Bracia kozacy

2011-01-01
2011-01-01
978-83-7722-185-3
Kozacy Sicz Zaporoże Rzeczpospolita Szlachecka

Ksiązka Pana Podkowicza, jest czymś - jak mniemam - na kształt własnej, genealogicznej biografii, a moze to tylko celowy zabieg autora. Tę książkę czyta sie bardzo dobrze, nakreślona jak pejzaż węglem, odsłania grube kontury narracji pozwalające na ujęcie sedna bez zbędnej ornamentyki słowa. "BRACIA KOZACY" to zgrabnie napisana powieść historyczna osadzona w realiach I RP, przybliżająca czytelnikowi romantyczny świat kresów, mężnych, honorowych Kozaków w służbie sobie , Bogu i Rzeczypospolitej. Obraz nieco wyidealizowany ale przecież nie zakłamany... Dla młodszego czytelnika spora dawka wiedzy historycznej, dla starszego pokolenia fajna rozrywka z gatunku "płaszcza i szpady", choć raczej należy powiedzieć "шаблі i вишиванкu"

Powieści historyczne są dla mnie ważnym źródłem wiedzy i dostarczają mi informacji w bardzo szerokim zakresie i wiele takowych znalazłem w tej powieści a jest to wiedza mało znana a pochodząca z terenów gdzie w tamtym okresie działy się rzeczy ważne i tworzyły się tradycje. Powieść czyta się bardzo płynnie świetnie pokazanie postacie z którymi nawiązuje się nic sympatii .polecam

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Autora. Z chęcią zabrałam się za nią, gdyż pasjonuje mnie historia szesnastowiecznej Rzeczypospolitej. Książka zaskoczyła mnie, bo spodziewałam się powieści a miałam przed sobą coś na kształt biografii Jona i jego potomków. Jeśli ktoś nie lubi historii, dużą zachętą będzie dla niego fakt, że Autor skupia się bardziej na wątkach osobistych bohatera a wydarzenia historyczne są jakby jedynie ogólnie zarysowanym tłem. Polecam książkę osobom zainteresowanym dziejami Kozaków oraz życiem codziennym w dawnej Polsce. Bardzo dużym plusem są zamieszczone ilustracje. I to co bardzo ważne - wartka akcja sprawia, że opowieść wciąga.

Powieść „Bracia kozacy”, nieznanego mi do tej pory pisarza Andrzeja Podkowicza, wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Nie gustuję w książkach historycznych, a lekcje historii wspominam ze szkoły dość traumatycznie, przez co powieść ta wzbudziła we mnie bardzo mieszane uczucia, nastrajając mnie bardziej na nie niż na tak. Spojrzałam jednak na całkiem zachęcającą okładkę i przeczytałam „…fascynująca opowieść o początkach braci kozackiej, ludziach nico zapomnianych przez historię, a tak bardzo oddanych swojej ojczyźnie” i właśnie to jedno zdanie dało mi do myślenia, bo co ja tak naprawdę wiem o Kozakach? A Wy? Pierwsze skojarzenie to oczywiście sienkiewiczowskie Ogniem i mieczem, źli wąsaci Kozacy w dziwnych fryzurach i kolorowych szarawarach, świetnie jeżdżący konno, rabujący i plądrujący wszystko co się da – i na tym moja wiedza się kończyła. Postanowiłam się przełamać i koniecznie zgłębić swoją wiedzę na temat kozackich wojowników. Otwarłam książkę i przepadłam na kilka godzin.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1525 roku za panowania na ziemiach polskich Zygmunta I Starego. Poznajemy dwudziestoletniego Jonę, który ucieka z domu po tym jak zamordował kochanka swej narzeczonej. Chłopak musi uciekać, aby ratować własne życie przed zemstą wpływowej rodziny zamordowanego Ottona. Zrozpaczony, ze złamanym sercem przemierza lasy i trafia do wsi Grabów, gdzie przygarnia go miejscowy kowal. Spędza tam kila miesięcy ucząc się fachu, kiedy jednak córka kowala obdarza go miłością, a on nie jest w stanie odwzajemnić uczuć dziewczyny, postanawia opuścić przyjazny dom i udać się na wschód. Po drodze dowiaduje się o Kozakach, dzielnych wojownikach broniących granic Ukrainy i Rzeczpospolitej przed najazdami Tatarów oraz Turków. Jona postanawia przyłączyć się do nich i zostać Kozakiem z prawdziwego zdarzenia. Dociera nad Dniepr, gdzie po przeszkoleniu udaje mu się wreszcie spełnić swoje marzenie, zapuścić osełedec i założyć szarawary. Jak potoczą się losy Jony? Jakim będzie Kozakiem i czy odnajdzie w życiu prawdziwą miłość? Tego nie zdradzę, aby nie psuć Wam przyjemności z lektury.

Kozacy zaporoscy, o których mowa w powieści, to odważni i mężni ludzie, znakomici żołnierze, w większości jednak swe szeregi tworzący głównie z uciekinierów, ot chociażby takich jak Jona, awanturników i złoczyńców, pochodzących z różnych warstw społecznych, ale równie często z przyzwoitych i mężnych ludzi, mających rodziny i chcących zapewnić rodzinie godne warunki życia. To naród o ciekawej przeszłości, zwyczajach i zasługach, o których warto przeczytać.

Andrzej Podkowicz oddał nam wspaniały podręcznik w pigułce, dzięki któremu w bardzo przyjemny sposób możemy zapoznać się z sytuacją historyczną XVI-wiecznej Polski. Tło historyczne powieści pozwala czytelnikowi wczuć się w ówczesne realia, a przy okazji poznać XVI-wieczną sytuację polityczną naszego kraju, kiedy stolicą był Kraków, krajem rządził król, a armią dowodzili hetmani. Rys historyczny nie jest jednak bardzo inwazyjny i nie przytłacza fabuły, która zgrabnie toczy się swoim rytmem, dodam, dość dynamicznym rytmem. Książka nie pozawala się nudzić, wręcz przeciwnie, chcemy coraz więcej i więcej. Powieść z całą pewnością ucieszy miłośników historii, ale nie tylko. Jeśli ktoś lubi romanse i piękne miłosne historie, również się nie zawiedzie. Tak więc polecam, bo to kawał przyjemnej lektury.

• Beletrystyka
  • Poszukuję
  • Historia - bo lubię :)
  • Przeczytane w 2011 r.
  • Historia/Powieść historyczna
  • Kozacy
  • L. polska

Dodaj cytat z książki Bracia kozacy