Okładka książki Historia Gestapo

historia
typ
papier
dorota20w
7,05 (21 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Nazistowski świat to imperium totalnej, nieokiełznanej siły, świat złożony z panów i z niewolników, świat, w którym nie ma miejsca na dobroć, łagodność, poszanowanie prawa, umiłowanie wolności i miłosierdzie, nie uważane już za cnoty, ale za niewybaczalne zbrodnie. Wszystko to wydaje się już odległe, jest jak koszmar, o którym chcemy zapomnieć. Ale zatrute ziarno zawsze może wykiełkować. Ludziom nie wolno tak szybko zapominać, nie mają prawa zapomnieć. Nigdy.

Gestapo - te trzy sylaby przez 12 lat przyprawiały o dreszcz Niemców, a potem ludność całej Europy. Nigdy, w żadnym państwie nie było organizacji o tak skomplikowanej strukturze i obdarzonej taką władzą, tak skutecznej i okrutnej.

Jacques Delarue pokazuje, w jaki sposób faszystowski reżim mógł dojść do władzy dzięki temu fundamentowi, na którym opierały się najdrobniejsze elementy gmachu państwowego, udowadnia, że dzięki wsparciu gestapo reżim nazistowski mógł panować, pokazuje mechanizm funkcjonowania tej machiny, wyjmuje na światło dzienne jej bezlitosne tryby.

Książka została prztłumaczona na 17 języków.

źródło opisu: wydawca

Polecamy

Opinie czytelników
malineczka74 | 2011-10-12
Przeczytana: 12 października 2011

Pierwsza połowa XX wieku to chyba najgorszy i najbardziej bolesny okres w historii ludzkości. W tym czasie wybuchły aż dwie wojny światowe, które pochłonęły morze ofiar. Jako nastolatce nie raz do głowy cisnęło mi się pytanie – skąd ludzkość po bolesnej I wojnie tak szybko “nabrała ochoty “ na kolejną wojenną zawieruchę? Czemu nie wyciągnięto wniosków z krwawej bądź co bądź potyczki europejskich mocarstw i nie umocniono na wiele lat pokoju ? Na pytanie skąd narodził się w Niemczech faszyzm znajdziecie odpowiedź już w wstępie książki “Historia Gestapo “ autorstwa Jacquesa Delarue'a. Cóż, Niemcy to naród dumny i wielu jego obywateli nie pogodziło się z klęską z 1918 roku – żołnierze czuli się po prostu zdradzeni i oszukani przez podpisujących kapitulację. Na dodatek jak to po wojnie gospodarczo nie było ciekawie. To właśnie dało podwaliny na dojście do władzy faszystów i stworzenie państwa totalitarnego – czyli takiego w którym rządzi dyktator – a skoro władza jest skupiona w jednym ręku...

Covalus | 2014-07-17

Historia Gestapo jest książką ciekawą. Napisana wartkim językiem. Czyta się sprawnie i szybko. Ilość podanych informacji jest wyważona. Niektóre postacie dokładnie opisane łącznie z wyglądem. Autor jest Francuzem dlatego najwięcej jest informacji o działalności Gestapo we Francji. Co dla mnie osobiście nie jest wadą. Skomplikowana sytuacja tego kraju po podbiciu go przez Niemcy powodowała że działalność Gestapo była mało znana lub pomijana. Ponadto autor opisuje działania Gestapo w innych krajach. Nie pomijając nic ze zbrodniczej działalności. Warto sięgnąć po tą pozycję.

ChoiYoona | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Okres miedzy wojenny oraz czasy II wojny światowej od zawsze były dla mnie najtrudniejszym zagadnieniem na lekcjach historii, za którą nie przepadam. Jednak postanowiłam poznać trochę historii, bardzo powiązanej z Polską, z książki, która nie jest podręcznikiem szkolnym. Postanowiłam dać szansę tej pozycji i dzięki Wydawnictwu Muza S.A. zagłębiłam się w opowieść o faszystowskich Niemczech.

Autor przedstawia nam Gestapo, a dokładniej Geheime Staatpolizei w bardzo złym świetle, ale jak można inaczej przedstawić tych okrutnych, pozbawionych zasad moralnych ludzi ? Co trzeba mieć w głowie,żeby bez skrupułów zabić wiele tysięcy istnień ? W "organizacji" tej nie było miejsca dla osób słabych, uczuciowych i tchórzliwych. Tutaj każdy musiał być potężny, zapatrzony w zasady III Rzeszy i musiał wykonywać wszystkie zadania powierzone mu przez Hitlera lub innej ważnej postaci. Nikt nie sprzeciwiał się władzom, a jedynie walczył o powrót do tego co udało im się osiągnąć podczas I Wojny Światowej...

Kasiek | 2011-11-21
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2011

Ciężko jest napisać książkę historyczną, dobrą książkę historyczną, która zaciekawi a nie znudzi. Bez wątpienia książka o historii Gestapo, z samej specyfiki tematu była ciekawym pomysłem o ogromnym potencjale. Bałam się, że ten potencjał nie zostanie wykorzystany, jakież radosne było moje rozczarowanie. Takie książki historyczne mogłabym czytać codziennie. Chociaż oczywiście po takiej tematyce potrzebuję i łaknę lekkiego przerywnika. Bo Gestapo nie nastraja do życia pozytywnie.
A tymczasem tutaj śledzimy narodziny tej Tajnej Policji Państwowej wraz z dochodzeniem nazistów do władzy, możemy zobaczyć jak oddziały te przyczyniały się do narodzin państwa terroru, podporządkowaniu obywateli jedynej słusznej partii, jedynej słusznej organizacji. I rok po roku będziemy obserwowali jakimi środkami posługiwała się Policja aby umacniać władzę nazistów. Jest to trudna i ponura lektura. Zresztą jaką ma być? Wszyscy znamy przecież historię II wojny światowej i wiemy, że próżno oczekiwać czegoś pog...

Anika25 | 2012-02-08
Przeczytana: 05 grudnia 2011

Ciekawa i pouczająca lektura na temat działalności tej okrytej krwią tysięcy ludzi policji państwowej. Można znaleźć wiele ciekawych informacji, chociaż nadal czyta się to ze zgrozą. Książka-dokument, dobra dla każdego interesującego się tą tematyką

Reindeer | 2014-11-09

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku