniczna i nudna.Plus dla autora za trzymanie się faktów, choć nie wciąga

Meh | 2013-04-22
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 06 marca 2012

Krótka, ale strasznie nużąca. Chociaż lubię tego typu książki, z tą męczyłam się kilka dobry dni i raczej nie wróciłabym do niej ponownie.

AnaStark | 2015-06-12
Magdalena Kowalik | 2015-03-08