The Years of Extermination. Nazi Germany and the News 1939-1945
historia
Pistacia

„Czas eksterminacji” to zupełnie wyjątkowy: kompletny i szczegółowy opis prześladowań i zagłady Żydów na terenie okupowanej Europy. Opierając się na niezwykle bogatym materiale źródłowym oraz na zaczerpniętych głównie z pamiętników, listów i wspomnień relacjach naocznych świadków tamtych dni, Friedländer stworzył żywe i wielowątkowe studium Holokaustu. Takie studium nie byłoby pełne, gdyby nie odmalowano w nim także całej różnorodności żyjących w Europie społeczności żydowskich.
Na kartach tej książki pobrzmiewają głosy wielu Żydów i choć przytaczane przez nich opinie reprezentują niekiedy stanowiska wręcz skrajne, pozwalają one zrozumieć owo niezwykłe bogactwo, jakim był świat europejskich Żydów na krawędzi Zagłady. Żydowscy autorzy pamiętników - ich zapiski, refleksje, naoczne obserwacje - zajmują w tej książce centralne miejsce.

Istotnym wątkiem opisanej przez autora historii jest również udział w zagładzie Żydów władz i społeczeństw okupowanych krajów. "Czas eksterminacji" pokazuje wyraźnie, że wcielenie w życie polityki eksterminacyjnej i działań wymierzonych przeciwko ludności żydowskiej opierało się w dużej mierze na współpracy z lokalnymi władzami, wsparciu udzielanym przez lokalną policję, jak też bierności społeczeństw europejskich, a także samych ofiar.

"Czas eksterminacji" otrzymał Nagrodę Pulitzera w 2008 roku.

[opis wydawcy]

| 2016-08-26
Na półkach: 2016.08, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Sążnista książka przepełniona informacjami, bogate źródło wiedzy i faktów, jednak na tak dużej liczbie stron poświęconych tragicznemu losowi milionów ludzkich istnień, styl jest zbyt suchy, zbyt oschły, za bardzo faktograficznie. Na pewno dowiedziałem się z niej wielu nieznanych rzeczy, ale najlepsze fragmenty książki to opowieści o konkretnych osobach znanych dziś z nazwiska (niekoniecznie jednak posiadających znane nazwiska). Lekturę utrudniają przypisy liczące około 150 stron; często uzupełniają one treść książki, ale najczęściej prowadza do wymienienia źródła, a kiedy któryś z kolei raz przeskakuje się na koniec książki i tam po raz setny znajduje się słowo "ibidem", staje się to co najmniej irytujące.
Wiele rzeczy jest w książce nierówno wyważonych. Powstanie w getcie warszawskim zajmuje dużo mniej miejsca od problemów Terezyna. Czasem drobne deportacje opisywane są obszerniej od gigantycznych eksterminacji, choć to akurat uzasadnione może być próbą uwypuklenia wydarzeń mniej...

Nola | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Ewidentnie byliśmy "(...) świadkami początków nowej ery w dziejach naszego świata. Ta wojna niewątpliwie spustoszy ludzką cywilizację. (...)". Przykład owego spustoszenia uwypulka pan Friedlaneder. "Czas eksterminacji" to niewątpliwie jedno z najlepszych, o ile nie NAJLEPSZE studium okresu prześladowań oraz zagłady narodu żydowskiego w latach 1939-1945. Świadczy o tym m.in. Nagroda Pulitzera.

przemo370 | 2015-07-20
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2015

Niesamowity ogrom pracy którą autor włożył w napisanie tej książki sprawił że pomimo wielkiej ilości źródeł, faktów oraz przytoczonych relacji nie odczuwa się że mamy do czynienia ze szczegółową pracą dokumentalną.Jeżeli ktoś interesuje się holokaustem a tym samym martyrologią II Wojny jest to lektura obowiązkowa.

mariusz6 | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

rewelacyjne studium bestialstwa...nie wiem dlaczego- ale autorowi udało się ukazac bezduszna machinę, po lekturze lepiej rozumie fenomen braku odpowiedzialności pokolenia, które dokonało tego mordu...ogromny plus za ukazanie, ze sam holokaust to nie był wymysł z gruntu złych nazistów- ale coś co narastało latami- przez całe pokolenia jeszcze od XVIII wieku...
Historie indywidualne przeplatają się z danymi statystycznymi- informacjami o dziesiątkach tysięcy zabitych...krótka informacja na kilka zdań- mord w jakimś lesie- tysiąc zabitych- czy jest coś co lepiej oddaje absurd wojny...

Vaq | 2011-12-30

Można powiedzieć, że nie jest to zwykła książka, ale tak naprawdę studium przedstawiające od początku do końca eksterminację narodu żydowskiego w czasach II wojny światowej. Nie jest to 'luźna' pozycja. Dużo, dużo faktów, miejscami - trzeba przyznać - czyta się dosyć ciężko, ale ogólnie książka na plus. Dla totalnych miłośników historii i zainteresowanych losem Żydów w tamtym okresie.

Polecam:

marcjn | 2016-12-06