9 lat w bunkrze : wspomnienia żołnierza UPA

Tłumaczenie: Mirosława Kawecka
Wydawnictwo: Takt
Dev'ât' rokìv u bunkri : spomini voâka UPA
c0ldplay

Autentyczna relacja żołnierza Ukraińskiej Powstańczej Armii ukrywającego się w latach 1947 - 1956 w bunkrach i lasach powiatów przemyskiego, sanockiego i leskiego, przeplatające się ze wspomnieniami walk polsko-ukraińskich z lat 1944-1947 i akcji "Wisła". Po latach agresywnej propagandy przedstawiającej żołnierzy UPA jako "bandytów" polski czytelnik ma po raz pierwszy okazję spojrzeć na historię powojennych stosunków polsko-ukraińskich oczyma drugiej strony.

źródło opisu: Wydawnictwo Takt

ptr1982 | 2017-04-17
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Po poprzedniej lekturze "Wołyń we krwi 1943" Pani Asi Wieliczki-Szarkowej, nie byłem w stanie przeczytać do końca. Może kiedyś przyjdzie czas i do niej wrócę. Póki co nie jestem w stanie pojąć co oznaczają "akcje odwetowe" w mniemaniu "banderowców".

Nagengast | 2014-11-25
Przeczytana: listopad 2014

Straszliwie zakłamana książka.
Przestrzegam czytelników, przed łagodnym osądem tego autora-bandyty z morderczej organizacji UPA, który sam siebie przedstawia jako dobrodusznego "partyzanta".
Omelan, owszem ukrywał się przez 9 lat, lecz po to, aby unikać zasłużonej kary za bestialskie mordy ukraińskich nacjonalistów na bezbronnej ludności polskiej, o której to oczywiście ani słowa nie wspomniał w swej książce.
Autor-ukrainiec był obywatelem Polski, jednak nienawiść do ojczyzny i wszystkiego co polskie bije z każdej stronicy.
Omelan, sam przyznaje, że kiedy było mu wygodniej podawał się za Polaka, ba wręcz za partyzanta AK.
Pomimo swej patologicznej nienawiści do Polski, ten zdrajca skrzętnie skorzystał z Powszechnej Amnestii, a jeszcze chętniej obłudnie pobierał pieniądze i zapomogę od Polskiego Państwa.
Uciekając do Ameryki, przed nienawiścią społeczną, wypowiedział takie słowa cyt:"Machnąłem ręką na niewygody, byle czym prędzej wynieść się z tego państwa.' (str.188)
Dopiero w...

Sylvka | 2013-12-22
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Niezwykłe jest to, jak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że kilkadziesiąt lat temu, w miejscu gdzie teraz żyjemy w spokoju i (albo i nie) w dostatku, działy się takie rzeczy. Warto przeczytać. Nie warto przywiązywać do niektórych szczególnej wagi.

Z jednej strony książka dobra, zwłaszcza, że to autentyczne wspomnienia. Ale z drugiej strony... nie chce mi się wierzyć, że oto mamy do czynienia z żołnierzem UPA, który nic, tylko się ukrywa, czasem postrzela do Sowietów czy Niemców, ale nie tylko nie brał nigdy udziału w eksterminacji ludności cywilnej, ani polskiej ani ukraińskiej, która miała inne zdanie na tematy lokalne, ale nawet o tym nic nie wiedział. Nic tylko prześladowany przez komunę. Niemniej tendencyjna, co wiele książek Edwarda Prusa z drugiej strony "barykady". Jednak trzeba znać, jeśli ktoś się interesuje szeroko konfliktem polsko-ukraińskim w szerszym kontekście.