Serce Cienia

Cykl: Marchia Cienia (tom 4) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Shadowheart
Harashiken

Ostatni tom cyklu znakomitego "Marchia Cienia" Serce Cienia to ostatni tom pasjonującego cyklu znakomitego autora fantasy, zatytułowanego "Marchia Cienia". Tysiące lat temu, po Wojnie Bogów, pod Zamkiem Marchii Południowej została uśpiona ogromna, złowroga moc. Szalony autarcha Sulepis pragnie ją obudzić i poddać swej władzy. W tym celu ma wykorzystać Olina, króla Marchii Południowej i ojca...

Ostatni tom cyklu znakomitego "Marchia Cienia"

Tysiące lat temu, po Wojnie Bogów, pod Zamkiem Marchii Południowej została uśpiona ogromna, złowroga moc. Szalony autarcha Sulepis pragnie ją obudzić i poddać swej władzy. W tym celu ma wykorzystać Olina, króla Marchii Południowej i ojca Barricka i Briony. Rozdzielone bliźnięta wróciły do ojczyzny, każde z nich z bagażem trudnych doświadczeń i nowym celem: Briony dąży do odbicia ojcowskiego tronu zagarniętego przez uzurpatora, Barrick zaś, obdarzony tajemniczym darem Qarów, staje u ich boku.

W obliczu potężnej i straszliwej siły dotychczasowy porządek ulega zburzeniu, zacierają się granice, nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Wydarzenia nieuchronnie zmierzają ku apokalipsie...

Tad Williams (ur. 1957) jest człowiekiem o niemal renesansowej osobowości, okrzyknięto go też największym talentem w fantasy od czasów Tolkiena. REBIS opublikował jego trylogię "Pamięć, Smutek i Cierń" oraz drugi cykl "Inny Świat". Polski czytelnik zna także inne jego powieści: Czas Kalibana, Dziecko z miasta przeszłości i Pieśń Łowcy.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS 2011

źródło okładki: źródło własne

| 2013-11-07
Przeczytana: listopad 2013

Jak to już u mnie bywa z długimi cyklami - ich zakończenie przynosi mi smutek - już zdążyłam się zżyć z bohaterami, znienawidzić jednych i pokochać drugich, a tu nagle wszystko wywraca się do góry nogami, cykl się kończy. Z Tadem Williamsem jest problem jeszcze trudniejszy - dla mnie nie-czytanie jego książek to stan przejściowy...aż do wydania, a przynajmniej zakupu, kolejnej jego książki.

"Marchia Cienia" to cykl idealny. Genialny świat, interesujące postacie, piękno tak wydatne że aż boli, skonfrontowane ze złem i mrokiem...też na swój sposób pięknym. Bo jak nie lubić bogów, którzy śpiąc, wpływają na losy śmiertelników, jak nie lubić szalonego autarchy Sulepisa - jego rozdziały to takie wisienki na torcie. Można nie lubić Barricka Eddona (co dla mnie jest niesłychane, ale znam podobne przypadki), jednej z głównych postaci, jednak - do licha - jest świetnie zbudowaną postacią. Qarowie są cudowni. Funderlingowie są cudowni. Wszystkie te przygody są.

Ostatnia część "Serce...

Ferras | 2012-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 28 września 2012

Jestem zachwycony całą serią. Tad Williams stworzył wspaniałą opowieść, która wciąga niczym wir wodny oraz potrafi zaskoczyć czytelnika. Oczywiście plus za wykreowane postacie, szczególnie kobiece, co jest mocną stroną pana Williamsa. Bardzo spodobało mi się również przedstawienie bogów oraz życia pośmiertnego.
Książki godne polecenia.

Tetralogia "Marchia Cienia" to w mojej opinii jedna z najlepszych we współczesnej literaturze realizacji klasycznych schematów epickiej fantasy. Williams potrafi tchnąć życie w ograne, zdawałoby się motywy, tworząc powieść, którą za każdym razem (a czytałam ją już dwa razy i zapewne do niej wrócę) czytam z wielką przyjemnością. To przede wszystkim zasługa bogatego, skonstruowanego ze starannością świata, w którym wyróżnia się przede wszystkim bardzo ciekawe ujęcie bogów i mitologii. Drugą zasługą cyklu są świetne postaci bohaterów, wielowymiarowe i barwne, nie ważne, czy mamy do czynienia z postaciami pozytywnymi, negatywnymi, czy znajdującymi się w "szarej strefie". Williams potrafi konstruować epickie, wielowątkowe powieści i udowadnia, że klasyczna fantasy cięgle jeszcze ma czytelnikom wiele do zaoferowania. Bardzo polecam.

Eila | 2015-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2015

,,Ten koniec będzie zupełnie inny: mroczny, dziki, bezsensowny.''
Nie da się w kilku słowach opisać tak wspaniałej serii. W ,,Sercu Cienia''znajduje się wszystko co kocham w fantastyce: ogromna ilość, wyrazistych postaci, mroczny klimat, przeplatające się wątki i genialna fabuła. Na dodatek wszystko na końcu układa się w logiczną( jak na fantastykę) całość! Nie żałuję ani jednego dnia spędzonego z tą powieścią. Nawet jeżeli po kilkudziesięciu stronach książki wszystko wydaje wam się niezrozumiałe, nie martwcie się. Na końcu będziecie zaskoczeni jak bardzo losy bohaterów są ze sobą powiązane.
Koniec Zamku Marchii Południowej, jej mieszkańców,a nawet całego świata wydaję się być nieunikniony. Księżniczka Briony dzięki pomocy księcia Syanu Eneasza dociera do ojczyzny, pragnie odzyskać tron i uwolnić porwanego przez szalonego autarchę ojca. Xiski władca Sulepis jest już coraz bliżej zrealizowania swojego celu- obudzenia boga! Jako narzędzie do sprowadzenia nieśmiertelnego na ziemię...

Patryk | 2014-12-04

Ostatni tom tetralogii. Nie powiem zaciekawił mnie chyba najbardziej z całego cyklu. Fakt, że może chodziło o ciekawość jak to wszystko się zakończy i zakończyło się ciekawie, choć mimo wszystko mam mały niesmak. Spodziewałem się trochę bardziej zaskakującego finiszu i faktu jak potoczą się na koniec ścieżki głównych bohaterów.
Ogólnie cały cykl Marchii Cienia wg mnie można podzielić na dwie części: 1 - dwa pierwsze tomy...to takie bardziej wprowadzenie fabularne do historii i rozwinięcia akcji, której w moim odczucia jest strasznie mało. 2 - dwa ostatnie tomy...skupiają się bardziej na wartkiej akcji, zwrotów sytuacji i znacznie przyśpieszają w porównaniu do chociażby Rozgrywki Cienia.
Sumując. Polecam fanom Williamsa, jak i nie tylko, jednak na pewno słabsze niż rewelacyjny cykl "Pamięć, Smutek i Cierń".

Shanden | 2011-12-24
Przeczytana: 19 października 2011

Czegoś mi bardzo zabrakło w tej książce. Boleśnie odczułam zmienianie się bohaterów w tej części. Od początku czytając czuje się, że akcja zbliża się ku końcowi. Autor nie wnosi wiele więcej, jedynie dopisuje ostatnie zdania do historii, mógłby to ująć jakoś inaczej. Zabrakło wartkiej akcji, tajemnic do rozgryzienia i całej reszty sprawiającej, że czytelnik od dzieła oderwać się nie może.

Mateusz | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Zdecydowanie najbardziej nastawiona na akcję część ze wszystkich. Osobiście serię "Pamięć, Smutek, Cierń" uważam za znacznie bardziej udaną.

Wiles | 2011-11-11

Mamy już za sobą całą opowieść. Ostatni tom wypada jednak najsłabiej ze wszystkich a w szczególności w stosunku do rewelacyjnej "Rozgrywki Cienia". Mimo wszystko jest to książka nadal jak najbardziej warta uwagi. Dla tych co sięgnęli po poprzednie części stanowi pozycję obowiązkową. Dość blado wypada moim zdaniem pierwsza połowa książki, w której akcja toczy się odrobinę smętnie. W drugiej połowie na szczęście jest już lepiej. Finałowe sceny trzymają w napięciu, są całkiem efektowne i choć nic specjalnie nowego nie wnoszą do gatunku to jednak obcuje się z nimi przyjemnie. Ogólnie cały cykl ma swoje rewelacyjne jak słabsze momenty. Ostatecznie uważam nową opowieść Tada Williamsa za niezwykle udaną. Nie jest to poziom jaki reprezentuje genialne dzieło "Pamięć, Smutek i Cierń" ale mimo wszystko bardzo solidny kawałek high fantasy.

Renata | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017