Anna Karenina - tom I

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,56 (4045 ocen i 215 opinii) Zobacz oceny
10
389
9
882
8
741
7
1 271
6
346
5
313
4
31
3
50
2
5
1
17
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Anna Karienina
data wydania
ISBN
8306011708
liczba stron
478
kategoria
klasyka
język
polski

Pomysł napisania „Anny Kareniny” powziął Tołstoj w r. 1870, dopiero jednak w marcu 1873 r. rozpoczął pracę nad powieścią. W początku 1874 r. Tołstoj oddał do druku pierwsze pięć arkuszy. Druk został jednak przerwany. Tołstoj znacznie rozwinął i pogłębił swój pierwotny pomysł. „Anna Karenina” stała się wielką powieścią ukazującą losy bohaterów na tle życia rosyjskiego i stosunków społecznych...

Pomysł napisania „Anny Kareniny” powziął Tołstoj w r. 1870, dopiero jednak w marcu 1873 r. rozpoczął pracę nad powieścią. W początku 1874 r. Tołstoj oddał do druku pierwsze pięć arkuszy. Druk został jednak przerwany. Tołstoj znacznie rozwinął i pogłębił swój pierwotny pomysł. „Anna Karenina” stała się wielką powieścią ukazującą losy bohaterów na tle życia rosyjskiego i stosunków społecznych Rosji w latach 1870-75. W wydaniu książkowym powieść w całości po raz pierwszy ukazała się w r. 1878.
W Polsce pierwsza wzmiankę o „Annie Kareninie” znajdujemy w r. 1876 w „Dzienniku Warszawskim”, wydawanym przez carskie władze zaborcze.

 

źródło opisu: PIW, 1984 (tekst z okładki)

źródło okładki: www.allegro.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (27574)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 689
Marlena | 2013-12-09

Jestem ogromną fanką wielkich narracji rosyjskich, więc "Anna Karenina" już na starcie miała u mnie wielkiego plusa - uwielbiam ten wspaniały epicki rozmach. Tołstoj brawurowo kreśli fascynującą historię kobiety rozdartej między namiętnościami a powinnościami. Tytułowa bohaterka w oczach swojego środowiska uchodzi za wręcz kryształową, jest idealną matką i żoną. Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się prawdziwe uczucie. Wyrzucona poza nawias społeczeństwa, nie znajduje pocieszenia nawet w ramionach kochanka; tylko ona doświadcza bowiem ostracyzmu - Wroński dalej korzysta z uciech dawnego życia. Anna ma tylko jego, jej miłość staje się więc coraz bardziej zaborcza, gorzka. Bohaterka z góry skazana jest na niepowodzenie, historia jej uczucia nie ma prawa skończyć się happy endem.

książek: 888

Nie wiem jak to się stało, że mnie Tołstoj kupił w całości. Mnie, która na każdym kroku twierdzi, nie cierpi książek o "rozterkach miłosnych głupich bab". A tak, tak się stało że ten przykład prozy, traktujący o znienawidzonej przeze mnie problematyce, zaliczam do swoich ulubionych. Może to przez kunszt autora, oddanie realiów epoki i klimat powieści? Na pewno też, ale to umiejętność odtworzenia portretu psychologicznego kobiety ujęła mnie najbardziej.

książek: 302
Paco | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Kiedyś.
Lew ma dyżur. Dba by nie brakło kredy. Podlewa kwiaty, wietrzy klasę.
Przegania dzieciarnię. Jej miejsce podczas przerwy jest na korytarzu. Sam co chwilę zerka do książki. Lubi ten przedmiot. Lubi profesora. Kocha Jego wykłady. Nie ma dla niego znaczenia fakt, iż profesor jest tylko siedem lat starszy. Dzwonek. Wpada łobuzeria. Lew tego nie dostrzega. W skupieniu patrzy na drzwi. W końcu się otwierają i staje w nich uśmiechnięty Pan Fiodor. Zaczyna się lekcja. A dla Lwa przygoda.
Teraz.
A jakże. W końcu się spotkali. W naszych głowach.
Tak to widzę.
Rozbisurmanienie. Z takimi oto, ekspresywnymi słowami, mierzyć się musimy. Ponadczasowość za bary chwytamy. Wchodzimy ubłoceni, prosto z pola,do komnat. Na ich wnętrzach, przechadzających się postaciach, światowa literatura i kinematografia, kapitał zbiły.
Naśladując, wzorując, stylizując.
Inspiracje czerpiąc.
Miłość. Rzecz sama w sobie poważna.
Kobieta, która Światu wyzwanie rzuciła.
Rosja - planety pępek.
I piękna...

książek: 1532
Wioleta Sadowska | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"Wolność? Po co ta wolność? Szczęście polega właśnie na tym, by kochać i pragnąć, by podążać myślą za jej życzeniami, jej myślami, czyli – nie posiadać żadnej swobody. To właśnie jest szczęście!"Z klasyką literatury światowej mam zawsze pewien problem, a mianowicie w temacie każdej takiej powieści powiedziano już chyba wszystko co możliwe. Recenzje, rozprawy, doktoraty, habilitacje itd. do maksimum wyznaczyły, opisały i zinterpretowały każde słowo w "Annie Kareninie". Dlatego też długo zastanawiałam się czy sięgnąć po tę powieść, bo cóż ja mogłabym tutaj dodać, wszystko przecież i tak będzie wtórne. Jednakże do przeczytania zmobilizowała mnie najnowsza adaptacja filmowa przedstawiona pod koniec 2012 roku. Odnalazłam więc na półce moje tomy powieści z 1984 r. w przekładzie Kazimiery Iłłakowiczówny i zagłębiłam się w ich lekturę.

Lew Tołstoj to rosyjski powieściopisarz, krytyk literacki, myśliciel i dramaturg żyjący na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Tołstoj...

książek: 1677

Cóż my, żyjące współcześnie kobiety, możemy wiedzieć o losie Anny i o jej problemach? Czy ktoś nam nakazuje wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kochamy, ale jest dobrą partią? Czy naszym jedynym celem jest jak najszybsze znalezienie odpowiedniego narzeczonego? Możemy uczyć się, realizować swoje pasje, decydować z kim i kiedy chcemy się związać, a przede wszystkim możemy nieszczęśliwy związek zakończyć.

Czasy, w których żyła Anna Karenina, tak bardzo różnią się od naszych. Wyrzucona poza nawias towarzystwa Anna znalazła się tam, gdyż zapragnęła prawdziwej miłości. Ba, nie chciała tego związku traktować jako przelotnego romansu, chciała zmienić swoje życie. Czy można ją winić za to, że stała się ofiarą swojej epoki? Gdyby żyła współcześnie, pewnie nikt nawet nie zauważyłby, że Kareninowie się rozeszli. Zresztą istnieje spora szansa, że Anna nie związałaby się z tym obojętnym głazem, jakim był Karenin, skoro pragnęła namiętności.

Może zabrzmię feministycznie, ale nie znoszę...

książek: 1493
Dominka1 | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Wielu z nas uwielbia czytać opowieści z XVIII czy XIX wieku.Łatwo zachwycić się pięknem staroświeckiego świata , jego elegancją, brakiem pośpiechu ... "Anna Karenina" Lwa Tołstoja przypomniała mi jednak ,że te czasy to nie były tylko piękne bale ,śliczne suknie... To była epoka innej mentalności, braku możliwości stanowienia o swoim życiu kobiet i zawierania małżeństw bez miłości
Na pewno nie jest to tylko opowieść o romansie zamężnej kobiety i konsekwencjach pozamałżeńskiego związku.
„ Anna Karenina" to powieść opowiadają o świecie ludzi bogatych, dobrze urodzonych . Uważam ,że autor świetnie przedstawił ,że życie arystokracji nie jest tak piękne i beztroskie jak mogłoby się wydawać. Ich problemy , dylematy moralne i konieczność zachowania pozorów są dowodem ,że wrażenie ,że ich życie jest sielanką jest tylko złudzeniem . Trudno potępiać mi tytułową bohaterkę-Annę za romans w sytuacji , gdy wyszła za mąż nie z miłości i własnego wyboru. Ona "została wydana...

książek: 496
Łokieć_Pana_D | 2016-02-06
Na półkach: Tołstoj, Przeczytane

Miłość wszystko czyni wielkim. I wypaczonym. Nie zostawia miejsca, marginesu na błąd. Zabiera wzrok, pamięć, cześć. Grozi śmiercią lub kalectwem. Trzeba być ryzykantem, by o miłości pisać. Zagraża i patos i banał. Opisać najważniejsze ludzkie uczucie i porwać, oszołomić czytającego - marzenie pisarza! Tak potrafi niewielu. Tak potrafi Tołstoj.
Wyrafinowana galeria portretów. Karenin, kreacja złożona, trudna - aż żal, że nie można głębiej zajrzeć w motywy. Pogadać z facetem. Błądzący, irytujący Lewin. Anna wreszcie, od zachwytu po odrazę, litość. Wiele dam za noc z nią rozmowy. Mój największy podziw wzbudza ewolucja postaci: ich dynamika, drugie dno, wątpliwość. Euforie upojne, za chwilę rozpacz, z nadzieją stojącą w kolejce. Balans emocją z iście rosyjskim rozmachem. Uczta i gratka.

książek: 1965
Basia_ | 2012-06-08

Świetna książka.Wcale się nie dziwię , że to światowa klasyka.Doskonałe studium psychologiczne poszczególnych bohaterów.Lew Tołstoj to mistrz nad mistrze :).Warto przeczytać !!!

książek: 385

Z pewnością to największe dzieło Lew Tołstoja, a po "Annę Kareninę" możesz sięgnąć zawsze i nigdy nie traci ona swojego blasku.

Książka, w której rządzi miłość, namiętność, zdrada i nadzieja na lepsze jutro i szczęście, gdzie pod dobrobytem widnieje cierpienie i smutek. Taka właśnie jest nasza główna bohaterka Anna Karenina znudzona kobieta poszukująca prawdziwego szczęścia. I go dostaje. Tylko jaką musi zapłacić cenę? I czy miłość przetrwa korowód ciężkich i bolesnych prób?
Klimatyczne otoczenie, tylko zdecydowanie nam sprzyja, gdyż starodawny Petersburg otoczy nas swoją tajemniczą, chłodną aurą.

Książkę zaliczę do tych, do których wraca się z uśmiechem.
Jej ponadczasowość sprawia, że nigdy nie zniknie.
Bardzo dobra, trzymają w napięciu historia o miłości.
Klasyk, który trzeba po prostu przeczytać.
Polecam!

książek: 1485
PABLOPAN | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 12 czerwca 2016

"Anna Karenina" rozbudziła mój wielki czytelniczy apetyt, który Tołstojowi udało się zaspokoić, ale... tylko częściowo. Powieść można sączyć jak dobre wino, akcja toczy się niespiesznie, osławiony rosyjski rozmach widać tu na każdym kroku. Gdyby nadać tej historii formę architektoniczną, z pewnością kapałaby złotem. A jednak pomimo realizmu, perfekcyjnego przedstawienia klasy arystokratów oraz bogactwa formy i treści w "Annie Kareninie" zabrakło mi... Anny Kareniny (!). Gdybym miał nadać tytuł czytając powieść, nazwałbym ją "Konstanty Dmitricz Lewin", bo to losy Lewina i jego życie zdominowały historię. Wracając do Anny, Tołstoj może i dobrze wczuł się w psychikę kobiety, ale jednak im bliżej końca, tym gorzej. Anna z pięknej i inteligentnej kobiety stawała się histeryczką, furiatką, a wręcz paranoiczką. Wroński, który wydawał się być homme fatalle bronił tylko swojej niezależności i, jak się okazało, kochał Annę chociaż ona tego nie dostrzegała. Jednak wątek ich burzliwej miłości...

zobacz kolejne z 27564 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Książki spod znaku premium

Wiele książek, oprócz najprostszych wydań, ma także wersje premium – obite w skórę, bogato ilustrowane. Bibliofilskie edycje obejmują już nie tylko klasyczne pozycje, ale także literaturę współczesną. Zanurzmy się na chwilę w świat luksusu.


więcej
Prezent na Walentynki [KONKURS]

Kwiaty? Czekoladki? Pluszowy miś? Jeżeli chcecie być dalecy od banału, to z pewnością wiecie, że najlepszym prezentem jest książka. Zawsze – także na Walentynki. Podpowiadamy, jak dopasować ją do charakteru i zainteresowań waszej drugiej połówki. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd